44 LEES HET OPt tweakers 33 Het is al bijna tien jaar geleden dat actrice Carey Mulligan (33) geno mineerd werd voor een Oscar. Dat was voor haar rol in An Education (2009) als een scholiere die een verhouding krijgt met een veel oudere man. Volgens The New York Times speelt zij in Wildlife de beste vrouwelijke filmrol van het jaar. ^0 al ik hem een sms'je Want ik weet het echt niet." Gevat ant woordt Carey Mulligan op de vraag of zij hetzelfde salaris heeft gekregen als haar tegenspeler Jake Gyllenhaal in de film Wildlife, waarin ze een echtpaar spelen dat moeite heeft het huwelijksgeluk in stand te houden. De film is momen teel te zien in de bioscoop. Van de twee hoofdvertolkers is Mulligan zelfs vaker en langer in beeld dan Gyllenhaal, een man die van het ene naar het andere slecht betaalde baantje holt met in zijn kielzog zijn jonge gezin dat zich maar moet schikken naar zijn gril lige gedrag. „Ik vermoed dat Jake meer betaald kreeg dan ik. Daar heb ik eerlijk ge zegd niet zo veel moeite mee. Hij is bekender en trekt waarschijnlijk meer mensen naar de bioscoop dan ik. Maar goed, als ik binnenkort in een superheldenfilm zou zitten, zal ik degene zijn die meer kan vragen. Maar die kans is uitgesloten. Dat is helemaal niet mijn ambitie." Imposant rijtje Wie de carrière van Mulligan kent, begrijpt dat volkomen. De in Londen geboren actrice kiest haar rollen met zorg. Sinds haar doorbraak in An Education (2009), waarin zij een tie ner speelt die een verhouding krijgt met een veel oudere man, heeft zij een imposant rijtje vertolkingen op haar naam staan in films als Shame (waarin zij zeer ontwapenend de klassieker New York, New York zingt), The Great Gatsby (naast Leonardo Di- Caprio), Inside Llewyn Davis (onder regie van de Coen-broers) en Drive (het snoeiharde gangsterdrama met Ryan Gosling als tegenspeler). Mulligan, getrouwd met muzikant Marcus Mumford van Mumford and Sons, kiest over het algemeen geen hapklare rollen. Dat geldt ook voor Wildlife. Haar vertolking van Jea- nette, die door het gedrag van haar man in een depressie dreigt te belan den, is een voorbeeld van zo'n rol die de kijker niet meteen omarmt. „Ik ben niet altijd op zoek naar de sympathie van de kijker voor de vrouwen die ik speel", legt Mulligan uit, waarmee zij vermoedelijk indi rect aangeeft waarom zij tot nu toe maar één Oscarnominatie op haar naam heeft staan. „Jeanette is geen vrouw die zich gedraagt zoals men sen dat van haar, en van vrouwen in het algemeen, verwachten. Dat maakt haar complex en fascinerend om te spelen. En hopelijk ook om naar te kijken." In Wildlife ziet de 10-jarige zoon Mijn ambitie is helemaal niet om in een heldenfilm te spelen van Jeanette met lede ogen aan hoe zijn moeder langzaam maar zeker dreigt af te glijden naar een wanho pig bestaan door de afwezigheid van haar echtgenoot, die ver weg helpt bij het blussen van bosbranden. Dat zijn eigen vrouw in brand staat, beseft hij amper. Zijn zoon daarentegen wel. Of Mulligan voor haar gelaagde vertolking in Wildlife in het prijzen- circuit van Hollywood gaat mee draaien zal haar eerlijk gezegd een zorg zijn. Toen zij voor An Education aan tal van publicitaire verplichtin gen moest voldoen om haar Oscar kansen te verhogen, kreeg zij steeds meer aversie tegen dat circus. Afgeschermd Hoewel zij die weerzin inmiddels heeft overwonnen, heeft de actrice nog altijd moeite om over haar per soonlijke leven te praten. „Ik begrijp nog altijd niet waarom dat iets te ma ken heeft met mijn werk als actrice. Ik heb mijn gezin altijd zo veel moge lijk afgeschermd tegen invloeden van buitenaf', zegt de moeder van twee. „Maar ik kan er tegenwoordig ook wat meer relaxed mee omgaan. Toch wil ik vooral op mijn werk beoor deeld worden." donderdag 27 december 2018 GO Ab Zagt Jeanette gedraagt zich in Wildlife niet zoals mensen dat van een vrouw verwach ten. FOTO PAUL DANO —Carey Mulligan Met op zoek naar spnpathie TWEAKERS .NET/NIEUWS GEPLAATST ZODAT JE WEER GOED OP DE HOOGTE GENT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33