i ,€349 €449 Vliegverkeer mijdt Krakatau om aswolken 15 #CREATINGMEMORIES Selections Sunweb.nl Dienen in het leger of een leven lang studeren in de jesjiva, een Joods-religieuze school. Een van de moeilijkste politieke kwesties in Is raël bracht woensdag het kabinet ten val. Het probleem was een wetsvoorstel dat ultra-orthodoxe Joodse jongeren verplicht in het Is raëlische leger, de IDF, te dienen. Vrijwel alle joods-Israëlische mannen en vrouwen moeten op hun 18de het leger in. Na drie jaar harde dienstplicht zijn de mannen er vaak nog niet vanaf. Zij blijven tot op middelbare leeftijd reservist, met de kans te moeten vechten in een van Israëls vele conflicten. De „Er is een code rood-situatie. Alle vluchten worden omgeleid van wege de vulkaanas van Anak Kra katau", aldus een woordvoerder van de Indonesische luchtver keersleiding AirNav. De autoriteiten in Indonesië waarschuwden eerder al voor 'ex treem weer en hoge golven' rond de vulkaan. Ook drongen zij erop aan weg te blijven bij de kust die zaterdag getroffen is door een tsu- nami. Het dodental staat inmid dels op 430, meldt de Indonesi sche rampenbestrijdingsdienst BNPB. De straal van het gebied rond het vulkaaneiland dat is uitgeroe pen tot verboden zone, is verdub beld tot 5 kilometer. De autoritei- ultra-orthodox Joodse gemeen schap is vrijgesteld van deze dienst plicht. De oorspronkelijke bedoe ling daarvan was dat zij het Joods religieuze leven - dat door de Holo caust tijdens de Tweede Wereld oorlog grotendeels was wegge vaagd - in stand zouden houden. Maar de ultra-orthodoxe gemeen schap groeide de afgelopen decen nia explosief door de hoge geboor tecijfers. Inmiddels maken ze ruim 11 pro cent van de Israëlische bevolking van acht miljoen uit. Ultra-ortho doxe geestelijk leiders willen geen dienstplicht uit angst dat hun jon geren van het geloof zullen vallen na een langdurige blootstelling aan de seculiere maatschappij in het le ger. Deze situatie is een doorn in het oog van de rest van de bevolking, die vindt dat de lasten niet eerlijk zijn verdeeld. Jaren werd er gewerkt aan de wet die de orthodoxen gaan deweg in dienst moet krijgen. Maar ten houden rekening met een nieuwe uitbarsting van de Anak Krakatau. Er is nog steeds activiteit in de krater, die stenen en lava blijft uit spuwen. De vrees is dat een nieuwe uitbarsting ook weer een nieuwe tsunami veroorzaakt. Op gebouwen, auto's en beplan ting in de omgeving ligt een i De autoriteiten houden rekening met nieuwe uitbarsting van vulkaan dunne laag as. Hoewel die as niet gevaarlijk wordt geacht, adviseert de overheid burgers gezichtsbe scherming te dragen. De tsunami van zaterdag is ver oorzaakt doordat een deel van de mantel van de Anak Krakatau in de zeestraat tussen Zuid-Sumatra en West-Java instortte. De meteo rologische dienst, Dwikorita Kar- nawati, houdt sindsdien de vul kaan nauwlettend in de gaten. de ultra-orthodoxe politieke par tij en hebben veel macht verworven in de Knesset, het Israëlische parle ment. Zij schoten het wetsvoorstel af en brachten het kabinet, dat slechts met één zetel meerderheid regeerde, ten val. Maar achter de coulissen speelt meer. Premier Netanyahu, die ook enkele belangrijke ministerposten vervult, wordt verdacht in drie cor ruptiezaken. Volgens de politie is er voldoende bewijs om een straf rechtelijk onderzoek naar hem in te stellen. Ondanks de schandalen die hem en zijn familie al jaren achter volgen, is de premier onverminderd populair. Zijn leiderschap van de rechtse Likoed-partij is onomstre den. Met zijn listen, charisma en er varing houdt Netanyahu politieke uitdagers aan alle kanten van het spectrum op grote afstand. Het le verde hem de bijnaam 'Koning Bibi' op. Dat Netanyahu direct na de val van het kabinet meldde dat de ver vroegde gang naar de stembus een heel redelijke uitkomst is, gaf vol gens analisten een inkijkje in zijn strategie. De premier gokt dat zijn concurrenten niet in staat zijn op korte termijn politieke campagnes op te tuigen die zijn herverkiezing in gevaar kunnen brengen. Zijn te genstanders hebben tot 9 april om 'koning Bibi' van de troon te stoten. Victoria Beach Sports Hotel Playa Granada Resort Spa «nr~ l»1 vrijdag 28 december 2018 GO Netanyahu gokt op snelle winst Premier Netanyahu (m) verloor woensdag de meerderheid, fotoepa De val van het Israëlische kabi net leidt tot vervroegde verkie zingen. Voor premier Netanyahu is dat een uitgelezen kans om opnieuw te winnen, voordat schandalen hem de kop kosten. Jan Franke Amsterdam/Tel Aviv Indonesië heeft alle vluchten rond de uitgebarsten vulkaan Anak Krakatau omgeleid, omdat er aswolken de lucht in worden geblazen. ANP Rotterdam/Jakarta Sunweb ALL INCLUSIVE Portugal - Algarve - Olhos d'Agua Ideaal voor families Ruime en comfortabele appartementen Vlak bij het zandstrand April Mei per persoon v.a. €399* 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen - ALL INCLUSIVE Spanje - Costa del Sol - Motril Direct aan het strand Ruim opgezet complex Nederlandstalige Sparky Kids Club (juli/aug.) Vanaf per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. Sunweb is aangesloten bij: AM\/D 1 .<11 ANVR Pu0 thuiswinkel .uiswinke. waarborg Een seismoloog houdt de Anak Krakatau in de gaten, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15