22! Esmee Visser schaatst vanuit het niets naar olympisch goud 6 Oh, wat een jaar... OTioK. Ze debuteerde niet alleen op de Olympische Spelen, Esmee Visser (22) beschikte ook nauwelijks over internationale schaatservaring toen ze op 16 februari de 5000 meter won. In een monoloog blikt ze terug op die wonderlijke dag. L— I Kim Polling grijpt goud op EK LISETTEVAN DER GEEST k denk niet vaak meer aan die I dag. Behalve wanneer anderen mij erop aanspreken. Laatst deed ik gewoon in normale kle ding even boodschappen en dan hoor ik: 'Ehm, sorry, maar ben jij Esmee Visser?' Ik zei dat het klopt en: 'Sorry, ik moet ook ge woon boodschappen doen.' Dat mensen zo naar me kijken vind ik nog steeds heel apart. Al begrijp ik het ook wel weer, voor ons zijn be kende Nederlanders ook gewoon be kende Nederlanders. Maar ik vind mezelf nog gewoon normaal, dus dan is dat een gekke gewaarwording. Gehuild van geluk heb ik niet. Nooit. Niet dat ik verder nooit huil of zo, maar dat doe ik om verdrietige dingen. Of om andere mensen „De dag van mijn wedstrijd was ik al twee weken in het olympisch dorp. Voor mij was alles wat ik meemaakte mooi en leuk, al zag ik ook sporters die het niet zo ervoeren, die gespan nen waren. Voor mij was alles nieuw. Ik had nog nooit met Martina Sabli- kova geschaatst bijvoorbeeld. Ja, ik had een World Cup in de B-groep ge reden, maar toen ik eindelijk mocht, was iedereen van de A-groep alweer naar huis. In Zuid-Korea maakte ik voor het eerst in mijn leven alles van de topsportwereld mee, alles wat ik alleen van tv kende of waarover ik had gehoord. Dat gaf een kick. Bo vendien: mijn droomdoel voor altijd, voor ooit, was het halen van de Spe len. Dat had ik eigenlijk ineens al be reikt. „Niet dat ik daardoor geen goede prestatie wilde neerzetten. Maar ik haalde wel de druk bij mezelf weg. Vroeger focuste ik me vaak op het re sultaat. Schaatste ik met een ranking in gedachten. Daar werd ik niet ge lukkig van. Het maakt dat je alleen maar op jezelf kunt mopperen als het niet lukt. Het heeft geen nut en leuk is het ook niet. Toen ik dat besefte, ben ik wedstrijden anders gaan bena deren. Op de Spelen wist ik dat ik goed was, dat had ik in trainingen wel gemerkt. Ik wilde een zo goed mogelijke rit neerzetten. „Het startschot klonk en ik zat in een roes. Ik schaatste lekker. Pas de laatste twee rondjes werd ik me be wust van het publiek. Van het lawaai. Als je moe wordt, komen de prikkels ineens wel binnen. Ik wist na afloop dat ik goed had gereden, maar niet wat het waard was. „Toen kwam het wachten, waar ik helemaal niet van hou. Kijken naar wat anderen doen is niet iets waar ik invloed op heb en geeft alleen maar stress. Ik ging zoveel mogelijk andere dingen doen. Schaatsen drogen, schaatspak half uittrekken, race eva lueren, skypen met mijn teamge noot jes. Remmelt (Eldering, trainer, red.) zei, terwijl mijn concurrenten in de laatste rit nog twee rondjes moesten, dat ik 'm had gewonnen. Ik zei: 'Nee, ze moeten over de streep zijn, daarna geloof ik het pas.' Dat zie je bij de beelden terug, ik durf niet te juichen totdat het echt klaar is. „Het moment noemen waarop mijn blijdschap het grootst was, is lastig. Normaal gesproken zou je zeg- gen: als je het viert met je ouders. Maar mijn vader zat thuis. Hij heeft vliegangst. Mijn vader schaatst zelf ook, is een schaatsfanaat en volgt al les. Hij gaat zelfs nog naar wedstrij den waar ik niet eens meer aan deel neem. Zeg ik: 'Jullie hebben lekker een weekendje niks', hoor ik dat mijn ouders alsnog naar een marathon gaan. Ik zag hem pas een week nadat ik gewonnen had. Dan is alles toch anders en zit je niet meer in de eerste emotie. „Het mooiste moment is daardoor vlak na mijn winst, op het midden terrein. Als Remmelt mij in de lucht tilt, nadat ik vol ongeloof in zijn ar men was gesprongen. Ik dacht echt: wat gebeurt hier? Daarna rende ik over het middenterrein naar de kant waar mijn familie zat. Mijn moeder, zusje, ooms, tantes en vrienden wa ren er in Zuid-Korea wel. Stond ik daar, met een ijsbaan ertussen, me af te vragen wat ik vervolgens moest doen. Eigenlijk wilde ik naar ze toe, mijn verbazing delen, vieren. Maar dat kon niet. Ja, over het ijs kon ik wel, maar daarna kwamen nog drie obstakels met onder meer een rails waar de camera op langsging. Dat mocht dus niet. Gesmokkeld „Bob de Jong, daar als assistent-coach van Zuid-Korea maar ook lid van mijn ijsclub, had mijn zusje en moe der naar het middenterrein gesmok keld. Voor de ceremonie op het mid denterrein kwamen ze boven. Mocht ik ze heel snel even omarmen. Maar écht een mooi moment was dat niet. Het was chaos. „Want ik had in mijn hand op dat moment een telefoon met de premier aan de lijn. Een Koreaan stond me te vertellen hoe ik moest oplopen met die ceremonie. Ondertussen hoorde ik weer van iemand dat ik andere schoenen moest dragen op het po dium, moest ik gaan uitleggen waar iemand mijn schoenen kon vinden. En tóén stonden mijn moeder en mijn zusje daar. Het had een heel mooi moment kunnen zijn, maar het was een heel snel chaotisch stukje waarin we 'Ooo, ja', riepen en ze weerweg moesten. „Toch was het bijzonder. Je wordt geleefd op zulke momenten. Alles vrijdag 28 december 2018 GO 2018 J Niki Terpstra en Anna van der Breggen winnen Ronde van Vlaanderen 8 Peter Sagan pakt Parijs- Roubaix, vóór Silvan Dillier en Terpstra J l— PSV vernedert I Ajax (3-0) en viert 24ste landstitel Premier League of Darts: Michael van Gerwen en Raymond van Barneveld winnen in Rotterdam IFeyenoord verslaat .AZ (0-3) in de Kuip en ver overt KNVB-beker Ik dacht alleen maar: wat heb ik geflikt?' @lvdgeest Heerenveen Spanning op de gezichten bij Esmee Vis ser en haar trainer Rem melt Eldering tijdens de laatste races van de con currenten op de 5000 meter. Tijdens de slotrit steekt Elde ring zijn armen al in de lucht, terwijl Visser het nog niet kan gelo ven. Daarna volgt alsnog de ontlading. FOTO'S PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54