-111 Vandaag bij deze krant ^1^11 Uitstoot broeikasgassen neemt weer toe Skiën in Turkije Comedian Soundos el Ahmadi Walcheren ■fki- V\'*> >V Stad Kayseri tast diep in de buidel om wintersporters te trekken 'Ik ben gewoon heel erg grappig Met z'n vieren twee weken naar de camping in Renesse. Dat betekent, naast de rekening van de camping, ook nog eens 78,40 euro aan toeristenbelasting in de gemeentekas storten. De toerist wordt meer en meer een melkkoe. In Zeeland verwachten de gemeenten volgend jaar ruim twintig miljoen euro aan toeristentaks op te halen. zeeland 2 Dat blijkt uit onderzoek door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Volgens de onderzoekers nemen twaalf bedrijven in ons land ongeveer 90 procent van de COj-uitstoot in de chemie, olie- en staalindustrie voor hun rekening. Het gaat onder meer om Shell in Pernis en Moerdijk, Tata Steel in IJ- muiden, Chemelot in Limburg en Yara in Sluiskil. Door de aantrek kende economie produceren zij sinds 2014 weer meer broeikasgas sen, na een daling die in 2010 werd ingezet. Die stijging tikt aan, want de industrie is verantwoordelijk voor bijna een kwart van de totale CO. uitstoot in Nederland. Volgens het CBS scoren de indu striële bedrijven slecht als het gaat om de zogenoemde 'emissie-in tensiteit'. Dat betekent dat de be drijven méér broeikasgassen uit stoten per verdiende euro dan be drijven in de meeste andere Euro pese landen. „Het klopt dat de Nederlandse industrie niet voorop loopt in Eu ropa", zegt Rico Luman, sectoreco- noom bij ING. „Er moeten slagen worden gemaakt." De emissie-in tensiteit ligt zo'n 50 procent hoger dan gemiddeld in Europa. Alleen België, Portugal en Griekenland scoren nog slechter. Waar de indu strie in Europese landen het sinds 2010 gemiddeld zo'n 20 procent beter doet, blijft de verbetering in Nederland beperkt tot 9 procent. „De chemie moet grote investe ringen doen", zegt Luman. „Denk aan de bouw van proeffabrieken en nieuwe installaties. Maar be drijven moeten ook investeren in het gebruik van andere grondstof fen, zoals biomassa. Op termijn zal waterstof waarschijnlijk een be langrijke rol gaan spelen bij de ver vanging van aardgas." Zo gebruikt Yara al een kleine hoeveelheid wa terstof van Dow en levert het CO2 aan het kassencomplex bij West- dorpe waar het als groeistof wordt gebruikt.P6 Meer weten? Bel 070 30 76 700 of kijk snel op nrv.nl Nieuwsmedia Tv *v.\y-\\\v;v '\>>v Groei industrie is slecht voor milieu P16 »P24 FOTO ROBIN UTRECHT De Nederlandse industrie stoot sinds een paar jaar weer méér broeikasgassen uit. De twaalf bedrijven die daarvoor groten deels verantwoordelijk zijn, doen het daarmee een stuk slechter dan bedrijven in de rest van Europa. Peter Winterman Den Haag Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs incl. korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. vrijdag 28 december 2018 Bewolkt en grijs. 6°C pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 neemt je mee Boek nu uw rondreis met kassakorting NRV is dé specialist in verre rondreizen. Met 307 rondreizen naar 41 landen hebben wij altijd een rondreis die bij u past. Boek nu de mooiste groeps- en privéreizen extra voordelig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1