AUTO Autofabrikanten bieden recordaantal 16 'Autodelen blijft nichemarkt' Interieur Kia herkent emoties Stoere caravan voor twee In 2019 maken 180 nieuwe modellen hun opwachting. Nooit eerder kwamen in één jaar zo veel nieuwe auto's op de markt. Een greep uit het aanbod. <D Audi De e-tron O is de eerste elektrische auto die Audi verkoopt. Hij is daarom van groot belang voor het merk. Ook komt er een Audi RS5 Sportback met een 450 pk sterke, 2.9-liter V6 met dubbele turbo. Nog niet officieel bevestigd zijn de Audi Q4 (een cou péversie van de Q3 SUV) en de Audi RS7 (een 600 pk-versie van de Audi A7 Sportback). En dan komt er ook nog een 620 pk snelle, vernieuwde R8. BMW BMW's tsunami aan nieuwe model len begint met de nieuwe BMW 3 Serie sedan 0 in het voorjaar. Na de zomer komt de Touring-variant. Te gelijkertijd arriveert ook de nieuwe 1 Serie, ditmaal met voorwielaandrij ving. In het voorjaar kunnen we ook een BMW X2 M35i tegemoet zien. De X3 M en X4 M volgen halverwege het jaar. Hun 3.0-liter bi-turbomoto- ren zijn meer dan 400 pk sterk. Ook verschijnt in juni een nieuwe X6 en een nog grotere X7. In het voorjaar arriveert al de nieuwe open Z4 en van de 8 Serie volgt eind 2019 een cabrio en een Gran Coupé. De M8 wordt een 600 pk sterk racemonster. Citroën De Citroën C5 Aircross (begin 2019) is een grote SUV van Citroën. Later volgt een hybride variant, net als van de gewone C5. Het luxemerk van Citroën lanceert in het voorjaar de DS3 Crossback. Later komt ook de DS7 Crossback E-Tense 4X4, een 300 pk sterke hybride versie van de grote SUV, op de markt. Ford Honda Honda introduceert de CR-V Hybrid en eind 2019 de coole, elektrische Urban EV0: een retro elektrische stadsauto met een guitige voorkant. Het grote nieuws bij Ford is de lance ring van de nieuwe Ford Focus ST©, met naar verluidt een 275 pk sterke 2,3-liter turbomotor. Ook komen er veel varianten van de Focus op de markt en krijgt de Edge een facelift. Hyundai Hyundai introduceert een fastback variant van de snelle i30 N. De auto heeft meer beenruimte achterin dan de hatchback en wordt maximaal 275 pk sterk. De Nexo - de eerste auto op waterstof - staat vanaf maart 2019 in de showroom. Infiniti Eind 2019 komt de Infiniti QX50 op de markt, een grote SUV met een op vallend uiterlijk en een slimme mo tor met variabele compressie. Jeep Begin 2019 komt de Jeep Compass Trailhawk op de markt, met extra bo demvrijheid en kleinere bumpers die minder snel worden afgerukt bij het beklimmen van steile hellingen en rotsblokken. »Kia Kia lanceert komend jaar vier nieuwe modellen. De belangrijkste is waar schijnlijk een nieuwe toevoeging aan de Kia Ceed-familie, die in het voor jaar als een kleine SUV wordt gelan ceerd. Ook komen er een 204 pk sterke Ceed GT en een Proceed GT. Eind 2019 volgt de nieuwe, elektri sche Soul EVQ. Land Rover Land Rover introduceert de nieuwe Range Rover Evoque, een model dat er stoerder en luxueuzer uitziet dan zijn voorgangers en tevens hybride varianten krijgt. Lexus De Lexus UX ©is een compacte SUV die in het voorjaar op de markt komt. Voor die tijd komt het automerk al met de hybride ES, een opvallend al ternatief voor de Duitse luxe sedans. Mazda Bij Mazda ligt de focus vooral op de nieuwe Mazda3 die in het eerste kwartaal van 2019 in de verkoop gaat. Bij de presentatie van de zevende ge neratie van het model, onlangs in LA, oogstte de Mazda applaus voor het gewaagde design en het ingrijpend gewijzigde interieur. Mercedes-Benz Mercedes trapt af met de AMG A45 4Matic. De vierdeurs coupé-versie van de A-Klasse, de CLA, volgt ook rond die tijd. In de zomer komt de vrijdag 28 december 2018 GO Volgens onderzoeksbureau ADL blijft autodelen voor alsnog een kleine markt. ADL interviewde 8000 auto mobilisten uit dertien landen, waaronder de VS, Groot- Brittannië, Duitsland, China en Rusland. Opvallend is dat het percentage mensen dat zegt te hechten aan het bezit van een auto zelfs iets is ge stegen in vergelijking met 2015. Weliswaar is een op de vier automobilisten inge schreven bij een autodeel- platform, het werkelijke ge bruik van deelauto's ligt vele malen lager, concludeert het bureau. „Autodelen blijft een nichemarkt." Verder is het vertrouwen in zelfrijdende voertuigen sinds 2015 met 7 procent afgenomen. In het onderzoek, dat wel een stijgende bereidheid laat zien om over te stappen van 'fos siel' naar elektrisch rijden, is Nederland niet meegenomen. Volgens kennisinstituut CROW telde Nederland in het voorjaar van 2018 41.000 deelauto's met zo'n 400.000 gebruikers. Het aantal deel auto's neemt volgens het CROW snel toe. Volgens Kia is het in de toe komst mogelijk om het inte rieur van de auto af te stem men op het humeur van de bestuurder. Tijdens de Con- sumer Electronics Show (CES) in Las Vegas, begin januari, onthult de autofabri kant enkele technologieën op basis van kunstmatige intelligentie. Kia spreekt van een Real-Time Adaptive Driving (R.E.A.D.)-systeem, waarbij de auto de stemming van de bestuurder kan her kennen en vervolgens het interieur en rijgedrag van de auto daarop aanpast. De nieuwe technologie, geba seerd op een gezamenlijk on derzoek met het Massachu- setts Institute of Technology (MIT), past volgens de fabri kant bij het vervoer van de toekomst, waar autonoom rij den de norm is en reiscom- fort steeds belangrijker wordt. Een basic caravan die niet alleen compact en licht is, maar ook op ruig terrein mee kan: de Timberleaf Pika Teardrop Camper laat zich zelf tot vlak bij de skipiste meesleuren. De camper is bedoeld voor avonturiers, want feitelijk is hij met een lengte van 2,44 meter en een breedte van 1,37 meter weinig meer dan een tweepersoons bed op wielen. De standaarduitrusting be staat uit ledlampjes, een ven tilator, twee oplaadpoorten en een zonnedak. Over een kachel wordt met geen woord gerept. Aan de andere kant is er wel een heuse buitenkeuken. Ook is de Pika Teardrop met 462 kilogram extreem licht. De vriendelijk geprijsde Pika (11.750 dollar) moet worden geïmporteerd uit de VS. Showrooms pullen uit ERIK KOUWENHOVEN Wegens afwezigheid van Niek Schenk komt de vragenrubriek tijdelijk te vervallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44