14 M 3 r\r\ Kjeld is niet te vergelijken met mijn tijd. Wij hadden destijds Jan Molby bij Ajax, die roste voor elke training al tijd even twintig ballen op doel, bij wijze van warming-up. Dat is tegen woordig totaal ondenkbaar. In dat opzicht past deze omgeving óók bij de manier waarop deze jongens hun vak beleven. Niemand uit een andere sport moet nog zeggen dat zij er méér voor doen dan de huidige topvoet- ballers." „Voor hem geldt dat zeker ook, dat hij er alles voor doet. Het beeld dat veel mensen van Memphis hadden, had ik in eerste instantie ook. Als trainer van Everton heb ik ooit thuis met hem gesproken, in een poging hem te huren van Manchester United. Sinds dat moment heb ik een heel ander Niemand uit een andere sport moet nog zeggen dat zij er méér voor doen dan de huidige topvoetballers beeld van hem, we hebben sindsdien een heel goede klik. Als ik zie dat hij een Instagram-filmpje post, denk ik: ach. Die sigaar had van mij niet ge hoeven, maar tegelijk denk ik: laat hem. Voetballers van nu mogen nog zo weinig. Als ze even privé wat gaan eten of drinken ergens, staat het on herroepelijk op sociale media of on- line. Dan mag zo'n filmpje van mij best, hoor. Als hij dat leuk vindt: prima." „Toen was ik een jonge trainer, ik wilde heel nadrukkelijk mijn eigen normen op jonge spelers projecteren. Daar was ik soms wat rigoureus in, ja. Trainer zijn is een ervaringsvak. Ik heb wel geleerd me meer te verplaat sen in de belevingswereld van jonge mensen, niet te snel te oordelen." „Zeker. Als zij zo'n filmpje van Mem phis zien, vinden ze dat prachtig. Voor hen hoort het erbij om jezelf te laten zien op sociale media. Ze zijn niet anders gewend. Ik toets wel eens dingen bij mijn kinderen, of ze geven gewoon zelf hun mening. Ik snap in middels wel een beetje hoe mensen van deze leeftijd de wereld zien." Als bondscoach is Koeman ook boeg beeld van het Nederlandse voetbal in brede zin. Laatst hield hij nog een voordracht bij NL Coach, op een con gres voor coaches uit allerlei takken van sport. Hij vertelde er uitgebreid over zijn ervaringen en zijn visie. „Ik haalde daar een voorbeeld aan uit de thuiswedstrijd van Ajax tegen Bay- ern München. Twee ervaren interna tionals liepen uitgebreid warm bij Bayern, Mats Hummels en Javi Marti- nez. Maar toen de trainer (Niko Ko- vac, red.) in de slotfase zijn derde en laatste speler wilde laten invallen, haalde hij jonkie Renato Sanches van de bank. Die deed zijn trainingspak uit en kwam het veld in. Hummels en Martinez liepen nog verderop, ik zag ze meteen een beetje lacherig en verbaasd naar elkaar kijken." Trainer zijn is een ervaringsvak. Ik heb wel geleerd me meer te verplaatsen in de belevingswereld van jonge mensen „Het is een interpretatie van afstand, maar vaak zegt zo'n reactie van die spelers wel iets. Over hoe een coach wordt bekeken vanuit een groep. Laat ik het zo zeggen: zelf zou ik me niet senang hebben gevoeld in zo'n situa tie. Coaching is óók: hoe ga je om met de hiërarchie, met individuele karak ters en verhoudingen." „Deels ontstaat die op een natuur lijke manier. Memphis wil geen uit gesproken leider zijn, maar is dat in zijn spel wél. Virgil van Dijk is door zijn leeftijd, uitstraling en ervaring een typische natuurlijke leider. Maar ook spelers zoals Gini Wijnaldum, Kevin Strootman en Jasper Cillessen hebben hun rol in de groep. Ze spe len bij grote clubs, vertellen over hun ervaringen. En: als staf hebben wij iedereen duidelijkheid gegeven. Als iets onduidelijk is of je laat iets te veel open, dan vinden spelers van nu dat moeilijk." vrijdag 28 december 2018 GO J Tennisicoon ><RogerFe- J I derer wint C.L Tennisicoon Roger Fe- 'derer wint in Rotterdam en is nieuwe nummer 1 Short trackster Suzanne Schulting wint olym pische 1000 meter J —n Nuis pakt L—S^J na 1500 meter ook goud op 1000 meter Esmee Visser verrast met goud op 5000 meter Sven Kramer wint 5000 meter in Pyeongchang wint goud op 1000 meter Ted-Jan Bloemen wint 10 km, voor Jorrit Bersgma, Kramer slechts zesde Jorien ter Mors Hoe kijk jij binnen dat kader naar Memphis, de hoofdpersoon op deze foto? Ronald Koeman op de KNVB Campus in Zeist, sinds zijn aantre den de thuisbasis van Oranje. „Voor mij is deze plek altijd echt 'voetbal' geweest." FOTO PIM RAS Spreekt hier ook de meer ervaren trainer Koeman? In je beginjaren botste je nog wel eens met jonge spelers zoals Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart. De jongens op de foto hebben de leeftijd van jouw eigen kinderen. Helpt dat ook mee? Wat wilde je aangeven met dat voor beeld? Wat heb je gedaan om de pikorde van dit Oranje vorm te geven? Is het ergens ook ideaal geweest dat de topgeneratie Sneijder, Rob ben, Van Persie nu definitief is afge zwaaid? Ook qua hiërarchie kon je echt opnieuw beginnen. Wijnaldum zei iets interessants: er is nu geen kloof meer in de selectie." „Misschien is dat wel zo, ja. Al moet ik zeggen: Ik heb met Arjen Robben gesproken, als hij had aangegeven LEESVERDER OP PAGINA 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51