8 'Mister Perfect' Epke Zonderland over zijn magische jaar u IS 15 Oh, wat een jaar... Bijna alles wat Epke Zonderland dit jaar aanraakte, veranderde in goud. Over investeren, zijn zoon, het Sportgala en zijn afscheid als turner. MARCEL LUYCKX December is de maand van de lijstjes. Gevraagd naar zijn persoonlijke top 3 van hoogtepunten in 2018, aarzelt Epke Zonderland (32) geen moment over de nummer i-positie. „De geboorte van Bert, mijn zoon. Ik kan me nog heel goed het moment herinneren dat hij ter wereld kwam. Daarna de WK. Wereld kampioen worden is ook bijzon der. Het was al een tijd geleden dat op turngebied echt alles samen kwam, dat het perfect ging." Na de WK van 2014 in Nanning volgde een lange periode van 'stoeien', zoals de Fries het zelf noemt. „Het ging niet van harte." „En op 3? Het eerste wat bij me bovenkomt is de EK, die tweede plek. Ik stond toch met een grijns op het podium, ondanks een fout. Ik voelde: gelukkig, ik ben weer te rug. De oefening zelf gaf een heel goed gevoel. Wacht, ik denk dat mijn bul toch op 3 moet staan. Opeens komt naar boven dat ik die dit jaar ook nog gehaald heb. Ja, die moet wel in de top 3. Ik heb er bijna twaalf jaar voor nodig gehad. Lekker dat-ie binnen is." Wat een jaar beleefde Zonder land. Alles wat hij aanpakte, leek in goud te veranderen. Of hij al een oudejaarslot gekocht heeft? Met Bert is dat nu niet zo handig. Bovendien is de eerstvolgende worldcup al in februari. Dat is ook een reden om te blijven trainen." Op sociale media showde hij recent een vlekkeloze triple vanuit de trainingszaal. De drie vlucht- elementen vloeien naadloos in el kaar over. „In deze periode kun je nieuwe dingen proberen. Ik heb nog mijn WK-vorm, dan kun je dit soort moeilijke combi's trai nen. Maar die lukken niet elke dag. En het is de vraag of ik ze volgend jaar in een oefening kwijt kan." Na alle verhitte discussies over het Sportgala zou Zonderland zich bijna bezwaard gevoeld hebben, als hij onlangs voor de vijfde keer de Jaap Edentrofee had mogen op halen, en niet de uiteindelijke winnaar Kjeld Nuis. De turner reageerde eerder bewust niet op de stelling van deze krant dat het Geluk kun je deels afdwingen. Vooral op studiegebied, maar ook in het Lachend: „Nee, dat is geen ritueel van mij. Nu je het zegt, misschien moet ik even langs de winkel." Hij produceert een verlegen lachje als zijn bijnaam ter sprake komt, Mister Perfect. „Het klinkt een beetje overdreven. Ik kan me er wel iets bij voorstellen. Dat het allemaal heel succesvol is geweest, kan ik niet ontkennen." Investeren De aaneenschakeling van hoogte punten maakt van Zonderland een gelukkig mens, maar is geen kwestie van geluk hebben. In de studie medicijnen heeft hij twaalf jaar van zijn leven geïnvesteerd. En als hij voor alle uren in de trai ningszaal een dokterssalaris had ontvangen, zou Zonderland nu nooit meer hoeven te werken. „Geluk kun je deels afdwingen", zegt hij. „Vooral op studiegebied, maar ook in het turnen, hoor. Je hebt nooit de garantie dat het gaat lukken, maar ik merk wel verschil tussen bepaalde toernooien. Als ik minder in vorm ben of een min dere voorbereiding heb gehad, is de kans kleiner dat het een succes wordt. En als je het hebt over een kind krijgen: dat is ongrijpbaar. Dat heb je minder in de hand. Dan is het juist zo mooi dat het alle maal lukt, dat het gezond is." De jonge vader heeft een nieuw levensritme gevonden. „Alleen houdt Bert zich daar niet altijd aan. Het is even een ander leven, dat moet ik nog ontdekken. Nor maal ga ik na een WK op vakantie. turnen, hoor Sportgala afgeschaft zou moeten worden. „Ik wilde niet nog meer olie op het vuur gooien. De discus sie wordt elk jaar heftiger. De lol gaat er zo van af. Wat mij betreft gaat het gala door, het moet ge woon een leuk feest zijn. Je moet kijken welk format daar het beste bij past. We zijn allemaal sporters en sporters zijn fanatiek. Die wil len winnen, maar op het gala gaat het niet om winnen. Ik was al blij dat ik weer genomineerd was." 'Circusartiest' Een vijfde uitverkiezing was een record geweest. En dat voor een 'circusartiest', zoals voetbalanaly ticus Johan Derksen Zonderland betitelt. „Hij mag dat vinden, ik trek me er niet zoveel van aan. Zo gaat dat af en toe in dat program ma. Ik neem dat niet al te serieus, hoor." De Olympische Spelen van 2020 worden de laatste sportieve missie van TheFlying Dutchman. „Tokio heb ik als einddoel in mijn agenda gezet. Ik heb plannen om daarna met mijn opleiding verder te gaan. Ik realiseer me dat het nog maar anderhalfjaar is. Het gaat zo snel." Bang dat zijn geluk ooit opraakt, is Zonderland niet. „Ik geloof er niet in dat het ooit slecht moet gaan, omdat je eerder heel veel dingen mee hebt gehad. Positief en negatief lopen in een mensen leven door elkaar. Het zou niet leuk zijn om altijd alles maar te halen, denk ik. Dan is het geen uit daging meer, toch?" I 1 I^Sky vrijdag 28 december 2018 GO 2018 Turner Epke -A Zonder- land wordt wereldkampioen etrohas op rekstok Heerenveen V I, JUm Gelukkig zijn geen kwestie van geluk Epke Zonderland met zijn gouden WK-medaille. In Doha werd hij dit jaar voor de derde keer wereldkampioen aan de rekstok, fotoanp Max Verstap pen verspeelt zege in Bra zilië na incident met achterblijver Ocon J Leeuw- -< innen I via play- offs naar het WK in Frankrijk Oranje (winnaar Nations League-groep na 2-2 bij Duitsland ~7 Ajax naar L.I knock- outfase Cham- pions League J Sponsor I Lkondigt vertrek uit het wielrennen aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63