3 Projectleider Anne Hilderink verrast door vermelding Willem-Alexander 'Nederland is een van de beste plekken ter wereld' Werk, bid bewonder De koning noemde 'haar' project in het Groningse dorp Kleine Huisjes een voorbeeld voor Nederland. Sindsdien wordt Anne Hilderink bedolven onder de reacties. e was op bezoek bij haar moeder toen hoorde dat de koning in zijn kersttoe spraak had gerefereerd aan Klooster&Buren, een ini tiatief van vijf Groningse dorpen waar Anne Hilderink leiding aan geeft. Wil lem-Alexander was vol lof over het project dat hij in oktober bezocht. „De bewoners hebben hun dorp weer een hart gegeven en ontfermen zich bo vendien over oudere en kwetsbare dorpsgenoten. Iedereen telt mee. Kleinschalig, denken sommigen mis schien. Maar ik denk: groots! Een beter Nederland begint in Kleine Huisjes!" Voor projectleider Hilderink, die afge lopen zomer al werd onderscheiden met een lintje, kwam het compliment van de koning uit de lucht vallen. „Het was echt volledig onverwacht. Heel bijzonder." Klooster&Buren startte ruim tien jaar geleden in Kloosterburen. Het Groningse dorp kampte, net als de om liggende dorpen Kleine Huisjes, Mo- lenrij, Kruisweg en Hornhuizen, met leegloop. Steeds meer huizen bleven onbewoond. Huizenprijzen daalden gestaag. En met de bewoners verlieten ook de voorzieningen het dorp. Om het dorp weer aantrekkelijk te maken, knapten de bewoners het ver waarloosde 'Olde Clooster' en de tuin eromheen op. Het oudste klooster van Groningen veranderde in een plek waar mensen konden samenkomen. Langzaam werd Kloosterburen weer een plek waar mensen naartoe trok ken. „Gebouwen die jarenlang leeg stonden, worden weer bewoond. Zelfs de huizenprijzen stijgen weer." Bijzondere aandacht De bewoners van de vijf dorpen pro beren op een moderne manier invul ling aan het begrip noaberschap, ofte wel nabuurschap. Ze helpen elkaar door een tuintje te onderhouden of sa men te gaan biljarten. Hilderink: „Mensen verlangen ernaar deel uit te maken van een gemeenschap." Ook de zorg voor mensen in de Gro ningse dorpen werd opnieuw vormge geven. Toen in 2016 het bejaardente huis zou sluiten, nam Klooster&Buren het beheer over. Het zorgcomplex werd niet alleen het domein voor de ouden van dagen. Ook de bibliotheek werd ernaartoe verhuisd. „In het zorg- Hetwas echt volledig onverwacht. Heel bijzonder complex worden mensen van boven de 100 verzorgd, maar is ook een kin deropvang", vertelt Hilderink. „Alle schotten hebben we weggenomen. We denken in verbindingen." Toen de koning dit najaar het pro ject bezocht, viel het Hilderink op dat hij enorm geïnteresseerd was. „Juist het verbinden van generaties, zoals wij doen, is een belangrijk thema voor het koningshuis. De koning luisterde eerst aandachtig en gaande weg stelde hij heel veel vragen. Hij had bijzondere aandacht." Na afloop zei Willem-Alexander bijzonder on der de indruk te zijn. Sinds het Groningse project ge noemd is in de kersttoespraak, regent het reacties. Hilderink: „Ik word heel veel gebeld. Door mensen uit de ge meenschap, maar ook door familiele den van mensen die inmiddels zijn overleden. Dat maakt het enorm bij zonder. Het is echt een kerstge schenk." KERSTREDE „De Nederlandse norm is dat we oog hebben voor elkaar en het gedeelde belang", zei de koning. „Dat we samenwerken en geven en nemen. Deze norm mogen we nooit laten vervagen! Ze is van onschatbare waarde en leidt steeds weer tot fantastische nieuwe initiatieven." Een tijd waarin het extreme nieuws over elkaar heen tuimelt maakt niet alleen machteloos, maar soms ook boos, schetste hij. „Maar zou het niet kunnen dat we onze eigen rol onder schatten?" Premier Mark Rutte noemde het vorige week een vaasje dat we met zijn allen vasthouden, een teer bezit dat kapot kan. Hij verwees toen naar de brexit. De koning deed het in zijn kersttoe spraak implicieter: „Vergelijking met andere landen is vaak een bron van troost, zo niet van trots." En waar Rutte Nederland een 'waanzinnig gaaf land' noemt, zei Willem-Alexander: „Nederland is anno 2018 een van de beste plekken ter wereld om te wonen, te werken en te le ven." De basis daarvoor wordt vol gens de koning gelegd door mensen die de handen uit de mouwen steken. „Actieve burgers die het on danks alle verschillen samen willen bolwerken. Dat is de rode draad die door onze geschiede nis loopt, tot op de dag van van daag. Dat is wat ons sterk maakt." (Jan Hoedeman) donderdag 27 december 2018 GO Anne Hilderink (rechts) leidt koning Willem-Alexander rond. foto robin utrecht/anp Koen Voskuil Kloosterburen -Anne Hilderink In zijn zesde kersttoespraak deed koning Willem-Alexander een appel op alle Nederlan ders de boel actief bij elkaar te houden. Tot drie keer toe wees hij erop dat mensen zelf het verschil kunnen maken. Kijk op de site bij /video voor de kersttoespraak van de koning T/M 2G MEI 2D1E Een nieuwe kijk op kunst en calvinisme □□RDRECHTS MUSEUM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3