II Pantserdeuren weer terug in bunker DE BLAUWE WINKEL 7 De band tussen het Wadden eiland Vlieland en Vlissingen is minder sterk dan een argeloze toerist zou denken. Lions sluiten jaar af bij Wonderstad OOST-VLIELAND VLISSINGSE ADMIRAAL De beroemdste zoon van Vlissingen, Mi- chiel Adriaenszoon de Ruyter, lijkt op Vlie land op handen te worden gedragen. Eén van de ze ventien verbindingssteegjes tussen de drie straten in het enige dorp op het eiland, Oost-Vlieland, draagt de naam M.A. de Ruyterglop. Be halve in een glop, een steegje in (West-)Friese plaatsen, is de naam van de Vlissingse zeeheld op een ANWB-bord bij de PKN-kerk op het eiland te vinden. De Ruyter zou één van de fraaie kroonluchters, die hij zelf weer van de Zweedse koning kreeg, aan de kerk hebben geschonken. Maar do minee Frans Weeda meldt dat nu aan dat verhaal wordt getwijfeld. „We gingen er tot voor kort van uit dat De Ruyter regelmatig op Vlie land ter kerke ging. Maar in een boek dat eerder dit jaar verscheen, worden bij dat verhaal grote vraag tekens gezet door historici." De Vlissingse admiraal zou - als vlootvoogd van Amsterdam - ook een tweede huisje op Vlieland hebben gehad. Maar de verhalen over zowel de gift als het vakantie huisje zijn 'met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid uit de lucht gegrepen', weet dominee Weeda sinds een paar maanden. „Het staat voor geschiedvorsers vast dat minstens één van de kroonluchters uit Zweden komt. Die hebben we van de zakenman Louis De Geer gekregen. Maar aan de gift van De Ruyter wordt sterk getwijfeld. De admiraal zou hier alleen een tijdje hebben geschuild, toen de bevolking van Amsterdam tegen hem te hoop liep, omdat hij meer aandacht voor de strijd met collega-zeeheld Tromp zou heb ben dan voor de landsverdedi ging-" Vergeten ramp Of die lezing klopt, is voor de Vlie- landse predikant onduidelijk. „Want De Ruyter was na de verge ten ramp van 1666, toen de Engel sen een groot deel van de voor de rede van de eilanden liggende vloot platbrandden en dorpen op Vlieland en Terschelling ver woestten, niet zo populair. Het is dan ook niet aannemelijk dat hij hier destijds gastvrij is onthaald." Ondanks de nieuwe inzichten is het informatiebord bij de Nico- laaskerk nog niet aangepast. De Vlielandse (kerk)gemeenschap snijdt de langgekoesterde (al dan niet vermeende) historische ban- De admiraal zou hier alleen een tijdje hebben geschuild, toen de bevolking van Amsterdam tegen hem te hoop liep den met De Ruyter niet door zo lang niet onomstotelijk vaststaat dat de Vlissingse zeeheld geen bij zondere band met het Waddenei land had. Want Michiel Adriaenszoon mag dan de ramp van 1666 niet hebben voorkomen, hij nam een jaar later wel glorieus wraak, door tijdens de tocht naar Chatham bijna de hele Engelse vloot naar de kelder te zenden. Zonder het drama in Terschelling en Vlieland had de Nederlandse marine waar schijnlijk niet tot zo'n roekeloze onderneming - de heroïsche af loop stond allerminst vast - beslo ten. Op het informatiebord, bij de VW en in toeristenfolders wordt de lof van Michiel nog steeds be zongen. Tijdens diensten in de kerk of tijdens culturele manifes taties zwijgt de loftrompet mees tentijds, bevestigt dominee Weeda. Maar de band met de zee blijft belangrijk. Bewijzen niet al leen de walviskaken en scheeps modellen in de kerk, maar ook pe riodieke optredens - donderdag 27 december nog - van het Vlielander Zeemanskoor. Vier man sterk en een zelf ontwor pen 'kraan' zijn ervoor nodig. Maar dan lukt het de vrijwilligers van de Stichting Bunkerbehoud toch re latief vlot om een halve deur in zijn hengsels te hangen. „Deze on derste halve deur is de vijfde van tien die we moeten plaatsen", zegt Henk Meijer, mede-beheerder van In de bunker zijn vitrines met originele voorwerpen uit de oorlog de communicatiebunker. De pantserdeuren bestaan uit twee delen. „Zodat je altijd de bovenste helft kon opendoen als door be schietingen stenen voor de deur la gen", legt Meijer uit. „Het is voor ons erg belangrijk dat we ze kun nen terughangen, want we willen de bunker volledig in oude staat herstellen. We geven hier rondlei dingen, dus dan kunnen mensen ook echt zien hoe het er in de Tweede Wereldoorlog uitzag." In de bunker zijn vitrines met ori ginele voorwerpen uit de oorlog. Heel bijzonder vindt Meijer twee houten stokken die de stichting heeft gekregen. „Dat zijn slangen- stokken die in de oorlog zijn ge maakt door de Marokkaanse krijgs gevangene Ahmet Ben Rahal, die door de Duisters in een barak in Park Toorenvliedt werd vastgehou den. Hij kreeg af en toe eten van kinderen uit de buurt en in ruil daarvoor maakte hij stokken en gaf die weg. Deze twee schonk hij aan de kinderen van hoofdonderwijzer De Graaf van 'De School met de Bijbel' aan de Breeweg." Het herstel van de communicatie bunker verloopt vlot. Meijer ver wacht dat die over één tot twee jaar weer in de oorspronkelijke staat is hersteld. VLISSINGEN De Lionsclub Vlis singen sluit vandaag het jaar af in de tent van Vlissingen Wonderstad op het Bellamypark en bestemt een groot deel van de entreeopbrengst weer aan goede doelen. Behalve charitatief evenement is de Won derstadavond ook een eindejaars feest voor alle Vlissingers en feest gangers van elders. Netwerken gaat vanzelf tijdens optredens van co verband Jam-Pact, een eindejaars- quiz, stand-up-comedian Mark Waumans en een dj als knallende afsluiter. De preborrel voor onder nemers begint om 17.00 uur, het ei genlijke winterfeest voor iedereen is van 19.00 tot 1.00 uur. 20% TOT 50% KORTING OP DE HELE WINTERCOLLECTIE WWW.DEBLAUWEWINKEL.COM vrijdag 28 december 2018 Vraagtekens bij band met De Ruyter René Hoonhorst Oost-Vlieland De kroonluchter, die tot voor kort werd beschouwd als geschenk van Michiel de Ruyter aan de kerk in zijn 'vakantiedorp'. Michiel de Ruyter op een schilderij van Ferdinand Bol. - Frans Weeda, dominee Oost-Vlieland Hij weegt 350 kilo. En dat is dan nog maar de halve deur. Met mankracht, vernuft, door zettingsvermogen en een Pant- zertür Fahrlafette zijn gisteren weer twee pantserdeuren ge plaatst in de communicatiebun ker in het Middelburgse Park Toorenvliedt. Maurits Sep Middelburg JEANS CASUALS NIEUWE BURG 27 MtDOELBURG TRENDY KLEDING VOOR JONG EN OUD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35