II 4 Ook in Zeeland worden synthetische drugs geproduceerd Mater/a/ for ecstasy p///s NetherJands Dan staan ze ineens op je erf. Twee heren, keurig in pak, diplomatenkoffertje. Of de loods nog te huur is? Zit er elektra in? Contractje? Nergens voor nodig, toch. Hier, alvast een jaar huur vooruit, handje- contantje.„Ohja,we gaan het slot vervangen. Wel zo veilig." Op zo'n moment moeten alle alarmbellen gaan rinkelen, zegt po litieman Freek Pecht. Hij is coördi nator synthetische drugs bij de po- litie-eenheid Zeeland-West-Bra- bant. Als het om drugs gaat, denkt het grote publiek vooral aan Bra bantse pillendraaiers, amfetamine kokers, wietkwekers en GHB-slur- pers. Maar ook Zeeland is zeker geen maagdelijk gebied op het ge bied van de productie van synthe tische drugs. Er gebeurt in deze pro vincie meer dan cocaïnesmokkel en wiet telen. In 2013 werd in Koewacht een drugslaboratorium ontdekt. In de schuur trof de politie onder meer 66o liter zoutzuur, 250 liter mieren- zuur, 400 liter formamide en 1.000 kilogram caustic soda aan in het compleet in werking zijnde labora torium waar amfetamine (speed) werd geproduceerd. „Het was het tot dan toe grootste drugslab dat ooit in Nederland was opgerold", zegt Pecht. Explosieve stoffen Tijdens de rechtszaak schetste offi cier van justitie Wilfred Suijker- buijk de gevaren van deze drugsfa- briek: „Er stonden grote hoeveelhe- Zeker, in Brabant wordt meer ontdekt dan in ZeelandMaar veel speelt zich af onder onze radar den explosieve stoffen bij elkaar. Er was een reële kans op ontploffing, terwijl de loods midden in een woonwijk stond. Op korte afstand stonden vele woonhuizen en er was geen enkele voorziening om een brand of explosie te kunnen bestrij den, geen brandblussers, geen alarmsysteem, helemaal niets." Afgelopen zomer werden in een loods op het Middelburgse bedrij- venterrein Arnestein grondstoffen voor de fabricage van drugs gevon den. In maart ontdekte de politie een drugslab in een vakantiewo ning in Kamperland en vorig jaar liepen drie Goesenaren tegen de lamp die in Grijpskerke een drugs lab aan het opzetten waren. Dit zijn alleen nog maar de labs die zijn opgerold. „Zeker, in Brabant wordt meer ontdekt dan in Zeeland. Maar veel speelt zich af onder onze radar", zegt Pecht. „We schatten dat we één op de vijf drugslabs inbeeld krijgen. Vier van de vijf dus niet." Het afgelopen jaar rolde de politie eenheid Zeeland-West-Brabant in totaal tien labs op. Afval Waar drugs geproduceerd worden, is er ook afval. Dat brengen crimine len niet braaf naar de milieustraat. Het afgelopen jaar dumpten ze vooral aan de randen van de provin cie veel meer drugsafval dan voor heen. De teller voor 2018 staat op dertien ontdekte dumpingen. In Zeeuws-Vlaanderen en in de ge meenten Tholen en Reimerswaal werden de inmiddels bekende blauwe vaten en jerrycans met dampende chemicaliën gevonden. Ze werd achtergelaten in sloten of in de natuur. Soms lag het afval in ver laten bestelbusjes of kleine vracht auto's, zoals eind juli in Rilland. Het is bijzonder zuur voor de ei genaar van de grond waarop het af val ligt. Die draait namelijk op voor de kosten voor het opruimen van de chemische troep. Dat kan in de (tien)duizenden euro's lopen. „Ik kan me voorstellen dat een boer probeert zo'n vat de openbare weg op te rollen. Maar doe dat niet. je weet nooit wat er precies inzit. De stoffen kunnen met elkaar gaan rea geren en in brand vliegen of er ko men bijtende of giftige stoffen vrij." Overigens laten criminelen het afval in verreweg de meeste geval len niet achter op particulier terrein. Meestal is de gemeente, het water schap of Staatsbosbeheer de klos. Trailer De politie is vooral afhankelijk van meldingen van burgers in de strijd tegen de fabrikanten van syntheti sche drugs. Dat was ook in februari 2017 het geval toen een verlaten trai ler in Rilland wereldnieuws werd. Het was een medewerker van de ge- W0"M have been tl Tmater«" that ecstasy pi/Is, ""S"1 make a bilfion tra/IerParked nearRm^a'nsidea ,ha Belgian borZ.a Wl,a9e c meente opgevallen dat er regelma tig een transportbusje stopte bij de trailer. De trailer stond al maanden op het gemeentelijk parkeerterrein voor vrachtwagens, net buiten het dorp. In de trailer zaten ruim honderd flessen met waterstofgas. Verder 15.000 kilogram caustic soda en 3.000 liter hulpstoffen, zoals methy- lamine, aceton en dicloormethaan. Met de grondstoffen hadden maar liefst één miljard xtc-pillen gemaakt kunnen worden, een indrukwek kend getal waarop nieuwsredacties in binnen- en buitenland aansloe gen. Wie achter die mobiele opslag van grondstoffen zat, is nooit duide lijk geworden. De eigenaar van de trailer is aangehouden, maar werd later weer op vrije voeten gesteld vrijdag 28 december 2018 Ineens een drugslab in Theo Giele Middelburg -Freek Pecht, coördinator synthetische drugs politie Zeeland West-Brabant The Netter/ands ecstasy ftianufactui 'F*2017 Eu,0D(i Vorig jaar werd in Rilland een trailer aangetroffen met daarin genoeg grondstoffen om 1 miljard xtc-pillen te maken. De vangst in Rilland haalde zelfs het BBC-nieuws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32