41 Rust naast de tennisbaan blijkt de crux voor Kiki Bertens II II 18 11 Oh, wat een jaar... O De metamorfose die Kiki Bertens (27) dit jaar onderging, zette ze in werking tijdens twee weken vakantie, eind vorig jaar. Het hoopje mens van toen is nu één bonk geluk. „Ik kan het tennis nu ook loslaten." waren redelijk tot goed. „Maar ik voelde me totaal niet goed. Trainen ging niet meer, helder nadenken ook niet. Ik zag overal als een berg tegen op. Gesloopt was ik." Ga maar weer weg, dacht ze als coach Raemon Slui ter probeerde te praten. En hij op zijn beurt: als het zo moet, kun je beter een ander zoeken. November vorig jaar kreeg deze krant een uitnodiging van de twee. Er was nieuws. Het verhaal stond al klaar: Bertens en Sluiter uit elkaar. Om bij aankomst in Rotterdam van de speelster te horen: we gaan door. Even leek het een polderoplossing. Twee zachtaardige mensen die de knoop niet durven doorhakken. Maar Bertens had een plan. Op vakantie in Indonesië had ze de pijnpunten ge formuleerd. En een kernvraag. Hoe ga ik tennis weer leuk vinden? Daar onder haar oplossingen. Het gevolg is bekend. Bertens kende veruit haar beste tennisjaar, Sluiter werd gekroond tot Coach van het Jaar. Drie toernooien won Ber tens in 2018, waarvan twee op hard- court. Op het gras van Wimbledon bereikte ze de laatste acht. Vorige maand speelde ze de WTA Finals, het miljoenentoernooi in Singapore. Ze noteerde twaalf zeges op speelsters uit de top 10, waar ze zelf inmiddels ook toe behoort. Op haar rekening werd 2,77 miljoen euro bijgeschreven. In Cincinnati versloeg ze in een week tijd Coco Vandeweghe, Caroline Wozniacki, Anett Kontaveit, Elina Svitolina, Petra Kvitova en nummer 1 van de wereld Simona Halep. Ze leerde dat aanvallen geen vies woord is. Dat er meer bestaat dan gravel. Dat gezond eten ook voldoe ning kan geven. „Als ik in de spiegel kijk, zie ik iemand die gewoon geluk kig is", zegt ze. „Ik ben supertrots op de mooie resultaten, maar het fijnst is dat ik me relaxter voel buiten de baan. Ik kan het tennis loslaten en ge woon mijn ding doen." Ik ben supertrots op de mooie resultaten, maar het fijnst is dat ik me relaxter voel buiten de baan En dat allemaal door die twee we ken van bezinning en praten met haar vriend, vorig jaar in Indonesië? „Nou", zegt Bertens, „ik was er al ja ren mee bezig, maar het lukte steeds net niet. Vorig jaar heeft een psycho loog me kleine dingen aangereikt. Maar het begint bij jezelf. Hoe zie je dingen, wat wil je bereiken, hoe vul je je carrière in? Daar heb ik veel over gepraat met Rae." Het had na vorig jaar ook anders kunnen lopen, weet ze. „Het verschil met toen is levensgroot. Ik ben me er ook van bewust dat dit achteraf mijn beste jaar kan zijn geweest. Dat je de komende tijd alles probeert, maar zakt. Maar het gevoel dat je alles hébt geprobeerd, dat kende ik nog niet." RIK SPEKENBRINK -i-- erwijl Nederland aan de garnalencocktails zat, vloog Kiki Bertens deze week naar de andere kant van de wereld. In Australië gaat ze haar tennisjaar voor het eerst als top 10-speelster beginnen. Haar vakantie was als altijd kort. Toch was er een groot verschil met vorig jaar. Destijds werd ze op haar zonnebedje omringd door grote dilemma's, nu was er slechts één vraag, van vriend Remko: wil je met me trouwen? Graag, antwoordde ze. Het was het perfecte sluitstuk van haar glansrijke 2018. Succes in de sport, geluk in de liefde, balans in het leven. Wie afgelopen tijd contact zocht met Bertens, was aangewezen op de Trainen ging niet meer, helder nadenken ook niet. Ik zag overal als een berg tegenop ouderwetse sms. De tennisster is zo'n beetje de enige westerling zon der Whatsapp. Vlak voor Roland Garros verwijderde ze het chatpro- gramma van haar telefoon. Na elke partij bleven de berichtjes binnen stromen. „En ik voel me verplicht iedereen te antwoorden, wel zo net jes." De 'appduim' was nog tot daar aan toe, de sociale druk en afleiding die het medium met zich meebrach ten, kon Bertens missen als kiespijn. Dus: weg ermee. „Lekker oldskool", zegt ze met de nodige zelfspot. Een klein voorbeeld misschien, maar het zegt wel iets over haar jaar en de verklaringen voor het succes dat ze boekte. Alles stond in dienst van het tennis. Bertens verzaakte geen dag, hoe zuur de nederlaag ook was, hoe zwaar haar benen ook voel den na 25 toernooien. De volgende ochtend zat ze trouw op de crosstrai ner, slingerde skippyballen door een gymzaal of stond op de baan fore hands te hameren. „Elke dag bezig zijn om beter te worden." Het klinkt als een randvoorwaarde, regel 1 voor iedere topsporter. Maar discipline is ook een talent. Bertens, deze maand 27 geworden, kon het tot voor kort niet altijd opbrengen om na een zware nederlaag meteen de knop om te zetten. Ze lag op de bank met een zak chips. Morgen weer een dag. De laatste maanden van 2017 waren op dat vlak een ramp. De buiten staander zag het niet, de resultaten vrijdag 28 december 2018 GO 2018 K Feyenoord wint de Johan Cruijff 'KJ Schaal ten koste van PSV De zege van zen zijn J Sifan J Hassan I L—is de snelste op de 5000 meter Dorian van Rijs- selberghe wereldkampioen windsurfen 7Dafne Schip pers pakt het brons op de 100 meter sprint bij het EK in Berlijn Op de 200 meter pakt Schippers zil ver. Dina Asher- Smith is te sterk. @rikspekenbrink Rotterdam Kiki Bertens juicht na haar overwinning op Angelique Kerber tijdens de WTA Finals, een van haar twaalf zeges op een oppo- nente uit de top 10. FOTO REUTERS 1 Bertens in gala, ook in Singapore. „Het be gint bij jezelf. Hoe zie je dingen, wat wil je bereiken, hoe vul je je carrière in?" fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59