MEXICO 9 toen ze nog klein was. „En ik had geen vader en moeder, ik ben opgegroeid bij mijn opa en oma. Dus we weten waar we het over hebben", zegt Ja- vier. Raquel: „We kenden het risico, maar we wil den het kind." Medische zorg is minimaal in de opvang. Dankzij het bezoek uit Nederland kan Ra quel in een Mexicaanse kliniek haar bloed laten testen en een echo laten maken. Ze is gezond en verwacht een jongetje dat ze Javier wil noemen. Naar zijn vader. De man die geen moment van haar zijde wijkt. Hij slaat zijn arm om haar heen op straat, grijpt haar hand als ze naar de mobiele keuken slenteren waar de Mexicaanse autoriteiten twee maaltijden per dag uitdelen. Als hij kon, zou hij zelf voor haar koken. Hij werkte in Honduras als kok, en kookte thuis altijd. Liefst niet die rare meeltortilla's die ze in Honduras eten, maar maispannenkoeken zoals hij ze kent uit zijn geboorteland El Salvador. Zijn MEXICO familie werd er vermoord, hij vertrok, probeerde Guatamala, Mexico, deed een mislukte poging Texas te bereiken, en bleef voor haar uiteindelijk in Honduras hangen. „Wat ze maar wil eten zou ik voor haar klaarmaken", belooft hij. „Als ik maar bij hem ben", zegt Raquel op haar beurt, als ze vertelt hoe ze de tijd doodt in de opvang. In Amerika, ziet ze voor zich, is het onderwijs beter, en het leven in het algemeen. Er is vrijheid, en het is er veilig, schetst ze. Als iemand iets uit spookt, gaat die de gevangenis in. Een simpele wet die in Honduras vaak niet opgaat. „Als het kan, wil ik dat mijn kinderen daar opgroeien. Ik heb fami lieleden in de VS. Ze zijn illegaal dus ze kunnen niet helpen. Ze zeggen dat het leven er zwaar is. Je werkt altijd, zeggen ze, zonder vrije dagen. Maar ik ben gewend om te werken. Ik ben er niet bang voor. Het enige dat ik wil, is dat mijn kinderen hebben wat ik zelf nooit gehad heb." maandag 24 december 2018 De zwangere Raquel in Mexico aan de grens met de VS. FOTO CHANTAL HEIJNEN Kijk op de site bij /maria Verenigde Staten- correspondent Karlijn van Houwelingen vertelt over haar ontmoeting met Raquel in Mexico. Zeker 7000 migran ten uit Midden-Amerika trokken de afgelopen maanden in een 'kara vaan' richting de Ver enigde Staten. De meeste reizigers ont vluchtten het extreme geweld en de armoede in Honduras en El Sal vador. Ze zijn vaak met de dood bedreigd door meedogenloze crimi nele bendes als MS-13.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9