Kalifaatkinderen en moeders naar België y LUXE BOXSPRINGS GRATIS DEK*BED 17 Trumps online berichten zaaien onrust 199- Wereldwijd luiden de beurzen het jaar uit in mineur. Japanse beurshandelaren zagen zelfs 'paniek' als gevolg van het geruzie van de Amerikaanse president. Donald Trump zegt graag records te breken. Maar met het record dat hij deze kerst op zijn naam kreeg zal hij niet blij zijn. De Dow Jones-index, de belangrijkste beursbarometer ter wereld, die al een slechte maand had, verloor op kerstavond een ongekende 653 punten. De vooruitzichten zijn somber. Terwijl Trump in het Witte Huis mokt via Twitter omdat zijn vakantie in Florida naar de knop pen is, vragen Wall Street en beur zen over heel de wereld zich af waar ze aan toe zijn. Investeerders vinden het fijn als Trump extra geld geeft aan het bedrijfsleven en de belastingen van vermogend Amerika verlaagt, maar dat alles is deze dagen teniet gedaan door de onzekerheid die de president deze maand zelf veroorzaakt. Van zijn twitterruzie met Je- rome Powell, voorzitter van de Amerikaanse centrale bank (die niet naar Trumps pijpen wil dan sen) en de handelsoorlog met China tot de sluiting van Ameri kaanse overheidsdiensten shut- downtot impulsieve besluiten over het terugtrekken van Ameri kaanse troepen in Syrië en Afgha nistan (zonder overleg met bond- Ik zit alleen (arme ik) in het Witte Huis te wachten op een deal met de Democraten genoten, minister Mattis van De fensie stapte boos op) en meer bi zarre nachtelijke tweets ('Ik zit he lemaal alleen (arme ik) in het Witte Huis...'); er heerst serieuze zorg over waar de president mee bezig is. „Het is kerstavond, en president Trump is ons land in chaos aan het storten. De beurs stort de afgrond in, terwijl hij een persoonlijke oor log uitvecht", aldus Nancy Pelosi en Chuck Schumer, respectievelijk fractieleider van de Democraten in het Huis van Afgevaardigden en in de Senaat. Hun woorden hebben natuurlijk een politieke bedoeling, maar op Wall Street, dat had ge dacht feestelijk het jaar af te slui ten, zitten ze er wel mee. Muur Tot in Azië voelen de beurzen het geruzie over de Amerikaanse be groting voor 2019 die Trump maar niet wil goedkeuren. Hij eist 5 mil jard dollar voor de, door hem aan zijn kiezers beloofde, muur met de Mexicaanse grens. De Democraten weigeren dat, waarop Trump - an dere Amerikaanse presidenten de den dat eerder - het wapen van de shutdown inzet, een tijdelijke slui ting van de overheidsdiensten. Volgens Trump zijn de 800.000 ambtenaren die eronder lij den - ze krijgen geen salaris of werken on betaald door - het zo met zijn muur eens dat ze dat ervoor over hebben. Als dat al waar is, blijft de vraag voor hoe lang. Analisten denken dat de shutdown tot eind januari kan duren. Diverse natio nale parken en andere trekpleis ters zijn inmiddels gesloten. Wat de financiële markten min stens zo ongerust maakt, is dat Trump nog steeds een handels conflict uitvecht met China. For meel is er tot 1 februari een 'be stand' maar niets wijst op een op lossing. Bovendien heeft hij thuis nu ook nog de oorlog verklaard aan de leiding van zijn eigen centrale bank. „Het enige probleem van onze economie is de Fed", tweette Trump. Geruchten gaan dat Trump, de volgens hem warse, Powell wil vervangen omdat hij tegen zijn zin de rente verhoogde. De Zweedse diplomaat Carl Bildt constateert: 'De Amerikaanse president is in open conflict met het Congres, de Centrale Bank en de minister van Defensie van de VS, met China, met de EU, met de Wereld Han dels Organisatie(...) Maar verder gaat het goed.' De aandelenbeurzen in New York zijn gisteren wel positiever geopend: er waren behoorlijke koerswinsten. Dinsdag vierden de handelaren op Wall Street kerst, op tweede kerstdag wordt er in New York wel gehandeld. Het is de tweede keer dat de rechter zich uitspreekt over de zaak. Een vorig kort geding werd tot in be roep afgewezen, omdat de rechters oordeelden dat de Belgische staat geen rechtsmacht heeft in Syrië, en dat België niet verplicht kan wor den om de kinderen terug te halen. De rechter verplicht de Belgische Staat nu 'om alle noodzakelijke en mogelijke maatregelen te nemen om de zes minderjarige kinderen vanuit Syrië te kunnen laten reizen naar België'. Daarbij wordt het land verplicht om diplomatiek perso neel in te schakelen en contacten en afspraken te maken met de lokale autoriteit om zo de nodige admini stratieve, reis- en identiteitsdocu menten te laten bezorgen aan de kinderen en hun moeders. Zowel de kinderen als de moeders moeten dus terugkeren naar België. De Belgische Staat moet binnen veertig dagen gehoor geven aan het vonnis, op straffe van 5000 euro per dag vertraging per kind, met een grens van een miljoen euro. Nederland kent zo'n 175 Neder landse 'kalifaatkinderen', de meeste van hen zijn vier jaar of jonger. De Kinderombudsman riep de over heid eerder dit jaar op Nederlandse kinderen zo snel mogelijk terug te halen. Minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) gaf eerder dit jaar aan hij dat 'te gevaarlijk' acht. Hij wil de kinderen helpen vanaf het moment dat ze zich mel den bij een Nederlands consulaat. discounter nl - 600 EURO KORTING GRATIS UPGRADE 160CM, 180CM GRATIS LEVERING T.W.V. 2 Box kussens A Seizoenen dekbed Kortingscode: krant 1299,05 donderdag 27 december 2018 Bob van Huët Rotterdam/Washington - @realDonaldTrump De Brusselse kortgedingrechter besloot gisteren dat IS-strijd- sters Tatiana Wielandt (26) en Bouchra Abouallal (25) en hun zes kinderen naar België gere patrieerd moeten worden. Ze zitten nu nog vast in het Koerdi sche kamp Al-Hol. Kees Graafland Brussel GO A De Amerikaanse president en zijn vrouw kwamen op tweede kerstdag onaangekondigd langs bij een militaire luchtbasis van de VS in Irak. fotoap Beurzen zijn na rampkerst klaar met Trump ■AG.WVW,,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17