Manegehouder trekt brandende stal uiteen om paarden te redden Kritiek op Nederland na uitblijven migrantenhulp 5 snelwegen waren dit jaar nog niet zó leeg een ervan kwam dat doordat vonken terechtkwamen op de deken die het dier droeg. Een veearts ontfermde zich over de paarden. De geredde dieren - allemaal pensionpaarden - worden over gebracht naar een paardenkli- niek in Bodegraven. Uit voor zorg, zegt Van der Post. „Ze hebben rook ingeademd en paardenlongen zijn heel gevoe lig. De dieren worden 24 uur geobserveerd. Indien nodig kan een veearts meteen ingrijpen." Gerenoveerd De brand bij de Elza Hoeve is inmiddels onder controle. De brandweer rukte uit met vier tankauto's. De stal is tot de grond toe afgebrand. De oor zaak van de brand moet blijken. De paardenstal uit de jaren 30 was afgelopen zomer volledig gerenoveerd. „Vooral de wand die ik met mijn grijper ver woestte, werd helemaal opge knapt. Al het werk is nu voor niks geweest, maar dat is het minst erge want de paardenle vens waren belangrijker." Manegehouder Van der Post schat de schade van de ver woeste stal op enkele tiendui zenden euro's. Hij zat gisterenmorgen niets vermoedend in de woning van de boerderij die naast een ma nege en paardenpension ook melkkoeien huisvest. Om streeks 08.45 uur belde de over buurman dat er rook uit een van de stallen kwam. Van der Post: „Je rent naar binnen, omdat je de paarden eruit wil halen. De eerste box wist ik nog open te trekken. Daardoor konden de vier paar den die erin stonden naar bui ten." Je rent naar binnen, omdat je de dieren eruit wilt halen zen, want daardoor kon ik rus tig blijven en stap voor stap handelen." Lijdzaam toekijken hoe de dieren zouden verbranden, kon de manegehouder niet. „Ik ben in de grijper gesprongen waar mee ik normaal het voer voor de koeien dump. Met de grote tan den van de machine trok ik de achterwand van de brandende stal uit elkaar zodat de andere paarden ook konden vluchten. De schuur was toch al verlo ren." Twee paarden liepen vol gens hem brandwonden op. Bij Hoofd koel houden Dieper in de stal stonden nog drie paarden. Hun box kon hij niet meer bereiken door de enorme rookontwikkeling. „Je eigen veiligheid staat voorop, zo leerde ik tijdens BHV-cursus- sen. Die volg ik al een paar jaar en hebben nu hun nut bewe- kracht van de traditie", zegt Strouken. „Dat geven we door van generatie op generatie zonder er echt bij stil te staan. De reden nu is natuurlijk een heel andere dan vroeger. Onze levens worden nu bepaald door drukke agenda's. Maar juist in deze dagen ontstaat door die traditie toch de drang om tijd te maken voor onze fami lie", zegt Strouken. En wie denkt dat al die feestdagen funest zijn voor de economie, heeft het mis. Want juist tijdens deze weken worden in sommige sectoren overuren gedraaid, bijvoorbeeld in de detailhandel en de horeca. De ene helft van Nederland geeft het geld uit bij de andere. En dat is ook nodig in een goedlopende economie. „Mensen kunnen wel altijd geld willen verdienen, maar moeten ook tijd hebben om het uit te geven", zegt arbeidseco- noom Thomas van Huizen. Dat mensen liefst met zijn allen tegelijk vrij zijn, is volgens de econoom een fenomeen dat Ne derland moet koesteren. De waarde van vrije dagen is daar door groter. Dat speelt niet alleen met kerst, maar ook in de zomer vakantie. „Mensen vinden het leuk om iets met elkaar te doen. Dat is ook maatschappelijke wel vaart. En uiteindelijk hebben werkgevers daar ook baat bij. Want een uitgeruste werknemer die een goede tijd achter de rug heeft, is uiteindelijk productie ver." Ongestoord Voor de mensen die deze dagen toch moeten werken, is deze peri ode ook een zegen. De snelwegen waren afgelopen jaar nog niet zo leeg. „De baas is waarschijnlijk ook vrij dus eindelijk kun je eens ongestoord je gang gaan en din gen afmaken waar je anders niet aan toekomt", zegt Mark Hees, die positiviteitstrainingen geeft. Het gaat om Duitsland, Italië, Malta en Spanje. Net als Nederland wei geren zij hun verantwoordelijkheid te nemen en het migrantenschip een veilige haven te bieden, zegt de Duitse non-gouvernementele or ganisatie (ngo) Sea-Watch. Ze spreekt schande van de houding van de vijf landen. Die maken deel uit van 'het zogenaamd christelijke westen' maar lieten de migranten met kerst in de kou staan, luidt het cynisch. „We dobberen al zes dagen hul peloos rond op de Middellandse Zee. Ons schip is goed uitgerust, maar de mediterraanse winter met zijn verraderlijke weer begint zijn tol te eisen onder de toch al ver zwakte migranten", schrijft missie leider Philip Hanh in een nood kreet. Aan boord van de Sea-Watch 3 be vinden zich volgens hem 32 mi granten onder wie vier vrouwen en zes minderjarigen: een baby, twee jonge en drie iets oudere kinderen die zonder familie reizen. Het schip met zijn 22 bemanningsleden pikte de vluchtelingen zaterdag op van een zinkend bootje ver uit de Libi sche kust. Hanh: „Europa moet haar verantwoordelijkheid nemen en Duitsland zou het goede voorbeeld moeten geven." In dat land alleen al hebben ruim dertig steden en deel staten zich volgens hem aangebo den als 'veilige haven' voor van de verdrinkingsdood geredde migran ten. Woningwet De ngo Sea-Watch verzoekt de Duitse federale regering en minis ter van Binnenlandse Zaken Horst Seehofer dan ook om gebruik te maken van paragraaf 23 van de Duitse Woningwet. Die voorziet in het bieden van hulp aan mensen die de oorlog, martelingen en hon gerdood in Libië ontvluchten. Hulp die recht doet aan de Mensenrech ten, het Vluchtelingenverdrag van Genève en de vermeende Europese waarden. „Het is een daad van schaamte en onmenselijkheid dat Duitsland en Europa niet alleen hun verant woordelijkheid wegduwen, maar ook het aanbod van solidariteitsste- den afwijzen om de geredde vluch telingen te accepteren", stelt Philip Hahn. vrijdag 28 december 2018 GO Een manege annex paarden- pension in Leiden is gisteren getroffen door een grote uit slaande brand. Het vuur woedde in een stal met zeven paarden. Ze werden gered dankzij kordaat optreden van de eigenaar van de Elza Hoeve. „Je gaat niet staan toekijken hoe de dieren ver branden", zegt Wilbert van der Post. Caspar Naber Leiden -Wilbert van der Post Kijk op de site bij /video hoe de brandweer de vlammen bedwingt. voor economie De winkels en horeca maken hoogtijdagen door. fotoanp Een Duitse hulporganisatie heeft kritiek op Nederland omdat het geen hulp biedt aan een schip met 32 geredde mi granten. Dat vaart onder Neder landse vlag en dobbert al zes dagen rond op de Middellandse Zee. Vier andere Europese lan den krijgen ook kritiek. Caspar Naber Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5