werken 'Ik bleek het slechtst betaald te krijgen' 23 Hoeveel verdien je? €5400 nummer zelfs onderwerp van ge sprek", legt Jaschke uit. Het derde stadium is het maken van muziek, het vierde stadium het improviseren daarvan. „Dan worden alle gebieden in het brein geprik keld." Op de werkvloer werkt het in prin cipe hetzelfde. Zet je muziek op of wordt op de werkvloer muziek ge draaid, dan luister je in principe op een passieve manier en heb je toch aandacht voor waar je mee bezig bent. Komt jouw favoriete nummer voorbij? Dan is de kans groot dat je je aandacht kwijtraakt. „Als je met een zware machine aan het werk bent, zou dat gevaarlijk kunnen zijn, maar in principe is het niet per se nega tief', zegt Jaschke. „Het werk is mak kelijker en prettiger als er af en toe leuke afleiding voorbijkomt." Al is er natuurlijk wel een grens: als de muziek keihard aanstaat, móet je wel luisteren en is het niet moge lijk om de aandacht bij je werk te houden. Foo Fighters en Drake De Zweedse onderzoeker Anneli Haake ontwikkelde in 2016, in sa menwerking met de Britse vacature site Total Jobs, een tooi waarmee mensen konden ontdekken welke muziek hun productiviteit een boost geeft. De gegevens van zo'n 4500 Britse gebruikers werden geanalyseerd en wat bleek? Bijna 80 procent van de gebruikers wordt door het luisteren naar muziek gestimuleerd in hun bezigheden. Vooral de Foo Fighters, Drake en Kendrick Lamar werden veel gedraaid onder werktijd. Favoriet onder de deelnemers was popmuziek (35 procent), gevolgd DE BESTE MUZIEK 1Muziek opzetten kan bijdragen aan de sfeer op werk' door rock (26 procent). Slechts 7 pro cent gaf de voorkeur aan klassieke of instrumentale muziek. Uit het onderzoek bleek ook dat 45 procent van de jonge mensen (geboren in de jaren 90 of daarna) uptempo beats nodig heeft om zich te concentreren. Bij mensen geboren in de jaren 50 tot 80 is dat gemiddeld 29 procent. In totaal zouden we, volgens een eerder onderzoek van Haake uit 2010, 36 procent van onze werktijd naar muziek luisteren. Daar spelen som mige partijen handig op in: er zijn talloze muzieklijstjes die speciaal zijn aangemaakt om je te kunnen concentreren. Online muziekzender Brain.fm heeft afspeellijsten waarmee je binnen 15 tot 30 minuten in een 'mentale zone' zou moeten komen. Daarmee het mogelijk om je beter te focussen op je werk (en ja, na een gratis proefperiode moet je daarvoor betalen). Ook op Spotify en YouTube zijn zulke lijsten te vinden. Luchtiger Volgens Jaschke kan iedere persoon zich weer met andere muziek con centreren. „Daar is geen algemene wet voor. De een is dol op Beyoncé, de ander vindt het vreselijk." Maar hoe moeten we daar dan op het werk mee omgaan? „Ik zou op kantoor goede afspraken maken. Mensen die hun eigen muziek willen luisteren, kunnen een koptelefoon gebruiken." Maar, benadrukt hij ook: „Het opzetten van muziek op de ach tergrond kan bijdragen aan de sfeer. Die is wat luchtiger." Een mooi extraatje: als je even bent afgeleid door een nummer dat je leuk vindt, geeft dat een boost aan je posi- tiviteit. „5400 euro bruto per maand." „Ja, heel blij mee. In het zuiden van het land lig gen de lonen vaak lager dan in de Randstad. Ook als je kijkt naar mijn achtergrond - ik heb mbo gedaan - is dit een redelijk goed salaris. Onlangs ben ik van functie veranderd. Eerst verdiende ik 4700 euro, ik heb er 700 euro bij gekregen. De invulling van de baan is niet zozeer veranderd, de verantwoordelijkheid wel. Ik doe nu de sales voor heel Europa." „Toen ik eind 2008 klaar was met m'n studie, wist ik nog altijd niet wat ik wilde doen. Ik ging werken voor een verzekeraar. Dat heb ik vier jaar gedaan, daarna ben ik mijn eigen bedrijf in consulting begonnen: ik adviseerde mensen in marketing en sales. Op een conferentie in Lon den raakte ik in gesprek met de directeur van het bedrijf waar ik nu werk. Hij heeft me enthousiast gemaakt voor de logistiek." „Mijn eigen bedrijf was leerzaam, maar ik vind de stabiliteit van een werkgever, waarbij je elke maand een vast salaris krijgt, toch wel prettig." „Zeker. Die bonussen variëren van een kwart tot een vol jaarsalaris. Je krijgt een kwartaalbudget en als je dat haalt, kun je wat extra's verdienen. Het is aanpoten, maar dan heb je wel een fijn zakcentje." „Niet van iedereen. Ik vind dat ook niet belang rijk. Bij het vorige bedrijf waar ik werkte, was ik een van de slechtst betaalde werknemers. Ter wijl ik de meeste omzet binnenhaalde. Hoe ik er achter kwam? Ik vond een briefje bij de printer waar alle salarissen op stonden. Het was twee weken voordat ik wegging. Ik heb ervan geleerd dat ik mijn mond moet opentrekken." Verdient Jaran genoeg? donderdag 27 december 2018 DOLLY PARTON 9T0 5 Op welke muziek kun je het beste werken? Dat vroegen we NPO Radio 2- dj Jan-Willem Roodbeen. Zijn top 5 bestaat uit num mers waarbij je de handen uit de mouwen kunt ste ken. Op nummer 1: This is what it feels like van Armin van Buuren. „Het zijn allemaal vrolijke, up- tempo nummers om op mee te zingen. Ideaal als een deel van je collega's al naar huis is. Dan kan de radio harder voor de laatste loodjes. Als het juist belangrijk is om me te concentreren, kies ik zelf liever voor wat rusti gere, melancholische mu ziek. Jazz is lekker als je op zondag nog even iets af moet maken. Met alle respect voor liefhebbers van harde gitaren, maar werken op de deathmetal van bijvoorbeeld Slayer zou me niet lukken." -ARTURJASCHKE Vandaag: Jaran Vromen (31) heeft de privéoplei- ding mbo Hotelmanage- ment gedaan. Sinds september is hij Euro pees keyaccountmana- ger voor een grote pak ketbezorger. Wat verdien je? Blij mee? Hoe ben je aan deze baan gekomen? Leuker dan een eigen bedrijf? Wordt er gewerkt met bonussen? Weet je wat je collega's verdienen? BABETTE RIJKHOFF Opleidingsniveau: mbo Functie: Accountmanager buitendienst Branche: Transport/opslag/logistiek Werkervaring: 8 jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde sa laris voor zijn functie bruto 4346 euro. „Dat had ik wel verwacht. We moeten er hard voor werken, maar het is ook veel geld. Daar ben ik me bewust van. Soms zijn er weken dat je er met dertig uur vanaf komt, soms loopt het op tot zeventig uur." Hoe zit het met jouw salaris? ©intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl to

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23