DE JAARWISSELING 9 VERHUIZING MARINIERS NAAR VLISSINGEN In het Vlissingse stadhuis kijkt Michiel de Ruyter naarde bezoekers. De zeeheld is onlosmakelijk verbonden met zowel Vlissingen als het Korps Mariniers. Dat maakt de schakel tussen stad en zeesoldaten echter niet vanzelfsprekend. Hoofdpijndossier 'Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen.' Morgen Corné de Koning Het verzet tegen de verhuizing van de mariniers van Doorn naar Vlis singen zwol dit jaar aan. Onverwacht kwam het niet, zegt wethouder Albert Vader. „In 2017 hoorden we in een gesprek met de vakbonden dat zij de zaak bij De fensie op de spits zouden drijven. Ze voelden zich niet gehoord. We heb ben toen wel de afspraak gemaakt dat zij Zeeland en Vlissingen niet zwart zouden maken." Die afspraak is grotendeels geres pecteerd, zegt Vader. Maar toch, in de argumenten tegen de verhuizing schuilde een diskwalificatie. Vlissin gen is ver weg, er zijn weinig voor zieningen en geen banen voor de partners die hun sociaal vangnet zouden verliezen. Bom De commandant van de mariniers, brigade-generaal Jeff Mac Mootry, legde dit voorjaar met een ingezon den stuk in het mariniersblad QPO een bom onder het plan voor de bouw van de marinierskazerne. De verhuizing is, schreef Mac Mootry 'een flinke kopzorg'. In gesprekken met mariniers die het korps verlaten is de aangekondigde verhuizing vaak genoemd 'als het beslissende duwtje de poort uit'. Hij repte van 'een nachtmerriescenario'. neel commandant hebben mij zeer verbaasd. Later heb ik nog een goed gesprek met hem gehad. In het mari niersmuseum." Mac Mootry vreest dat minder jon gelui voor het korps zullen kiezen als ze daarvoor naar Vlissingen moe ten gaan. Vader: „Ik geloof niet dat dit een doorslaggevende factor is. Die jonge gasten willen gewoon bij de mariniers." Cadeautje Niet alleen kwesties in de categorie personeelszaken werden in stelling gebracht. Al lang bekende zaken over bodemverontreiniging werden als nieuwe feiten gepresenteerd. Tot vervelens toe werd de kazerne neer gezet als een 'cadeautje' van CDA- minister Hans Hillen aan de toenma lige commissaris van de koningin Karla Peijs, een partijgenoot. Vader: „Natuurlijk spelen voor ons economische belangen een rol. Wij rekenen op een spin-off van jaar- 28 miljoen euro. vergeet niet er een uittocht rijksdiensten is In mei gaf de generaal een toe lichting aan de Kamercommissie Defensie. Vader hoorde Mac Mootry waarschuwen: „Eenerva ren sergeant ziet of hij het paadje links of het paadje rechts moet ne men. Dat maakt het verschil of een groep van zes mariniers wel of niet in een hinderlaag van de Taliban loopt." De suggestie dat de politiek door de verhuizing men senlevens in gevaar brengt kwalificeert Va der als 'onbehoorlijk en buitengewoon kwalijk'. „De uitlatin gen van de operatio- geweest. Dat maakt de marinierska zerne nog geen cadeautje aan Peijs." Vader: „Er is krampachtig gezocht naar argumenten. Daar hard tegen ingaan heeft geen zin. Als er feite lijke onjuistheden over Vlissingen werden verspreid, hebben we die weerlegd. We hebben de Kamer in formatie gestuurd om uit te leggen hoe de bestuurlijke besluitvorming is gegaan. We trekken hierin als ge meente samen op met provincie en waterschap." „Die mariniers, die komen", zegt Vader. „Er ligt een besluit, wij zijn aan de slag gegaan." In 2014 hebben rijk, gemeente en provincie de con tracten getekend. In 2019 zou de bouw starten. Vorige week stuurde staatssecretaris Barbara Visser de Tweede Kamer een brief dat het pro ject vertraagd is. De medezeggen schap in het maken van het plan voor de nieuwe kazerne was onvol doende, oordeelde een geschillen commissie afgelopen herfst. Vader: „Ik heb er begrip voor dat de staats secretaris dit overleg een kans wil geven, maar we kunnen niet einde loos aan het lijntje worden gehou den." vrijdag 28 december 2018 GO Marinierskazerne onder vuur Theo Giele Vlissingen In mei was een delegatie van de mariniers te gast bij de Kamercommissie voor Defensie. Uiterst rechts korpscommandant brigade generaal Jeff Mac Mootry. In het midden commissielid Bram van Ojik (GroenLinks). foto jos van leeuwen Hij stelt vast dat het besluit om een kazerne voor de mariniers in Vlis singen te bouwen niet is terugge draaid. Maar wethouder Albert Vader moest dit jaar toezien hoe datzelfde besluit werd ondermijnd door vak bonden, de militaire top en Haagse politici. T Albert Vader, wet houder van Vlissingen. FOTO EDUARDUS LEE. STUDI01919

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37