Loteri <D O O Ontwikkelingshulp voor slechts 25 euro Lokale modezaak kan straks ook verkopen op Zalando 20 E PSYCHOLOGELD Microfinanciering kan groot effect hebben 9 -!• Over een paar dagen leggen miljoenen Nederlanders 30 euro in, om er eentje puissant rijk te maken. Ik heb loterijen altijd een bizar fenomeen gevonden. De kans dat je de jackpot wint is zo klein dat je dat geld veel beter in je portemonnee kunt houden. Bovendien was ik er altijd heilig van over tuigd dat vele miljoenen winnen niet zo fan tastisch is als het lijkt. Het lijkt me vooral on gemakkelijk om ineens veel rijker te zijn dan familie en vrienden. Maar blijkbaar heb ik het mis: dit jaar concludeerden onderzoekers van de universiteit van Stockholm dat de loterij winnen wel degelijk gelukkiger maakt. verliezers. De winnaars bleken tevredener met hun leven dan degenen die niets wonnen, zelfs twintig jaar na dato. In het begin waren de winnaars wel onrustiger: ze moesten wen nen aan hun vette bankrekening en alle aan dacht van hun omgeving. Maar daarna nam hun gemoedsrust juist toe: ze hoefden zich geen zorgen meer te maken over een kapotte wasmachine en konden minder gaan werken. Dat ze dat laatste ook echt deden, bleek uit het feit dat het inkomen van de meeste winnaars daalde. Het allerbeste wat je met je geld kan doen, is het weggeven Of je wel of niet gelukkig wordt van de loterij win nen, hangt vooral af van wat je met het geld doet. Een snelle bolide of een villa in Wassenaar dragen op lange termijn niet bij aan je levensgeluk. Maar meer vrije tijd kopen wel. Het allerbeste wat je met je geld kunt doen is het weggeven. Canadese psychologen hielden een enquête onder ruim 200.000 mensen we reldwijd. In 120 landen vonden ze een relatie tussen welzijn en giften aan anderen. Ook in India, waar de meeste mensen het niet be paald breed hebben, gaven mensen aan dat ze gelukkiger werden van het kopen van een ca deautje voor een ander dan voor zichzelf. Uit hetzelfde onderzoek bleek dat ook do nateurs van goede doelen een stuk geluk kiger zijn. De Nationale Postcode Loterij doet het dus eigenlijk helemaal verkeerd. Die lote rij investeert nu zelf een deel van de inleg in goede doelen. Beter kunnen ze de winnaars stimuleren, of zelfs verplichten, hun prijs weg te geven aan een zelfverkozen goed doel. Het nieuwe Zweedse onderzoek heeft trouwens geen invloed op mijn beslissing om het geld voor een eindejaarslot lekker in mijn portemonnee te houden. Feit blijft dat de kans om de hoofdprijs in de oudejaarslote- rij te winnen kleiner is dan dat ik nu twintig keer achter elkaar een munt opgooi en het alle twintig keer kop is. Voor alle zekerheid raad ik mijn familie en vrienden wel aan om een paar loten aan te schaffen. En onthoud: weggeven maakt gelukkig. 'Shell stuk groener' Ex-topman Nissan vrij Wakibi richt zich nadrukkelijk niet op noodhulp. Op de site geen ten tenkampen met vluchtelingen of verwoeste huizen. Wel trotse on dernemers in Afrika, Azië en Zuid- Amerika. De een wil een geit kopen om melk te kunnen verkopen. Een ander wil een klein startkapitaal om groente te kopen die op de markt verkocht kan worden. „We werken via het gezegde van Confucius, die zei: geef een man een vis en hij heeft een dag te eten. Leer hem vissen en hij heeft zijn hele leven te eten", legt Wakibi-di- recteur Yfke de Vroom uit. „We willen ondernemende mensen steunen in ontwikkelingslanden." Vrouwen Opvallend veel vrouwen vragen een lening, zo lijkt het. „Vrouwen en landbouw: dat zijn de twee cate gorieën die je het meeste tegen komt in de lijst", aldus De Vroom. Dat is logisch. Landbouw is in veel ontwikkelingslanden de belang rijkste economische activiteit, waar veel mensen hun brood verdienen. „Vrouwen zijn vaak ondernemen der. Zij zitten vaak in een kwets bare positie en hebben kinderen te onderhouden. Als ze bijvoorbeeld gescheiden zijn, is de kans groter dat ze in armoede vervallen. Dat willen we juist voorkomen". Uitlenen Wakibi gebruikt daarvoor microfi nanciering. Op de site staan 5000 tot 6000 projecten waaraan men sen geld kunnen besteden. „Men sen doneren geen geld, ze lenen het uit." En dat geld wordt in meer dan 98 procent van de gevallen terugbe taald. Wel zonder rente. „De lening komt in zijn geheel bij de vrager te recht. Er blijft geen geld aan de strijkstok hangen bij de organisa tie", vult De Vroom aan. Wakibi draait op vrijwilligers. Zo'n 150 mensen en een aantal be- A V. w «3^ j Met een paar tafels en stoelen kan een restauranthouder in Gaza verder drijven verrichten gratis werk zaamheden. De Vroom is de enige die betaald wordt. „Maar dat salaris wordt door een aantal bedrijven be taald, niet door Wakibi." De organisatie in Nederland houdt een crowdfundingsplatform in de lucht, waar geïnteresseerden een project kunnen uitzoeken om geld aan uit te lenen. De projecten wor den geselecteerd door Kiva, een Amerikaanse organisatie voor mi- crofmanciering. Zij werken met lo kale agenten die de projecten be oordelen. Grofweg een derde van de pro jecten wordt afgewezen door de lo kale agenten. Vaak omdat er niet voldoende inkomsten behaald kun nen worden en de lening niet kan worden terugbetaald. Van de pro jecten die wel worden toegelaten krijgt meer dan 96 procent ook uit eindelijk het benodigde geld bijeen. „We helpen zo'n 60 projecten per dag", weet De Vroom. „In totaal hebben zo'n 8000 mensen 1,5 mil joen euro uitgeleend via Wakibi." Te mooi Een lening van 25 euro om iemand structureel uit de armoede te hel pen. Dat klinkt bijna te mooi om waar te zijn. Toch werkt het. „Het gaat vaak om eenvoudige dingen. Zo hebben we een Palestijnse res tauranthouder in de Gazastrook een lening gegeven voor een paar tafeltjes en stoelen. Daardoor heeft hij voldoende extra omzet", geeft De Vroom als voorbeeld. „In Zuid-Amerika hebben we een project gefinancierd waarbij een groepje vrouwen gezamenlijk een ijsblokjesmachine aanschaften. Daardoor zijn zij nu de enige kiosk die koude cola kan aanbieden." Een sterk punt van Wakibi is de grote betrokkenheid van de uitle ners. Op de site kiezen ze zelf een project dat ze willen steunen. „Ze kunnen 25 euro of een veelvoud uit lenen. In de praktijk zie je dat men sen die meer uitlenen, het geld spreiden over meerdere projecten." Lokale verkopers die via een grote webwinkel hun waar verkopen: Bol.com en Coolblue verzorgen dit al jaren met succes. Het is een win-win: de webwinkel strijkt een flinke fee op en wordt aan trekkelijker als platform, de kleine retailer heeft er ineens een gigan tisch verkoopkanaal bij. Zalando's nieuwe 'Connected Retail'-service is gebaseerd op dit concept, maar verfijnt het verder. „Als je in bijvoorbeeld Rotterdam of Amsterdam woont en een win kel daar op ons platform is aange sloten, kun je het daar bestellen. Dan heb je het sneller in huis", vertelt Kenneth Melchior, direc teur Noord-Europa. In Duitsland blijkt het concept een succes en zijn sinds 2016 al zeshonderd modewinkels aange sloten. Welke winkels meedoen houdt Zalando nog even geheim. Een blik op Duitsland leert dat het om winkels van kleine en grote retailers kan gaan. Daar zijn iDe omzet is dit jaar gestegen, maar minder dan gehoopt door warme zomer vestigingen van Esprit, Tommy Hilfiger en Duitse moderetailers Seidensticker en Drykorn op 'Connected Retail' aangesloten. Het concept is volgens Melchior zeer geschikt voor Nederland. Webshoppen is al goed ingebur gerd en Nederland is dichtbe volkt. Daarom koos Zalando Ne derland als eerste 'buitenland'. De online gigant wil in Neder land meer samenwerken met lo kale ontwerpers en influencers. Verder overweegt het bedrijf om het assortiment te verbreden met de categorie home textiles. In Duitsland is het bovendien een beautyshop gestart. Alle uitbreidingen moeten Za lando het Alibaba van de mode maken. De online retailer wil de omzet binnen drie jaar verdubbe len ten opzichte van 2017, naar 10 miljard euro. De omzet dit jaar is met circa 20 procent naar zo'n 5,3 miljard euro gestegen, minder dan gehoopt. Volgens Zalando verlopen de laatste maanden van 2018 voorspoediger. donderdag 27 december 2018 Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. De Zweedse onderzoekers hielden enquê tes onder duizenden loterijwinnaars- en Reageren? economie@persgroep.nl GO OLIE Shell steekt vanaf 2020 jaarlijks 4 mil jard dollar in hernieuwbare energie, een verdubbeling van het huidige budget. Dat ver wacht Maarten Wetselaar, di recteur duur zame energie activiteiten. Het investerings budget van het concern is nu 25 miljard dollar, waarvan 1 tot 2 miljard voor duurzame ener gie. AUTOMOTIVE De voormalig di recteur van Nis san Greg Kelly is na een maand gevangenschap en na betaling van 557.000 euro borgtocht vrijgelaten. Kelly zat vast sinds 19 november omdat hij de voormalige voorzitter van Nissan, Carlos Ghosn, zou heb ben geholpen met belasting fraude. o c Met een lening van 25 euro kunt ook u mensen in ontwikkelings landen uit de armoede helpen. Dat is de boodschap van Wa- kibi, de organisatie die inmid dels al meer dan 100.000 on dernemers op weg hielp in de derde wereld. Peet Vogels Amsterdam -Yfke de Vroom, Wakibi Zalando gaat, na een licht te leurstellend 2018, een tandje bijzetten in 2019. In Nederland moeten zo veel mogelijk lokale modezaken op de webshop van de Duitse online modegi gant worden aangesloten, zegt Kenneth Melchior. David Bremmer Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20