Kijkers boos om einde'All You Need' 1 4 Nog vijf dagen te gaan. Dan zit de luchtoorlog tegen IS erop voor de Nederlandse militairen. Met opgeheven hoofd verlaten ze het slagveld. Er zijn geen slachtoffers aan eigen zijde, maar mede dankzij hen is het kalifaat gedecimeerd tot een 'postzegel'. LUCHTOORLOG MISSIE IN JORDANIË Kras.nl of bel 088-0885 886 HILVERSUM De kerstspecial van All You Need is Love heeft veel stof doen opwaaien. Kijkers vonden dat er misbruik werd ge maakt van een smoorverliefd meisje. RTL wuift de kritiek weg. Presentator Robert ten Brink zei het al in deze krant: de kerstspecial van All You Need Is Love zou dit jaar een iets ander karakter krijgen. „Er wordt een beetje gepest en men sen worden op het verkeerde been gezet", zei Ten Brink (63). Aan het eind van de uitzending op kerstavond, die werd bekeken door 2,3 miljoen mensen, bleek waar hij het over had. Maureen Ypma uit Heerenveen, hoopte te worden herenigd met haar vriend Liam, die in Nieuw-Zeeland woont. Iedereen verwachtte dat ze voor het eind van de uitzending haar vriendje zou zien, maar aan het eind van het programma was dat nog steeds niet gebeurd. De camera's zoomden tijdens het slotlied uitgebreid in op de hui lende Friezin, die ook na de aftite ling niets meer hoorde. Pas in de gangen van het studiocomplex werd ze alsnog verrast door Liam, die wel degelijk naar Nederland was overgevlogen. Op sociale media regende het kritiek met de strekking: dit was puur effectbejag over de rug van dat arme, verliefde meisje. RTL-woordvoerder Eva Peters wuift de kritiek weg. „Maureen en Liam zijn gelukkig met de hereni ging", aldus Peters. „Al 27 jaar her enigen we geliefden met elkaar tij dens kerst op allerlei manieren." De nare bijsmaak was bij Maur een snel verdwenen. Ze vertrok na de uitzending met haar vriend voor een korte vakantie naar Duitsland en vierde de kerst met Liam en haar familie in Nederland. 0, even rust. Op een bank van steigerhout in kamp Snowcity in Jordanië ploft een onderhoudsmonteur neer. De vier straal jagers waarmee Ne derland strijdt tegen IS zijn zojuist al lemaal opgestegen. En dus hebben de mannen die zorgen dat de toestellen veilig in de lucht blijven hangen even een momentje voor zichzelf. „Ik had eerlijk gezegd gedacht dat we rustig konden afbouwen, deze uitzending", zegt hij. „Maar we hebben veel meer bommen gegooid dan onze collega's die hier eerder dit jaar zaten." De Amerikaanse president Donald Trump claimde twee weken geleden nog de overwinning op IS, maar voor de elfde en laatste groep militairen blijft het nog even aanpoten. Ook nu. Sinds zonsopgang is het grondperso neel bezig de vier toestellen klaar te maken voor een van hun allerlaatste sorties. Monteurs controleren syste men, bommenmakers hangen dode lijke explosieven onder de vleugels en weer anderen helpen de vliegers bij het instijgen. Na enkele checks starten zij het toestel, doen nog een duimpje omhoog als bedankje voor alle hulp en gaan ervandoor. De 'sound offreedom', zoals ze het bulderende geluid hier graag noemen, dreunt nog lang na als het toestel op weg is naar het laatste bolwerk van IS bij Hajin. Het gebied is niet groter dan 40 bij 18 kilometer. Een postzegel ver geleken met wat het kalifaat ooit was. Toch levert IS met zo'n tachtig strij ders nog steeds felle tegenstand, blijkt als de eerste vliegtuigen zonder bom men terugkeren. Een beetje stijfjes stappen de piloten uit; het gevolg van urenlang in een krappe cockpit zitten. Vlieger Sebastiaan kan het weten. Hij deed hetzelfde eerder deze week. Ook hij gooide al zijn bommen af. „Het is goed dat we aan het eind toch nog zo'n mooie bijdrage kunnen leve ren", zegt hij. „Maar na zo'n lange pe riode ben ik altijd wel weer blij dat we naar huis kunnen." Euforisch gevoel Oktober 2014 kwamen de Nederlan ders voor het eerst in actie. Detache mentscommandant Ralph was er toen ook al bij, vertelt hij op een zitje van pallets. Hij weet nog hoe de eerste missie boven het pas uitgeroepen ka lifaat bijzondere indruk op hem maakte. „Ik zag die schietende auto's Kleurrijk Suriname Tropisch Zuid-lndia Classic South Africa Highlights van Colombia Adembenemend Australië (1Ia. 1/ \A£VLv*/ /r/I J Maureen Ypma was in tranen. FOTOYOUTUBE Ongeschonden uit Raymond Boere Snowcity, Jordanië donderdag 27 december 2018 Vanuit Jordanië voeren Nederlandse F-16's bombardementen uit op Oost-Syrië. Uiterst rechts: een beetje kerstsfeer bij een van de hangars, foto's evert-jandaniels/anp en mdc Genieten van kleurrijke tempels j» :i Regenwouden en koloniale steden ff Klantbeoordeling 8,3 Boottocht Bigi Pan reservaat Kleurrijk, cultureel en vol natuur Klantbeoordeling 8,0 Van de 'Big Five' tot de Tafelberg Fijn: directe vluchten met KLM Kiantbeoordeling 8,5 Per jeep naar de Cocoravallei Inclusief diverse entreegelden Klantbeoordeling 8,2 Perth, Melbourne, Sydney en Cairns Inclusief 4 binnenlandse vluchten Klantbeoordeling 8,7 Kras.nl/36795 Kras.nl/36665 1 'V,\" T. i- Kras.nl/25059 Kras.nl/36435 -CWl Kras.nl/36809 Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds ANVR (X&l/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4