Nether/ands 9 'oduceerd Mater/a/ for billion ecstasy pi|/s Sej in lm>w™wac,uringhub Overigens laten cri minelen het afval in verreweg de meeste gevallen niet achter op particulier terrein. Meestal is de ge meente, het water schap of Staatsbos beheer de klos. 9Feb 2017 Trailer De politie is vooral afhankelijk van meldingen van burgers in de strijd tegen de fa brikanten van synthetische drugs. Dat was ook in februari 2017 het geval toen een verlaten trailer in Rilland wereld nieuws werd. Het was een mede werker van de gemeente opgeval len dat er regelmatig een transport busje stopte bij de trailer. De trailer stond al maanden op het gemeen telijk parkeerterrein voor vracht wagens, net buiten het dorp. In de trailer zaten ruim honderd 'a haul of raw'd ndS "ave w°uld have been enn uS materia/ that ecstasy p///s Ugh to make a b////on trailer Parked inside a truck the Be/gian border a v'"age close tf flessen met waterstofgas. Verder 15.000 kilogram caustic soda en 3.000 liter hulpstoffen, zoals me- thylamine, aceton en dicloorme- thaan. Met de grondstoffen hadden maar liefst één miljard xtc-pillen gemaakt kunnen worden, een indrukwekkend getal waarop nieuwsredacties in binnen- en buitenland aan sloegen. Wie achter die mobiele opslag van grondstoffen zat is nooit duidelijk geworden. De eigenaar van de trailer is aangehouden, maar werd la ter weer op vrije voeten ge steld omdat er niet genoeg aanwijzingen waren om tot vervolging over te gaan. De re cherche moest verder onder zoek staken omdat ze onvol doende aanknopingspunten hadden. Familie Het is een gesloten wereldje, de productie van synthetische drugs. Het speelt zich vaak af binnen fa milieverbanden. Als de criminelen buitenstaanders nodig hebben, moeten dat als het even kan buiten staanders blijven. Pecht geeft een voorbeeld: „Stel de drugsfabrikanten hebben een busje nodig om bijvoorbeeld grond stoffen naar een lab te brengen. Via via wordt dan iemand gevraagd een busje voor hen te huren. Die auto wordt dan met de sleutels op een parkeerterrein achtergelaten. Ver volgens gebruiken de criminelen dat busje om de spullen op te halen Een xtc-pil kost 20 cent om te maken. In Nederland worden ze verkocht voor 3 tot 6 euro. Naar Australië gaan ze voor 25 euro en af te leveren. Na gedane zaken wordt het busje weer ergens neer gezet. De officiële huurder van het busje brengt het dan weer terug." Wie gepakt wordt houdt zijn mond tegenover de politie. Liever zitten en zwijgen, dan jezelf of je fa milie in gevaar brengen. Maar soms zijn er oplettende bur gers die de politie tippen. Ze zien ie mand met een opvallend bood schappenlijstje langs de kassa van de bouwmarkt. Een makelaar die onraad ruikt, een notaris die ver dachte aankoop van onroerend goed voorbij ziet komen. Het met drugs verdiende geld zal ergens naar toe moeten. Op bewonersavonden probeert Pecht burgers bewust te maken van de gevaren van drugscriminaliteit. „Als je eenmaal met drugsprodu centen in zee bent gegaan, kom je er niet meer van los." Producenten van synthetische drugs zijn hierin nog hardnekkiger dan wietkwekers, is de ervaring van de politie. Dat er veel geld mee gemoeid is, blijkt wel uit de bedragen. Pecht: „De productiekosten van een xtc- pil is rond de 20 cent. In Nederland worden ze verkocht voor 3 tot 6 euro. Maar 85 tot 90 procent van alle pillen wordt naar het buitenland geëxporteerd. Voor 25 euro per stuk gaan ze op de post naar Australië." De omzet loopt in de vele miljar den euro's. In augustus berichtten onderzoekers van de Politieacade mie dat er in Nederland in 2017 voor 18,9 miljard euro aan synthetische drugs is geproduceerd. donderdag 27 december 2018 GO en drugslab in je loods The Nethei ecstasy A In Rilland werd een trailer met grondstoffen voor xtc ontdekt. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN itr Onderzoek in een drugslab. fotoklpd Europe De vangst in Rilland haalde zelfs het BBC-nieuws. Dumping van vaten drugsafval bij Poortvliet, fotohvzeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 45