I: e c 1 lil m rJSt 3 K JAARWISSELING VUURWERK Ondanks (of misschien wel dankzij) de discussie over een verbod, gaat de verkoop van vuurwerk al naar een record Émfk' Vuurwerkverkopers melden dat we fors meer geld uitgeven aan met name siervuurwerk. Een bestelling van minimaal too euro per persoon is eerder regel dan uitzondering. Trend van dit jaar is de zogeheten compound offlowerbed; een uitge breid siervuurwerk met maar één lont. Lekker makkelijk én veilig. Een voorbeeld is de Grande Forza. Hij weegt 65 kilogram en belooft 450 shots die 35 meter de lucht in gaan. De prijs? Afgerond 600 euro. Volgens Jeffrey Tepe van vuurwerkwinkel Vesta uit Roosendaal is deze com pound dit jaar met stip het populair ste vuurwerk. „Het is een dure jon gen, maar we merken heel goed dat mensen door de goed draaiende eco nomie meer te besteden hebben. Hij gaat als een speer. Het is veel geld, maar je hebt dan wel de garantie dat je bijna acht minuten lang de beste en mooiste vuurwerkshow van de straat hebt." Veel Nederlanders staan in de startblokken om vanaf vandaag hun bestelde vuurwerk op te halen. Dat kan dit jaar op 28,29 en 31 december. Op 30 december niet, vanwege een ooit ingestelde regel in de vuurwerk- wet: om de zondagsrust te bewaken mag er op zondag geen vuurwerk worden opgehaald, ook niet als het dan oudjaarsdag is. Dit jaar zijn het dus vooral com- pounds die veel worden gekocht. De populariteit van dit type vuurwerk heeft volgens de verkopers vooral te maken met het feit dat je een com plete show in één doos koopt en maar één lont hoeft aan te steken. Compounds mogen nog maar sinds 2027 worden verkocht in Nederland. „Eerst mochten we in Nederland vuurwerk met maximaal 500 gram kruit verkopen. Dat is verhoogd naar 2 kilo kruit. Hierdoor kunnen prach tige en veilige vuurwerkpakketten worden samengesteld met maar één lont. Zo voorkom je dat mensen lontjes aan elkaar gaan knopen, want dat gebeurt regelmatig. De com pound is een stuk veiliger", aldus Hugo Groeneweg van de Vuurwerk reus uit Rotterdam. Record Groeneweg constateert dat het dit jaar ongeveer net zo druk is met (on- line) bestellingen als in 2017. „Wat opvalt is dat de gemiddelde beste ding per klant omhoog knalt. Dat gaat nu naar dik boven de 100 euro per bestelling." Ook zijn collega Tepe van Vesta Vuurwerk in Roosendaal merkt dat zijn klanten ondanks de discussie over een vuurwerkverbod niet terughoudend zijn. „Bij ons ligt de gemiddelde besteding per klant op 179 euro en 65 cent. Dat is voor ons een record. Die hele discussie over een vuurwerkverbod is op gang gebracht door een kleine groep die er vanaf wil, maar uiteindelijk houdt een grote meerderheid van de Ne derlanders vast aan een mooie tradi tie." Toch leveren de verkoop en het af steken van vuurwerk elk jaar meer discussie op. De politie meldde eer der te weinig mankracht te hebben om goed op illegaal vuurwerk te controleren. Onder anderen de korpschef van de Nationale Politie Erik Akerboom en Liesbeth Spies, voorzitter van het Nederlands Ge nootschap van burgemeesters, stel len dat ze graag een vuurwerkver bod zien. Ook de Onderzoeksraad voor Vei ligheid (OVV) adviseerde enige tijd geleden een verbod op knalvuur werk en vuurpijlen in te stellen. Vol gens de OW zorgen de huidige re gels voor vuurwerk er op veel plaat sen voor dat de viering van de jaar wisseling 'het onveiligste feest van het jaar is'. Uit de grote vuurwerken quête die het AD en de aangesloten regionale kranten dit jaar hielden, bleek overigens dat een meerderheid van 54 procent tegen een vuurwerk verbod is. Meer dan 156.000 mensen vulden de vragenlijst in. Gemeenten mogen vanaf volgend jaar zelf bepa len of er wel of geen verbod wordt ingesteld. Veiligheid De vuurwerkverkopers benadruk ken dat veiligheid een steeds grotere rol speelt in hun branche. Groene weg: „Bij ons krijg je standaard een vuurwerkbril mee. Gratis. En uiter aard leveren we verplicht de speciale lanceerstandaards voor de pijlen. We zijn daar ook voorstander van, veilig heid voor alles. Ik ben ervan over tuigd dat niemand tegen het afste ken van vuurwerk is tussen 18.00 en 2.00 uur op oudjaarsdag. Helaas ver pesten de gasten die nu illegaal vuurwerk laten ontploffen het voor ons. Niemand zit op die vreselijke knallen van cobra's te wachten. Maar het is juist dit soort vuurwerk dat er voor zorgt dat vuurwerk op steeds meer plaatsen wordt verbannen." Nederlanders gaven vorig jaar on geveer 68 miljoen euro uit aan vuur werk, dat was ongeveer evenveel als in 2016. De verwachting van de branche is dat er dit jaar voor heel wat meer euro's de lucht in zal gaan. Het is voor de liefhebbers wel te ho pen dat de weersvoorspelling voor de jaarwisseling niet uitkomt. De kans is namelijk groot dat het maan dagavond mistig is; funest voor het zien van je duurbetaalde vuurwerk show. vrijdag 28 december 2018 GO Sanne Schelfaut \M, 1 Roosendaal/Rotterdam Op basis van de online voorver koop geven we dit jaar gemiddeld 108 euro per vuurwerkbestelling uit. Dat is vergelijkbaar met vorig jaar. AJeffrey Tepe van Vesta Vuur werk. FOTO MARCEL OTTERSPEER Kijk op de site bij /video hoe vuurwerkverkoper Frits zich voorbereidt -vit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3