Bas (12) speelt op 16 stations halve ton bijeen voor zus MARIA ANNO 2018 Terwijl ze daar waren, brak de dag van haar bevalling aan, en ze bracht een zoon ter wereld, haar eerstgeborene. 'IK GA MIJN ZOON JAVIER NOEMEN' mm 8 Al meer verboden vuurwerk ingenomen dan in heel 2017 Met zijn actie heeft Bas al tien keer zoveel geld opgehaald voor het Dia betes Fonds als waar hij vooraf naar streefde. De teller op de actiesite www.diabeatit.nl kwam gister middag boven de 50.000 euro uit. Meer dan 2600 mensen deden een donatie. De jongen begon zaterdag ochtend om 06.00 uur op station Maastricht met pianospelen en hoopte 5000 euro op te halen voor zijn zusje Laura en diabetespatiën ten. Dat bedrag was al binnen en kele uren gehaald. Om 16.00 uur stond de teller op 21.000 euro en za terdagavond werd de grens van 30.000 euro - zes keer meer dan het streefbedrag - doorbroken. Bas heeft zaterdag de stationspiano's van Maastricht (06.00 uur), Breda (08.22), Rotterdam (09.09), Den Haag CS (10.06), Amsterdam Cen traal (11.50), Amsterdam Amstel (12.31), Amsterdam Bijlmer-Arena (13.04), Almere (14.01), Utrecht (15.18), Arnhem (16.29), Nijmegen (17.17), Enschede (19.26), Zwolle (21.08), Leeuwarden (22.44), Gro ningen (0.09) en Veendam (1.09) bespeeld. Aangezien hij daar woont, was dat ook het eindpunt. Popklassiekers Tijdens zijn piano-tour speelde en zong hij vooral nummers uit de ja ren '60 en '70. Zo deed hij onder meer Bridge Over Troubled Water van Simon Garfunkel, terwijl hij in Zwolle Billy Joels klassieker Pia noman speelde. Het publiek zong luidkeels mee. De popklassiekers wisselde hij af met kerstliederen als Santa Claus Is Coming To Town. Het idee voor de recordpoging van Bas heeft te maken met zijn zusje. „Dit doe ik voor mijn zusje Laura. Zij heeft diabetes type 1 en ik hoop met het geld dat ik via deze actie ophaal ervoor te zorgen dat mijn zusje en alle andere mensen die diabetes hebben misschien wel kunnen genezen", zo vertelde hij eerder op zijn actiepagina. De NS ondersteunde zijn actie van harte en nam al een promo video met de jongen op. DEN HAAG Tot nu toe is al meer illegaal vuurwerk in be slag genomen dan in heel vorig jaar. Halverwege december stond de teller op 48.102 kilo, te gen een totaal van 40.382 kilo in 2017, zo is op te maken uit de Vuurwerkbarometer van het Openbaar Ministerie (OM). Het hele jaar door stuit de poli tie op verboden vuurwerk, maar tegen het eind van het jaar ne men de hoeveelheden toe. Top- week dit jaar is vooralsnog week 46 (12 t/m 18 november). Toen werd 12.712 kilo verboden vuur werk onderschept. Het OM waarschuwde onlangs dat wan gedrag tijdens de jaarwisseling hard zal worden aangepakt. Met name bij geweld tegen hulpver leners loopt de strafeis fors op. Overal ter wereld zijn aanstaande moeders die, net als Maria, geen thuis, geen huis en geen wieg hebben. Vrouwen zoals Raquel uit Honduras die haar nachten op een matras op de grond in een voormalige meganachtclub doorbrengt. lapen gaat niet zo lekker, hier op het matras dat ook dienst doet als woonkamer. Het licht blijft 's nachts aan, dus probeert ze in j een hoek van de voormalige me- ganachtclub die tot migranten kamp is omgebouwd te slapen met haar mutsje over haar ogen, op haar rechterzij. Ja, zwangere vrouwen horen vaak dat ze beter op hun linkerzij kunnen slapen, maar veel comfort is er toch al niet in de opvang in de Mexicaanse grensstad Tijuana, dus Raquel (27) kiest voor de kant waar ze aan gewend is geraakt. Man Javier past dan precies tussen haar rug en het matras van de buren. Zo proberen ze lepeltje-lepeltje wat nachtrust te krijgen. Als de baby haar niet wakker houdt. „Hij schopt heel veel", vertelt Raquel. Ze wijst op de bolle buik onder haar roze T-shirt, dat af en toe zachtjes op en neer golft. Ze wist niet dat ze zwanger was, toen ze in de zomer besloot te vertrekken uit een plaatsje in de buurt van het Hondurese San Pedro Sula, een van de meest gewelddadige steden ter wereld. Raquel wil om veiligheidsredenen haar achternaam ach terwege laten - haar ex-man is invloedrijk in Hon duras en dreigt haar nieuwe partner te vermoor den. Het was de reden dat het stel vertrok, een tijdje in Midden-Mexico verbleef en zich uiteinde lijk aansloot bij een karavaan landgenoten die ver der noordwaarts naar Amerika trok. In herberg Amerika is geen plaats voor Raquel, is vooralsnog de boodschap. Tijuana, Mexico, lijkt haar eindbestemming. „Maar hier willen ze ons ook niet", concludeert Raquel. De vijandigheid is soms voelbaar als ze de opvang verlaat. De taco verkopers op de markt sturen haar rond lunchtijd weg ('alles is op'), de verpleegkundigen in het zie kenhuis smoezen dat de migranten hier niet ho ren. „Als Amerika niet lukt, ga ik nog liever terug naar Guadalajara, zuidelijker in Mexico. Daar wa ren mensen die ons hielpen en aanmoedigden. Kom op, riepen ze, vecht voor je droom. Ik wil al leen een beter leven voor mijn kinderen. Waarom behandelt de Amerikaanse overheid ons als crimi nelen?" Thuis in Honduras weet niemand waar ze naar toe zijn. Zij maakte huizen schoon, maar heeft op haar werk niets uitgelegd, om te voorkomen dat haar ex lucht kreeg van het plan. Alleen haar moe der, die nu voor haar dochtertje van drie zorgt, was op de hoogte. „Het was moeilijk. Twee keer zijn we teruggegaan toen we probeerden te vertrekken." De kleine Sofia dribbelde achter moeder Raquel aan - pas de derde keer lukte het om weg te lopen en haar dochter voorlopig bij oma achter te laten. „Soms denk ik, ik zou het liefst naar huis gaan. Om bij mijn dochter te zijn. Maar dat kan niet. Als we geen moeilijkheden met mijn ex-man hadden, waren we nooit weggegaan. Het is niet makkelijk om alles wat je kent achter te laten." Af en toe belt ze naar huis, vanuit een telefoon cel. Het meisje lijkt sprekend op haar, vertelt ze. Ze had foto's, maar de telefoon waar ze op staan heeft het onderweg begeven. Of ze verder nog iets waar devols heeft kunnen meenemen? Ze denkt een paar seconden na en wrijft dan over haar buik. „Mijn baby." Ze had gemengde gevoelens toen ze ontdekte dat ze zwanger was, bijna twee maanden op dat moment. „Ja, ik was blij, maar ook bezorgd, bang. Mijn eerste zwangerschap was heel moeilijk. Ik ben tijdens de bevalling twee keer buiten bewust zijn geraakt." Raquel had last van ernstige zwangerschapsver giftiging. Javier: „Ik maak me zorgen. Ik heb haar gezien toen haar eerste kind werd geboren. Het was een wonder dat ze het overleefde. De artsen gaven me een formulier om vast te leggen wie ik wilde redden, zij of het kind. Ik weet nog steeds niet wat ik zou doen." Dokters in Honduras wilden haar uit voorzorg maar steriliseren. Maar Raquel droomde altijd van een hecht gezin. Haar vader verliet haar moeder maandag 24 december 2018 GO De actie van de 12-jarige Bas Schipper om in één dag alle zes tien stationspiano's te bespelen, is geslaagd. Volgens de NS heeft hij 18 uur en 10 minuten over zijn poging gedaan, een record. Kelly Adams Enschede Bas met zusje Laura. GERJANNE FOTOGRAFIE Kijk op de site bij /video hoe Bas de sterren van de hemel speelt Karlijn van Houwelingen Tijuana, Mexico Bas in actie in de Zwolse stationshal, foto frans paalman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8