WIM HOFMAN Ter zee in een zeef (2) Muziekwinkel Sonora naar Hulst 5 L-J m Jj, wm ril2 omdat er niet genoeg aanwijzingen waren om tot vervolging over te gaan. De recherche moest verder onderzoek staken omdat ze onvol doende aanknopingspunten had den. Familie Het is een gesloten wereldje, de pro ductie van synthetische drugs. Het speelt zich vaak af binnen familie verbanden. Als de criminelen bui tenstaanders nodig hebben, moeten dat, als het even kan, buitenstaan ders blijven. Pecht geeft een voorbeeld: „Stel, de drugsfabrikanten hebben een busje nodig om bijvoorbeeld grond stoffen naar een lab te brengen. Via via wordt dan iemand gevraagd een busje voor hen te huren. Die auto wordt dan met de sleutels op een parkeerterrein achtergelaten. Ver volgens gebruiken de criminelen dat busje om de spullen op te halen en af te leveren. Na gedane zaken wordt het busje weer ergens neer gezet. De officiële huurder van het busje brengt het dan weer terug." Wie gepakt wordt, houdt zijn mond tegenover de politie. Liever zitten en zwijgen, dan jezelf of je fa milie in gevaar brengen. Maar soms zijn er oplettende bur gers die de politie tippen. Ze zien ie mand met een opvallend bood schappenlijstje langs de kassa van de bouwmarkt gaan. Een makelaar die onraad ruikt, een notaris die ver dachte aankoop van onroerend goed voorbij ziet komen. Het met drugs verdiende geld zal ergens naar toe moeten. Op bewonersavonden probeert Pecht burgers bewust te maken van de gevaren van drugscriminaliteit. „Als je eenmaal met drugsprodu centen in zee bent gegaan, kom je er niet meer van los." Producenten van synthetische drugs zijn hierin nog hardnekkiger dan wietkwekers, is de ervaring van de politie. Dat er veel geld mee gemoeid is, blijkt wel uit de bedragen. Pecht: „De productiekosten van een xtc-pil Een xtc-pil kost 20 cent om te maken. In Nederland worden ze verkocht voor 3 tot 6 euro. Naar Australië gaan ze voor 25 euro is rond de 20 cent. In Nederland worden ze verkocht voor 3 tot 6 euro. Maar 85 tot 90 procent van alle pillen wordt naar het buitenland geëxporteerd. Voor 25 euro per stuk gaan ze op de post naar Australië." De omzet loopt in de vele miljar den euro's. In augustus berichtten onderzoekers van de Politieacade mie dat er in Nederland in 2017 voor 18,9 miljard euro aan synthetische drugs is geproduceerd. Vorige week had ik het over de Britten en hun brexit. Ik vergeleek hen met the Jumblies, figuren uit een non- sense-gedicht van de negen- tiende-eeuwse kunstenaar Ed- ward Lear. Ze gingen ter zee in een zeef en iedereen vond hen mesjogge. Ook veel Europeanen denken dat de Britten niet goed snik zijn. Ze lijken ook aan iets onzinnigs te beginnen. Of mis schien zijn sommigen van ons, waaronder ik, wel stiekem ja loers? Ik moet erbij zeggen dat ik wel, al sinds september 1944, een zwak heb voor de Britten. Britse soldaten bezetten onze kleuter school en dat vond ik erg fijn. Elke morgen was ik in de school tussen de soldaten te vinden en zag hoe ze zich inzeepten en schoren, hoe ze porridge aten en flink wat melk en suiker in hun mokken thee deden en ze gaven me toast met jam. Ik zag hoe ze hun schoenen poetsten en daarbij in de maat liedjes zongen soms met een sigaretje in de hoek van hun mond. Ze leerden me de eer ste Engelse woorden. Het was een schok van herken ning toen ik door omstandighe den in T96T ergens in een Engels landhuis terechtkwam dat was ingericht als studiehuis. We aten daar porridge, dronken thee met veel melk, aten toast met jam die uit dezelfde blikken leken te ko men. De Engelse medestudenten rookten dezelfde sigaretten (van het merk Players) en zongen graag allerlei liedjes. Ik ben veel Engelse boeken gaan lezen en ben hun literatuur gaan waarderen, maar ook het landschap van Zuid Engeland trok me aan. Er waren veel meer oude grote bomen dan in ons land en eindeloos veel wandelpa den door de glooiende heuvels. Later ben ik er dikwijls terugge gaan. Ik hoop voor de Britten dat die brexit gaat lukken. Wij hier op het vasteland hebben de neiging om naar ons voorhoofd te wijzen en sommigen hopen stilletjes dat ze inderdaad wegzinken, maar wie weet, maken ze er iets van. In de Tweede Wereldoorlog gingen ze er ook tegenaan en werkten zich uit de naad en meer dan dat. Misschien dat ze dat nu ook moe ten gaan doen. De vissers willen voor hun kust even veel vis van gen als de Hollanders dat nu doen en bloemen kunnen ze zelf ook wel telen en ze blijven natuurlijk ook links rijden en ze gaan alle maal drie keer zo hard werken. En dan zijn wij over een jaar of twin tig jaloers net als degenen die de Jumblies met hun blauwe han den en hun groene hoofd voor gek hadden uitgemaakt. Vorig jaar hebben Kees Koster en zijn vrouw Odette de beslissing al genomen. Sonora Muziek zit in de Noordstraat in Terneuzen, dé hoofdwinkelstraat van de stad. „Veel winkels zijn hier de laatste jaren gesloten of verhuisd. De loop gaat er steeds meer uit", verklaart Kees de keuze om Terneuzen de rug toe te keren. Het nieuws van de sluiting in Terneuzen is gistermorgen pas breed bekendgemaakt. Sonora Muziek houdt tot eind maart to tale leegverkoop, met kortingen van tien tot vijftig procent. Het is donderdagmiddag druk in de win kel. „Jammer dat ze weggaan", re ageert Peter Bout uit Terneuzen, een trouwe klant die gitaar en bas gitaar speelt. „Als ik in de Noord straat was, liep ik altijd wel bin nen, om wat rond te kijken of een snoertje te kopen." Odette zegt vooral 'jongelui' te missen als klanten. Ze komen minder in de stad, is haar idee, en kopen meer via internet. Sonora Muziek heeft een eigen webshop, maar de concurrentie is groot. Bel gische klanten zijn steeds belang rijker geworden. Kees: „Wat dat betreft zitten we straks bij Morres prima. Daar komen veel Belgen. Je kunt er gratis parkeren en de sfeer is er ook goed." En nog een voor deel, Kees en Odette wonen 'om de hoek', in Clinge. Sonora Muziek begon in 1937 in Veel winkels in de Noordstraat zijn gesloten of verhuisd Axel en opende zo'n zestig jaar ge leden een tweede filiaal in Terneu zen. Axel sloot in 1999. Terneuzen bleef als enige vestigingsplaats over, en binnenkort is dat dan Hulst. vrijdag 28 december 2018 GO je loods In Rilland werd een trailer met grondstoffen voor xtc ontdekt, foto JOHAN VAN DER HEIJDEN ;'3 -**K? ^3m $8j Dumping van vaten drugsafval bij Poortvliet, fotohvzeeland De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Far and few, far and few Is the land where the Jumblies live. Their head is green and there hands are blue And they went to sea in a sieve. Sonora Muziek verdwijnt uit Terneuzen, maar niet uit de streek. De speciaalzaak, vooral bekend van het brede assorti ment gitaren, keyboards en mondharmonica's, verkast naar Morres in Hulst. Harmen van der Werf Terneuzen -Kees Koster, eigenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33