\f\p Brutale roof op juwelier: 'Het leek wel Ocean's Eleven' 5 die rode knop als ik alle procedures zeer nauwkeurig heb gevolgd en ik ze ker weet dat ik een zuiver militair doel raak. Pas als blijkt dat ik niet op die knop had moeten drukken of iets an ders had kunnen doen, wordt het voor mij een ander verhaal. Tot die tijd kan ik mijzelf recht in de ogen kijken." Het Openbaar Ministerie bekeek alle wapen-inzetten en komt tot de conclusie dat ook zijn collega's geen enkele fout maakten, al zijn er bij ze ker drie bombardementen hoogst waarschijnlijk wel burgerslachtoffers gevallen. „Hoe erg ook, er kan altijd iets gebeuren wat niet was te voor zien. Alleen niets doen gaat foutloos", zegt luchtmacht-generaal Dennis Luyt als hij voor de laatste keer zijn troepen heeft bezocht. „War is an ugly business. Het kan nooit helemaal met schone handen, maar wij moeten het wel zo zorgvuldig mogelijk doen. Dat hebben wij gedaan." KMIl met die IS-vlaggen rijden die iedereen ook kon zien in filmpjes op internet. Maar nu was ik in staat er direct iets tegen te doen. Dat gaf een heel eufo risch gevoel." Veel weerstand hadden de vliegers in die begindagen niet te duchten. Er was geen geavanceerde luchtafweer zoals in Kosovo-oorlog eind jaren 90. Natuurlijk reden er auto's rond met grote geweren in de achterbak en had één welgemikt schot een toestel naar beneden kunnen halen. Toch voelde dat voor Ralph niet als de grootste be dreiging. Zijn grootste nachtmerrie was dat hij pech zou krijgen en het toestel boven vijandelijk gebied moest verlaten. „Wij kenden ook de beel den van hekken vol afgehakte hoofden. Dan kun je beter geen krijgsgevangene worden, want dan weet je wat je te wachten staat." Dat dit een serieus gevaar was, bleek toen een Jordaanse piloot zijn schietstoel moest gebruiken. Hij werd voor het oog van de we reld levend verbrand. De schok was groot in het Nederlandse kamp. Sommige vliegers kenden hem. Ook vriendinnen en echtgenotes werden ongerust, merkte directeur Operaties André Steur. Hij belegde daarop enkele bijeenkomsten om het thuisfront uit te leggen dat crashen in het kalifaat geen uitzichtloze situatie is. Nederlanders vliegen altijd met zijn tweeën. Het maatje kan met zijn wapens IS-strijders op afstand hou den tot er hulp is. Bermbomfabrieken Dit doemscenario is Nederlandse vliegers bespaard gebleven. Na ruim 2500 missies en rr.000 vlieguren ko men ze ongeschonden uit de strijd. Eén keer is een toestel geraakt door een kalasjnikov, maar dat had geen desastreuze gevolgen. De vlieger kon veilig de basis berei ken. IS had wel een probleem. In al die missies gooi den Nederlandse F-16's ten minste 1900 bommen; in dit laatste jaar alleen al 88. In het be gin met als doelwit hoofdkwartieren, wachtposten, schuilplaatsen, berm bomfabrieken en olie-opslagplaatsen waarmee IS de strijd financierde. Nu zijn de strijders zo ver terugge drongen dat ze hun tactiek hebben veranderd, vertelt inlichtingenofficier Michel. Het is een guerrilla-oorlog ge worden. IS-strijders mengden zich meer en meer onder de bevolking. Trekken bijvoorbeeld met schaaps herders op om zo min mogelijk op te vallen. Of verschansen zich in grotten, gangenstelsels of juist in publieke ge bouwen zoals ziekenhuizen. Die tactiek maakt het moeilijker geen onschuldige burgers te raken. Commandant Ralph heeft er altijd al les aan gedaan om dat te voorkomen, maar uitsluiten dat er bij een van zijn bombardementen onbedoeld on schuldige mensen om het leven zijn gekomen, kan hij niet. Toch ligt hij van dat idee geen nacht wakker. „Na tuurlijk raakt het mij als onschuldige burgers sterven. Maar ik moet ver trouwen op mijn inlichtingen. Op wat ik zelf ter plekke zie. Ik druk pas op Verrekte goed En dus blikt de hoogste baas van de luchtmacht met een zeer tevreden ge voel terug op de missie. „We zijn maar een klein land in het grote geheel. Maar wat wij kunnen, doen we wel verrekte goed. We hebben op heel keurige wijze de tegenstander een kopje kleiner gemaakt en dat is een onvoorstelbare prestatie waar we bij zonder trots op mogen zijn." Het vertrek van Nederland stond al sinds begin dit jaar gepland. De F-16 moet worden vervangen door een nieuwe generatie jachtvliegtuigen en dat vraagt de nodige aandacht. Maar ongemakkelijk voelt het wel, temeer nu Trump heeft aangekondigd alle troepen terug te trekken uit Irak en Syrië. Luyt vindt dat een onverstandig be sluit, want de tegenstander is nog niet verslagen. „IS is veel meer dan die ene postzegel die nog over is. Het is ook een ideologie. Als luchtmacht kunnen wij de korte klap uitdelen, maar nu is het de beurt aan andere partijen om Irak en Syrië met trainingen en ont wikkelingswerk weerbaar te maken. Dat blijft hard nodig, want als dit een brandhaard blijft, dan hebben wij daar in Nederland ook last van." „Ze hebben een ladder tegen het raam gezet en met tien hamersla gen het raam uit de sponning gesla gen", zegt Burger in zijn zaak. Per soneel is druk bezig om de vitrines weer te vullen. Hij laat op zijn tele foon een foto zien van de chaos die hij aantrof, nadat hij uit bed was ge beld door het beveiligingsbedrijf. „Ze belden dat het alarm in ons kantoor afging. Terwijl ik ze aan de telefoon had, ging het alarm ook af in de winkel." Burgers vrouw zag op camera beelden hoe de mannen de winkel binnenkwamen: de twee hadden met een bijl het metalen luik dat het kantoor en de winkel scheidt, kapotgeslagen. Het enorme lawaai dat de inbre kers maakten, wekte de buur vrouw, die filmde hoe de mannen het raam weer uitklauterden en er op de fiets vandoor gingen. Nog geen minuut later verschijnt de po litie in beeld. De politiewagen rijdt de ladder omver die nog tegen het raam stond. Burger: „De inbrekers hebben zich keurig aan de tijd gehouden. Het was net Ocean's Eleven. Ze zijn niet langer dan 3,5 minuut binnen geweest en hebben zichzelf, denk ik, twee minuten in de winkel ge geven. Als ze nog een paar secon den langer waren gebleven, hadden ze nog meer horloges kunnen mee- graaien, maar dat deden ze niet", zegt Burger, die ondanks alles toch nog kan glimlachen. „Wat moet je dan? Mijn vrouw was behoorlijk overstuur, maar ik bleef maar her halen: er is niemand dood." Een derde van de voorraad is weg. „Op onze website stonden 475 hor loges, dat zijn er straks nog maar 325", zegt Burger die horloges laat zien waarvan er maar een paar zijn gemaakt. „De verzekering vergoedt twee ton, de overige 1,1 miljoen is voor eigen rekening." Het is de derde overval in tien jaar tijd op de winkel. „Maar dit is absoluut de grootste kraak. We moeten nu weer gaan opbouwen, dat gaat wel vijf tot zes jaar duren." Vandaag gaat de winkel gewoon open. Burger is van plan om een be loning uit te loven om de daders te vinden. „Ik moet over de hoogte nog met de verzekering overleggen, maar het wordt een hele forse." donderdag 27 december 2018 GO de strijd tegen IS Detache mentscom mandant Ralph. FOTOMDC Kijk op de site bij /video Nederlandse militairen in Syrië bijna terug naar huis Criminelen hebben in de kerst nacht toegeslagen bij juwelier Alfred Burger in Maastricht. Ze namen 150 exclusieve horloges mee, met een totale waarde van 1,3 miljoen euro. Martine Zwets Maastricht Beelden van de brutale roofoverval, gemaakt met de beveiligings camera, op de juwelierszaak in Maastricht, foto alfred burger Kijk op de site bij /video De twee inbrekers zijn goed te zien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5