g-3 Toeristentaks wekt ergernis Bohemian Rhapsody ook bij Zeeuwen op 1 Boertje 2 Roze schip op Westerschelde TOERISTENBELASTING STIJGING^ Zeeuwse gemeenten profiteren steeds meer van de toeristen. Volgend jaar verwachten zij samen voor het eerst meer dan 20 miljoen euro op te halen aan toeristenbelasting. Commentaar De toeristenbelasting zorgt elk jaar voor nieuwe ergernis. Want aan de stijging van de tarieven lijkt geen eind te komen. Ook volgend jaar innen veel Zeeuwse gemeen ten weer flink meer. Dat doet pijn. Niet alleen bij de toeristen. De recreatieondernemers en de Zeeuwen die in hun eigen pro vincie op vakantie gaan, hebben er ook moeite mee. Vergeleken met de rest van Nederland is de toeristenbelas ting hier niet bijzonder hoog. Dus lijkt het redelijk dat Zeeland een inhaalslag maakt. Dit zou geen probleem zijn als deze be lasting geen sterke bijsmaak van willekeur en onrechtvaardig heid zou hebben. De verschillen tussen de gemeenten zijn on verklaarbaar. Hoe het geld uiteindelijk wordt besteed, moet de betaler maar afwachten. Wie voor familiebezoek een paar nachten in een hotel slaapt, moet ook dokken. Zolang de toe ristenbelasting dit soort onredelijke trekken heeft, blijft het schuren. Afschaffen dan maar? Dat kan niet. Sommige Zeeuwse ge meenten zijn sterk afhankelijk van deze inkomsten. Bovendien, als de belasting ergens in Nederland is te billijken dan is het wel in Zeeland. Nergens is de toeristische druk zo hoog als in deze provincie. Hoe moet het dan wel? Voor het draagvlak is het dringend nodig de belasting door heel Zeeland gelijk te trekken, te in dexeren en alleen aan recreatieve doelen te besteden. Dan be grijpt iedereen het weer. Belasting op verblijf heeft een sterke bijsmaak van willekeur en onrechtvaardigheid VLISSINGEN Ook als alleen Zeeu wen het voor het zeggen hadden bij de Top 2000, was Bohemian Rhap sody van Queen de nummer 1. Blof en Racoon zouden wel nóg hoger in de lijst hebben gestaan dan nu al het geval is. Dat blijkt uit de Zeeuwse verta ling die NPO Radio 2 van de Top 2000 heeft gemaakt. Acht van de nummers in de landelijke top-10 staan ook in Zeeland in de hoogste regionen. Alleen Africa van Toto (8e landelijk) en Fix You van Coldplay (9e) zijn in Zeeland buiten de top- 10 gevallen. Daarvoor in de plaats twee num mers van Zeeuwse bands: Oceaan van Racoon op de 5e plaats (lande lijk 28e) en Zoutelande van Bluf op de 6e plaats (landelijk 31e). Ook an dere nummers van beide bands scoren hier, zoals verwacht, hoger dan landelijk. Aan De Kust (11e plaats) van Bluf en Love You More (39e) en Don't Give Up The Fight (97e) van Racoon staan bij de Zeeuwse stemmers zelfs in de top- 100. Ook opvallend is de voorkeur van Zeeuwen voor Mia van de Bel gische band Gorki. Zij zetten het nummer op de 369e plaats, terwijl het landelijk niet hoger komt dan de 1365e positie. Zeeuwse top-10 Zeeuwse top-10 voor de Top 2000 (tussen haakjes de positie in de lan delijke lijst): 1. (1) Queen - Bohemian Rhapsody; 2. (3) Billy Joel - Piano Man; 3. (4) Led Zeppelin - Stairway To Heaven; 4. (2) Eagles - Flotel Cali- fornia; 5. (28) Racoon - Oceaan; 6. (31) Blof - Zoutelande; 7. (5) Pink Floyd - Wish You Were Fiere; 8. (10) Boudewijn de Groot - Avond; 9. (6) Deep Purple - Child In Time; 10. (7) Pearl Jam - Black ALMANAK Misschien herinnert u hem nog: het vijfjarige voetballertje uit Terneuzen dat dit hoekje sierde, omdat-ie na drie doel punten trots aan zijn vader ver telde dat hij een 'hendrik' had gescoord. Inmiddels is zijn vo cabulaire weer wat uitgebreid. Nu nog leren om de goede woorden op het juiste moment te gebruiken. Tweede kerstdag lag hij na de dis voldaan op de bank. Zó voldaan, dat hem in luttele seconden drie boertjes ontglipten. Hij rende daarop trots naar zijn moeder. „Mama, ik boerde net een hattrick!" Wielrenner gewond na aanrijding met hond Botsing vóór ziekenhuis RECTIFICATIE ZorgSaam i et een gezin van vier personen in 2019 één nachtje in een hotel in I Middelburg? Dat betekent, boven op de kamerre kening, 8,80 euro afrekenen aan de gemeente. Met hetzelfde ge zelschap twee weken naar de camping in Renesse? De ge meente incasseert 78,40 euro. Toeristenbelasting is voor de gemeenten een inkomstenbron die steeds belangrijker wordt. Tien jaar geleden leverde dat Zeeland nog 12 milj oen euro op. De tarieven zijn sindsdien ge staag gestegen. Op 1 januari gooien zeven van de twaalf ge meenten (de dertiende, Borsele, kent geen toeristenbelasting) er opnieuw een schepje bovenop. Dat brengt de verwachte op brengst op in totaal 20,1 miljoen euro, 2 miljoen meer dan dit jaar. 1 Stijging Schouwen-Duiveland kent de stevigste verhoging. Daar gaat het tarief van 1,15 naar 1,40 euro per persoon per nacht, een stij ging van 22 procent. Maar ook Goes, Kapelle, Middelburg, Noord-Beveland, Terneuzen en Vlissingen laten toeristen vol gend jaar meer betalen. Middelburg heeft het hoogste tarief voor mensen in een hotel of vakantiehuisje (2,20 euro per nacht), gevolgd door Vlissingen (1,55 euro) en Schouwen-Duive land. Toeristen in Hulst en Rei- merswaal zijn - als Borsele bui ten beschouwing wordt gelaten - het goedkoopst uit in Zeeland: 65 cent per persoon per nacht. De gemeente Schouwen-Dui veland verwacht in 2019 ruim 6,5 miljoen euro aan toeristen- Op 1 januari gooien zeven van de twaalf gemeenten er opnieuw een schepje bovenop belasting op te halen. Veere doet daar weinig voor onder met 6 miljoen euro. Ook voor Sluis (3,9 miljoen) en Noord-Beveland (1,6 miljoen) is de vakantietaks een voorname post in de begro ting. Afgezien van de Wadden eilanden is Veere de enige ge meente in Nederland die meer toeristenbelasting dan onroe- rendezaakbelasting int. De tarieven in Zeeland liggen nog onder het landelijk gemid delde. Vooral in steden betalen toeristen elders vaak beduidend meer. ANTWERPEN Het eerste roze con tainerschip van de Japanse rederij One Network Express (ONE), de ONE Columba, zal volgens plan ning woensdag 2 januari om 6.00 uur in Antwerpen arriveren. Het reisschema voorzag eerder in aankomst op vrijdag 28 december, maar is dus later op de Wester schelde te bezichtigen. Het schip (364 meter lang, 51 meter breed) lag donderdag nog in Rotterdam, waarna het voor Antwerpen eerst Hamburg aandoet. De kleur roze of eigenlijk magenta verwijst naar de bloesem van de Japanse sierkers. In ONE gingen eerder dit jaar de rede rijen NYK, MOL en K-Line samen. vrijdag 28 december 2018 Tip? redactie@pzc.nl VROUWENPOLDER Op de Noorddijk in Vrou wenpolder is gisteroch tend een wielrenner ge wond geraakt na een aanrijding met een hond. Het ongeval gebeurde rond 11.10 uur. De hond kwam vanuit het niets aanrennen en liep hierbij tegen de wielrenner op. De wielrenner werd on derzocht in de ambu lance, en is met onder meer heupletsel naar het ziekenhuis gebracht. De hond was van twee Duitse mannen die met hun twee honden wan delden. De ene hond liep ver vooruit en liep tegen de wielrenner op. De aan gereden hond is na het ongeval weggerend en nog niet gevonden. VLISSINGEN Bij een aanrijding op de Koudekerkseweg in Vlis- singen is gistermiddag een persoon gewond ge raakt. Ter hoogte van het ziekenhuis botsten rond het middaguur drie auto's op elkaar. In eerste in stantie leek er alleen sprake te zijn van materi ële schade, maar één van de betrokkenen kreeg rond 12.15 uur alsnog ge zondheidsklachten. Am bulancepersoneel ver leende hulp. Het ongeval gebeurde voor het ziekenhuis in Vlissingen, maar de de ambulancedienst bracht de persoon voor nader onderzoek naar het zie kenhuis in Goes, omdat in Vlissingen geen spoedei sende hulp meer wordt verleend. Een bergings bedrijf moest een voer tuig wegtakelen (foto). In het verhaal over het succesvolle jaar van ZorgSaam is gisteren een storende fout geslo pen. In het fotobijschrift staat dat Anda Buijze mevrouw D'Hooge helpt, die in het ADRZ terecht kwam na een val. Dat moet uiteraard het ZorgSaam-ziekenhuis zijn. Toerist is Rolf Bosboom Kortgene

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30