Op plantenjacht in Burgh-Haamstede 6 Watersnoodmuseum best bezocht in Zeeland Wat in Zeeland nog nooit een museum is gelukt, jubelde bestuursvoorzitter Karla Peijs, heeft het Watersnoodmuseum wel voor elkaar gebokst. Met de familie Schaap-Meijer uit Huizen haalde het gisteren de honderdduizendste bezoeker van dit jaar binnen. „Vergeet niet", zegt directeur Siemco Louwerse, „iedereen moet hier speciaal naar toe komen. In Middelburg lopen ze gewoon elke dag al langs het museum en kun nen mensen spontaan besluiten wel of niet naar binnen te gaan." NOS De nieuwe mijlpaal in de geschie denis van het museum markeert een succesvol verlopen 65ste her denkingsjaar. Louwerse zoekt een deel van het succes bij de grote lan delijke media-aandacht voor de na tionale herdenking op 1 februari. Die werd onder meer uitgezonden door de NOS. Ook de watersnood- museumbus is een schot in de roos, aldus Louwerse. In totaal 140 schoolklassen werden verspreid over Zeeland gratis opgehaald. „De Rabobank heeft laten weten dat ze daar volgend jaar mee willen door gaan. Daar zijn wij heel blij mee." Klimaatverandering De nieuwe expositie in het vierde caisson vormt een derde belang rijke pijler onder het succes van het museum dit jaar. In het achterste deel wordt met een interactieve presentatie nadrukkelijk inge zoomd op de huidige klimaatver andering en wereldwijde waterpro- blematiek. „Iedereen heeft het daar vandaag de dag over. Dat merken wij heel goed", zegt Louwerse. In een poging het huidige bezoe kersaantal vast te houden, speelt het museum volgend jaar nog ver der in op de klimaatontwikkeling. Het kenniscentrum wordt uitge breid, mede met behulp van het KNMI. Op een grote wereldbol wordt de invloed van de opwar ming van de aarde in beeld ge bracht. De naam plantenjacht klinkt sensa tioneler dan dat de speurtocht in het echt oogt. Hoewel de groep naar de straatstenen turende 'jagers' voorbijgangers toch wel nieuwsgie rig moet maken. Niet alleen in Burgh-Haamstede, ook elders in Nederland speuren plantenliefheb bers vanaf kerst tot en met 3 januari de bodem af op zoek naar winter- bloeiers. De resultaten worden ge meld bij FLORON, een organisatie die zich inzet voor onderzoek naar en bescherming van de Neder landse wilde flora. „Zo kunnen trends worden gesignaleerd", licht Ellengard Jense van de Natuur- en Vogelwacht de waarde toe. Bloeit er veel of weinig? Is er een verband met de temperatuur? Waar wordt wat gevonden? En veranderen de waarnemingen door de jaren heen? De vondsten kunnen per regio al sterk verschillen, vertelt Rien Pronk. „De hertshoornweegbree bijvoorbeeld is landelijk best bij zonder. Terwijl je er hier over struikelt." De madelief was vorig jaar landelijk de grote winnaar. Ge volgd door straatgras en vogel muur. Tussen de vele hondenpoep door werd dit populaire trio gister middag ook in Burgh-Haamstede aangetroffen. Maar ook een aantal zeldzamere soorten, waarvan er drie op de zogenaamde abundan- tielijst staan. Zoals de bleekgele droogbloem, slangenkruid en scherpe fijnstraal. Met een beetje kunst- en vliegwerk, de tabiets schieten in standje vertraagd door de kou, worden de waarnemingen in een speciaal programma inge voerd. Met nog zeven jaagdagen te gaan, zijn er al 329 lijsten bij FLORON binnen. Met tot nu toe opnieuw het madeliefje op nummer één. Gezelligheid De Eindejaars Plantenjacht is er ook één die gelopen wordt voor de gezelligheid en om mensen kennis te laten maken met het werk dat door de plantenwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland wordt gedaan. Maar de harde kern van de plan- tenjagers houdt het niet alleen bij die ene winterse wandeling. Vanaf begin mei tot eind september trekt een club er elke woensdag op uit om planten te inventariseren. Dat gebeurt per kilometerhok en zo'n gebiedje wordt om de paar jaar op nieuw uitgeplozen. Pronk: „Dan zie je wat er verandert door de ja ren heen." IN DE REGIO Fotocursus voor beginners Nieuwe openingstijden bibliotheken MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 28 december 2018 SD Mijlpaal museum in jubileumjaar Marcel Modde Ouwerkerk A Directeur Siemco Lou werse (uiterst links) met de 100.000ste bezoeker van dit jaar: Petra Meijer en (vlnr), Sem Schaap, Bert Schaap, Steijn Schaap, Kees Meijer, Marianne Mei jer, baby Boet Schaap en Karla Peijs. foto ernestaverburg Madeliefjes werden volop ge spot. Net als herderstasje en straatgras. Bij de Eindejaars Plantenjacht, die gisteren in Burgh-Haamstede is gehouden, werd een uur lang gespeurd naar bloeiende planten. Dat le verde 51 waarnemingen op van in totaal 29 soorten. „Je ver baast je altijd weer over wat er in de winter nog allemaal groeit", constateert Theo de Kuiper van de Natuur- en Vogel wacht Schouwen-Duiveland. Esme Soesman Burgh-Haamstede RENESSE Fotogroep Schou wen-Duiveland houdt in de eerste helft van 2019 een fotocursus voor be ginners. De fotocursus wordt verzorgd door fotograaf Leen Koper die aan de hand van zeven cur susavonden de deelnemers de basis leert. De cursusavonden zijn in het Dorps huis in Renesse en zijn verdeeld over de maanden januari tot en met juni, de bijbehorende dagen zijn: 14 januari, 11 fe- bruai, 11 maart, 8 april, 13 mei, 17 juni en een nader te be palen terugkom- avond. De kosten bedra gen 85 euro per persoon. Aanmelden kan door een mail te sturen naar foto- groepsd@ gmail.com. Inschrij ven kan uiterlijk tot 1 januari 2019. ZIERIKZEE De Bibliotheken Zierikzee en Burgh- Haamstede krijgen vanaf 1 januari nieuwe openingstij den. Bibliotheek Zierik zee is geopend op maandag van 14.00 tot 20.00 uur, op dinsdag van 11.00 tot 17.00 uur, op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, op donderdag van 11.00 tot 17.00 uur, op vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag 10.00 tot 13.30 uur. Bibliotheek Burgh- Haamstede is ge opend op maandag van 14.00 tot 17.00 uur, op dinsdag van 10.00 tot 13.00 uur, op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en op vrijdag 10.00 tot 13.00 uur. ANTON PIECK ZIERIKZEE Was het afgelopen zaterdag nog de geest van Charles Dickens die rondwaarde op het Zierikzeese Plein Montmaertre, nu tekende Anton Pieck zich af tegen het mo numentale decor van de binnenstad. De doedelzak, trom en ander authentiek instrumentarium van het Middeleeuwse gezelschap Campvere lokte het pu bliek onder de Beuze. En voor wie het aandurfde, lonkte een ritje op een nostalgische hoge fiets, de zogeheten véloci- pède. Ze moesten de sfeer grotendeels zelf maken, want de marktkooplieden lieten het de dag na kerst, op een handvol na, afweten, foto ernesta verburg BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; BURGH-HAAMSTEDE Burghse Schoole Museum, 13.00-16.00 uur: De Bruiden van Burgh, costuums en attri buten; DFS, 19.30-22.00 uur: Jeugd soos; Dorpshuis de Schutse, 16.00 uur: Herensociëteit; 20.00-23.00 uur: Klaverjasvereniging; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 13.00 uur: Natuurrondvaart; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrien den; GOES Ter Weel, 08.00-17.00 uur: Ex positie Goese fotograaf Andre Joosse; Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Beeldenexpositie van boet- seerclub UKG; Historisch Museum de Beve- landen, 11.00-17.00 uur: Expo sitie 'Daad en Kracht'; Ambachtscentrum, 13.00- 16.30 uur: Kinder-Doe-Dag; Albert Plesmanweg 23, vanaf 13.00 uur: Kerstexpress Stoomtrein Goes-Borsele; Molenplein, 16.00 uur: Kerst show Familiecircus Barani; KERKWERVE Dorpshuis, 20.00-23.00 uur: Oefenavond Shantykoor Nep- tunus; ZIERIKZEE Eilandzorg de Wieken, 09.30-10.30 uur: Langer fit voor omwonenden; FiZi, 14.00 uur: Superjuffie, 20.00 uur: The Wife; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 19.30-21.45 uur: Repetitie Harmonievereniging Nut Uitspanning. A Plantenjagers kijken vol verbazing naar alles wat er nog bloeit midden in de winter, foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65