Spider-Man is een melkkoe Explosief dubbelleven van een IJslandse wensmoeder Treinreis terug naar Izmir vol prangende vragen 7 die hem min of meer wegwijs maakt. Parker is ouder geworden. Zijn daden als actieheld hebben zijn lichaam aangetast en hij is ook cynisch ge worden. Als mentor van Miles her vindt hij zijn wil om weer in actie te komen." Het geheim van Spider-Man oude stijl was dat jonge lezers en kijkers zich met hem konden vereen zelvigen. „Met Batman of Superman is dat veel lastiger. Spider-Man is in zijn dagelijkse leven een puber met de daarbij behorende problemen. Kalverliefde hoort daarbij, maar ook aanpassings- problemen op school p 7^^ zoals Miles in onze film ervaart." Behalve Miles Moralis in troduceren Ramsey en zijn team nog een trits andere Spider-versies, zoals Spider-Gwen, een vrouwelijke vari ant die ook met mentale problemen kampt. Haar capaciteiten doen den ken aan een gratievolle balletdanse res. Spider-Man Noir is een ander lid van het team: hij dateert uit t933 en was vooral actiefin de crisisjaren. Gezien zijn lange verleden wordt hij Spider-Man is een puber met daarbij behorende problemen in zwart-wit aan de kijker getoond. Zijn tegenpool is Peni Parker, een futuristische variant. Hij heeft als hulpje een robot die in tegenstelling tot hemzelf wel een Spider-pak draagt. Maar het kan nog veel vreem der in Spider-Man: Into the Spider- Verse. Ook Spider-Ham duikt op, een komische act die er als een varkentje uitziet en altijd een grap paraat heeft. Gezamenlijk trekt dit extravagante gezelschap op tegen de aartsschurk in het verhaal, Kingpin die met een nu cleair wapen de poorten van de hel wil openen. Ramsey is blij dat dit verhaal als een animatieavontuur verteld kan worden. „Als je een acteursversie zou maken van hetzelfde gegeven zijn er toch beperkingen. Met animatie kan de regisseur zich meer uitleven in onmogelijke situaties, waarbij perso nages worden geïntroduceerd die in het echt heel moeilijk te casten zijn. Ik zou bijvoorbeeld niet zo snel een acteur kunnen bedenken die Spider- Ham zou kunnen spelen." VLIEG OP DE MUUR Woman at War Met zijn briljant absurdistische Of Horses and Men (2013) zette Bene dikt Erlingsson zichzelf internati onaal op de kaart als volslagen ei genzinnige filmmaker. Zijn komi sche drama werd dat jaar terecht de IJslandse Oscarinzending. Naast zijn originele kijk op z'n koppige landgenoten, is Erlings son bovendien een filmmaker die met zorg zijn beelden uitkiest. Het IJslandse landschap leent zich daarvoor perfect. In dit komische drama blijkt een keurige koor- dirigente met kinderwens een dubbelleven te leiden als radicale milieuactiviste. Ze heeft het voor zien op de lokale aluminium- industrie. De veiligheidsdiensten zitten haar op de hielen als ze hoort dat ze eindelijk een kind mag adopte ren. Zal ze nog een laatste actie wagen? Wederom kiest Erlings son voor geestige en soms zelfs ronduit bizarre scènes, in oogstre lende landschappen. Onderwijl 'wandelt' de soundtrack steevast het beeld binnen in de vorm van een muzikaal combo. Omdat dit geslaagde drama het realisme dichter nadert dan in die eigen zinnige paardenfilm, ontregelt Erlingssons nieuwe titel de kijker net iets minder effectief. - M.N. Something Usef ul verlamde Yavuz in Izmir te hel pen bij zijn laatste reis. Is dat moord, of medemenselijkheid? De kwestie laat Leyla niet meer los en ze vergezelt Canan naar Ya vuz' eindstation. In deze roadmo- vie, wisselen spanning, filosofi sche mijmeringen en psycholo gisch drama elkaar af. Nergens wordt Something Usejul melodramatisch. Eerder roept het verhaal vragen op over poëzie, de dood en het leven. Het camera werk verbeeldt de gelaagde in houd, door zowel de weerspiege lingen als de doorkijkjes vanuit de ramen van de trein. - M.N. Hoewel dichteres en advocaat Leyla opziet tegen de reünie in haar geboortestad Izmir, geniet de veertiger van de nachtelijke trein reis van Ankara naar haar eind bestemming. Ze staart kalm naar het landschap dat aan haar voorbijtrekt en legt contact met medereizigers. Tijdens de veertien uur treinen ontmoet Leyla Canan, een ver pleegster die voornemens is de donderdag 27 december 2018 Peter Parker Spider-Ham Spider-Gwen Miles Morales Spider-Man en enkele van zijn extravagante vrienden, fotussony 44 Peter Ramsey Spider-Man: Into the Spider-Verse draait nu in de bioscoop. Wie bedacht Spider- Man? Over de ge boorte van de strip held doen diverse verhalen de ronde. De dit jaar overleden Stan Lee - tevens de bedenker van X-Men, de Hulk en Iron Man - beweerde dat hij in 1960 het idee voor de superheld kreeg toen hij een vlieg over de muur zag kruipen. Andere bronnen be weren dat stripbeden kers Jack Kirby en Joe Simon eerder met het idee waren gekomen. Maar hun bedenksel, genaamd The Silver Spider, werd afge keurd, waarna Lee en zijn collega's met het idee aan de haal zou den zijn gegaan. Talloze pogingen zijn er geweest om Spi der-Man te verfilmen. Een van de regisseurs die het onderspit dolf was James Cameron TitanicAvatar). Hij wilde al in 1994 een film maken vol revolu tionaire speciale ef fecten, maar gesteg gel tussen diverse filmmaatschappijen staken een spaak in het wiel. Filmmaatschappij Sony heeft nu de rechten en is al bezig met de derde reeks films sinds 2002. De filmserie is een lucra tieve melkkoe gewor den. De frêle Tom Hol land is na Tobey Ma- guire (drie films) en Andrew Garfield (twee films) de huidige ver tolker. Hij zal volgend jaar weer als de spin- nenman verschijnen in Spider-Man: Far From Home. M De pas overleden Stan Lee. fotoafp KOMISCH DRAMA Regie: Benedikt Erlingsson. Met: Halldóra Geirhardsdóttir, Jóhann Siguröarson Halldóra Geirhardsdóttir leidt in de film een ingewikkeld dub belleven. FOTO IMAGINE DRAMA Regie: Pelin Esmer. Met: Basak Köklükaya, Öykü Karayel Spider-Man Noir Peni Parker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59