DE JAARWISSELING Ik voel me soms zo hopeloos dat ik wel kan schreeuwen 10 LILI EN HOWICK ARMEENSE KINDEREN MOCHTEN TOCH BLIJVEN De 'zaak' van de Armeense asielkinderen Lili en Howick liet het asieldebat in Nederland dit jaar overkoken. De vraag: zijn we iets opgeschoten? Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen. Hoe het gaat met Lili (12) en Ho wick (13)? Beter, zegt hun vrien din Brigitte Borghaerts. Maar praten met de media doen de twee Armeense tieners voorlo pig even niet. „Ze hebben nog steeds geen rust, want ze missen hun moeder." Hun moeder, Armina Hambartsju- mian (37), wacht in een kleine studio in Jerevan op het moment dat haar aanvraag voor gezinshereni ging rond is en ze zich van de Immigratie- en Na turalisatiedienst (IND) na anderhalfjaar weer bij haar kinderen mag voegen. Ze had gehoopt al met de kerst bij hen te zijn. „Dat was maandenlang het lichtpuntje waar ik mij aan vasthield", meldt ze vanuit Armenië. Het gaat niet goed met haar, zegt ze, door stress en slaapgebrek heeft ze last van maagzweren. Haar hoop nu: in februari, als Ho wick jarig is, in Nederland zijn. „Mijn hart breekt ervan, ik voel me soms zo hopeloos en eenzaam dat ik wel kan schreeuwen." De zaak Lili en Howick is een van de meest bizar verlopen asielprocedures van de afgelopen jaren. Op zaterdag 8 september kwam de zaak tot een on gekende ontknoping die door heel het land met verbijstering werd gevolgd: een lastminute-rechts- zaak in Amsterdam, een wanhopige moeder in een flatje in Armenië, twee weggelopen kinderen in het Gelderse Wijchen en een staatssecretaris in Den Haag die op het allerlaatste ogenblik en onder zware politieke druk de kinderen toch een ver blijfsvergunning gaf. Nu het stof is neergedaald, rest de vraag: heeft de zaak van Lili en Howick iets veranderd voor andere asielkinderen in eenzelfde situatie? Eerst terug naar september. Drie dagen samengevat in drie ali nea's. VRIJDAG 7 SEPTEMBER Het is de dag vooraf gaand aan de datum waarop de uitzetting van Lili en Howick staat gepland. Hun advocaat spant nog een laatste spoedprocedure aan om de kinderen in Nederland te houden. Volgens hem gaat het te slecht met hun moeder, ze kan haar kinderen niet opvangen. Moeder Armina is in de zomer van 2017, na negen jaar in Nederland, uitgezet naar Armenië. Ze heeft geen verblijfsvergun ning gekregen omdat ze bij haar eerste asielaan vraag heeft gelogen over de nationaliteit en identiteit van haar en haar kinderen. Ze vertrekt alleen, de politie kan haar kinderen niet vinden. Na een jaar vol demonstraties en juridisch ge touwtrek velt de rechter een oordeel: ook Lili en Howick moeten terug naar Armenië. Daar ver andert ook de spoedprocedure op vrijdag niets aan. Ook deze rechter oordeelt 's avonds dat de uitzetting de volgende dag door mag gaan. „Soms moet je hard zijn", zegt premier Rutte. ZATERDAG 8 SEPTEMBER Er is een voor Ne derland ongekende situatie ontstaan. De kinde ren zijn ervandoor, ontsnapt aan de waakzaam heid van hun opa en oma (waar ze de laatste nacht zouden slapen) en hun voogd. De politie start een grote zoektocht 'omdat we bezorgd zijn over hun gezondheid en veiligheid'. Op so ciale media steekt een storm op: 'Ze mogen bij mij onderduiken, iedereen die hen aangeeft is een NSB'er', tweet misdaadjournalist Peter R. de Vries. In Den Haag voeren coalitiepartijen D66 en Christenunie de druk op staatssecretaris Mark Harbers (WD) steeds verder op. Dit kan zo niet meer, vinden ze, de kinderen zijn in gevaar. Aan het eind van de middag gaat Harbers door de bocht: hij gebruikt zijn discretionaire bevoegd heid, de kinderen mogen toch in Nederland blij ven. Niet veel later duiken Lili en Howick weer op bij het huis van hun opa en oma in Wijchen. In Je revan huilt hun moeder tranen van blijdschap. ZONDAG 9 SEPTEMBER De advocaat van Ar mina meldt een aanvraag tot gezinshereniging in te zullen dienen, zodat de moeder op termijn weer naar Nederland kan. 's Middags geven Lili en Ho wick een interview aan deze krant. „Het is klaar. Dat is nog moeilijk te geloven na tien jaar, maar het is wel zo", zegt Howick. Het is klaar. Maar dat geldt niet voor de discussie. Iedereen weet dat er nog vierhonderd dossiers in de kast liggen van asielkinderen die zoals Lili en Howick net buiten het kinderpardon vallen. Tij dens een verhit Kamerdebat weigert staatssecreta ris Harbers het kinderpardon te verruimen. De lobby van kinderrechtenorganisaties mislukt. Wel laat Harbers onderzoeken hoe de asielprocedures verkort kunnen worden, waarmee voorkomen kan worden dat kinderen hier zo lang blijven dat ze 'geworteld' raken. Hoop Maar, zegt Martine Goeman, die zich namens De- fence for Children voor de kinderen inzette, de 'zaak' Lili en Howick heeft de discussie over het kinderpardon wél aangezwengeld. „Mensen zijn zich nu veel meer bewust van het probleem." Opeens zamelde tv-maker Tim Hofman 250.000 handtekeningen in voor verruiming van dat kin derpardon. Goeman: „Het wel of niet blijven van deze kinderen mag geen gunst van de staatssecre taris zijn. Dat moeten we in de wet regelen." Kinderombudsman Margrite Kalverboer: „Lili en Howick hebben de vierhonderd kinderen die de dupe worden van een te strikte naleving van het kinderpardon een gezicht gegeven: het zijn kinde ren die bij je in de buurt wonen, die bij je kinderen op school zitten. Dat is belangrijk." Het is een strategie waar niet iedereen achter staat. Volgens Brigitte Borghaerts, kinderrechten- activiste en vriendin van Armina, is door de zaak- Lili en Howick bij actievoerders het idee ontstaan dat als zij lang genoeg publieke druk zetten, de kinderen uiteindelijk een verblijfsvergunning krij- Morgen Het jaar van de VAR donderdag 27 december 2018 GO Gezichten van de asieldiscussie Cyril Rosman Rachel van Kommer -Armina Hambartsjumian, moeder Lili en Howick Howick en Lili, op de dag dat duidelijk is dat ze in Nederland mogen blijven. FOTO ANGELIEK DE JONGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10