26 17! 'Met Guardiola heb ik het over De Jong en De Ligt gehad' II 5 Oh, wat een jaar... toch door te willen bij Oranje, had ik dat zeker niet gelaten. Maar het klopt wel dat het vertrek van 'de grote jon gens' ruimte bood voor anderen om in te zien: nu is het aan mij om ver antwoordelijkheid te pakken." Met een grijns: „Deze bondscoach heeft een gouden pik, las ik ergens. Toch? Tuurlijk, deze jongens zijn uit zonderlijk goed voor hun leeftijd, en ik kan ze opstellen. Over De Jong en De Ligt had ik het een tijd geleden al met Pep Guardiola. Die is helemaal wild van het type middenvelder dat Frenkie is, hij wilde alles over hem weten. Bij Oranje heeft Frenkie echt iets toegevoegd. Zijn grootste kwali teit? Hij kan in veel situaties een be slissing aan de bal nog even uitstel len, om vervolgens een pass te geven waarbij iedereen denkt: ja, verdomd, goed gezien, zó simpel kan het zijn." Deze bondscoach heefteen gouden pik, las ik ergens. Toch? Tuurlijk, deze jongens zijn uitzonderlijk goed voor hun leeftijd en ik kan ze opstellen „Nou, ik denk wel degelijk dat er iets moest gebeuren. Vooral in het alge mene besef dat we méér moeten doen om aan te haken bij de top. In Nederland zijn we lang blijven han gen in de gedachte dat 'lekker voet ballen' wel genoeg was om te kunnen winnen. Maar de concurrentie is enorm veel sterker geworden. Op clubniveau. En op het niveau van Oranje. Het is veel moeilijker gewor den om een toernooi te halen, om Europees kampioen te worden. „In die zin was België op het WK een mooie inspiratiebron voor ons als staf. Wat ons vooral beviel: dat zij ie dere tegenstander konden bespelen, of die nou met twee of drie aanvallers kwam. Flexibel zijn binnen een vaste speelwijze, ik ben een trainer die ook zo denkt. En wij hebben er net als de Belgen de spelers voor. De hamvraag voor 2019 is nu al: hoe kunnen wij straks Duitsland weer het beste be spelen, als we ze tijdens de EK-kwa- lifïcatie voor de derde en vierde keer in korte tijd tegenkomen?" „Ik stel mezelf ook in algemene zin de vraag: oké, hoe we in 2018 hebben gespeeld, kan dat ook in 2019? We be ginnen in maart tegen Wit-Rusland. Tegen een massaal verdedigende ploeg, kunnen we Memphis als spits dan net zo beslissend laten zijn als nu? Ik denk dat het kan, maar mis schien ook door het in de EK-kwali- fïcatie soms iets anders neer te zet ten. Met Luuk de Jong erbij. Of op nog een andere manier. „Tot nu toe hoefden we dat niet te doen, omdat we bijna alleen maar sterke landen troffen. We konden wat meer vanuit de counter spelen. Ik besef goed: in 2019 begint het pas écht. Met het oog op de EK-kwalifi- catie had ik eigenlijk ook graag al dit jaar een keer tegen de categorie Noord-Ierland gespeeld." „Als ik zie dat hij onderdeel van het team wil zijn, en zich ook zo ge draagt, blijft Kevin erbij. Hij is nog steeds belangrijk voor de groep, zit in de spelersraad. Ik gaf het voorbeeld van wat me opviel bij Bayern tegen Ajax en zo kijk ik altijd wel naar de dynamiek op de bank bij wedstrij den. Een bank die collectief een doel punt of een zege meeviert, dat vind ik heel belangrijk bij mijn eigen teams. Op dat soort gedrag baseer ik mede het selectiebeleid." Je haalde al eens Rinus Michels aan en hoe die in 1988 zijn EK-selectie samenstelde. Michels koos ook jon gens als Krüzen van Den Bosch en Suvrijn van Roda, die als reserves alles gaven op de trainingen. Heeft dat invloed op hoe jij nu denkt? „Absoluut. Ik kijk ook naar karakters, naar een mix die past. Een toernooi heeft helemaal zijn eigen dynamiek, je bent een aantal weken bij elkaar. Kom je ook weer bij België en het WK: waarom was Nainggolan er niet bij? Ik denk, zeg ik van een afstandje, dat hij te veel moeite had met een re serverol. Bij ons is het EK nog wel een eind weg natuurlijk. Er gaat nog van alles gebeuren rond spelers. Transfers, blessures, ontwikkeling van jongens. Quincy Promes startte laatst bijvoorbeeld voor het eerst als offensieve back bij Sevilla. Wie weet wordt dat ook een rol waarvoor wij hem in de gaten moeten houden." „Ja. Neem bijvoorbeeld Steven Berg huis van Feyenoord, geweldige spe ler. Aan de bal. Maar hij moet méér brengen dan dat alleen. Ik word blij als ik hem dan laatst tegen PSV tekeer zie gaan. Maar zó moet het altijd om interessant te zijn voor Oranje. Hij weet dat ik dit vind." „Nederland blijft altijd het land van 'talent brengen'. Laatst weer Kökcü bij Feyenoord. 17 jaar. In Engeland hadden wij bij Southampton James Ward-Prowce. Die was al iets ouder, maar de clubleiding zei: 'hij kan dit jaar niet meer dan tien duels in de Premier League spelen. Misschien is- ie na drie a vier jaar klaar voor meer.' Zo denken zij. Wij denken anders, vinden niet snel iets te risicovol. Dat vind ik mooi aan 'ons'. En ik weet ook zeker: over tien jaar hebben we weer de volgende Matthijs de Ligt en Frenkie de Jong voortgebracht." vrijdag 28 december 2018 GO 9Ulei: STEP ISebastian J Vettel t vwint GP Australië, Max Verstappen zesde Test 2 voor Koeman wel succes vol: Oranje verslaat Portugal (0-3) Teleurstel lende eerste interland onder Koeman: Ne derland - Engeland 0-1 Niki Terp stra laat topvorm zien en soleert naar winst E3 Harelbeke 2018 4 Nederland boven aan medaille- spiegel bij WK baanwielrennen: 5x goud, 5x zilver, 2x brons Vincenzo Nibali verrast sprinters en wint Milaan - San Remo VERVOLG VAN PAGINA 3 Met toptalenten als Frenkie de Jong en Matthijs de Ligt erbij viel alles dit jaar perfect in elkaar. Een kwestie van geluk ook? Zijn de afgelopen crisisjaren wat dat betreft een staaltje paniekvoetbal geweest? In de zin dat we heus zo slecht niet waren? Koeman overlegt met Frenkie de Jong, een van de revelaties in Oranje. „Hij kan in veel situaties een beslissing nog even uitstellen." foto pim ras T Als speler van Oranje tijdens het EK van 1988 met bondscoach Rinus Michels. „Ik kijk nu ook naar karakters, naar een mix die past." fotoviimages 2019 wordt een jaar met een ander verwachtingspatroon rond Oranje. Van underdog naar favoriet in veel wedstrijden. Er zijn ook spelers die dit jaar daal den in de pikorde bij Oranje. Hoe ga je als coach om met een ervaren speler als Kevin Strootman, die nu bij de nummers 12 tot 23 zit op wed strijddagen? Heb je ook al spelers niet opgeroe pen als een signaal om te laten zien wat je eist? Na een aantal jaar Engeland woon je weer fulltime in Nederland. Vallen je dan weer dingen op die je typisch mooi vindt in 'ons' voetbal? iansa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53