JORDANIË I Hoge beloning voor tip over drones die Gatwick lamlegden Koopgekte voor kerstfeest levert nieuw pinrecord op «B«r: 5 *gp TOESPRAAK KONING S$5SS mv> SYRIË - Al zeven jaar oorlog Assad. Geen Assad. Het kan haar niks schelen. „Ik heb maar één wens. Dat de oorlog stopt en ik weer met mijn kinderen terug kan." Voor Omran zal Za'atari 'thuis' zijn. Hij zal de eerste maanden van zijn leven bij haar doorbren gen, op het gebloemde matras op de grond in de portocabin, aan de borst, want ze heeft al haar kin deren twee jaar gevoed en, echt, zo zal hij niks te kort komen. „Want zeg eens eerlijk, het enige wat een baby nodig heeft, is een moeder en een vader, toch?" Een man en een vrouw die waren gearresteerd op verdenking van be trokkenheid zijn vrijgelaten. Ze zijn volgens Britse media geen ver dachten meer en er is ook geen aan klacht tegen hen geformuleerd. Het gaat om een 47-jarige man en een 54-jarige vrouw die vrijdag avond werden gearresteerd in hun woonplaats Crawley, niet ver van het vliegveld. De aanwezigheid van de onbe mande vliegtuigjes dwong de luchthaven het vliegverkeer vanaf woensdagavond 36 uur lang stil te leggen. Bijna 800 vluchten werden gecancelled en circa 120.000 reizi gers raakten gedupeerd. Het op 50 kilometer van Londen liggende Gatwick is met 45 miljoen passa giers per jaar het tweede vliegveld van Groot-Brittannië. Ook vrijdag konden vliegtuigen nog een tijd niet landen of opstij gen omdat herhaaldelijk drones op doken in de omgeving. Dat leidde tot chaotische toestanden op de tweede luchthaven van Groot-Brit- tannië. De politie maakte gisteren be kend dat in de buurt van de lucht haven een beschadigde drone was gevonden. Het apparaat wordt on derzocht om te zien of het iets met de eerdere incidenten heeft te ma ken. Door een groot bedrag uit te loven voor de gouden tip, hoopt de politie alsnog de daders te achter halen. Volgens de Britse wet is het illegaal om met drones te vliegen binnen 1 kilometer van een lucht haven. Op de overtreding staat maximaal 5 jaar celstraf. ROTTERDAM De kerstdagen leve ren een nieuw record aan pintrans- acties op. Zaterdagmiddag rond half drie pinden elke seconde liefst 720 Nederlanders, een nieuw record. Met dat aantal werd het vorige hoogtepunt van 23 december vorig jaar ruim gebroken. Toen vonden er 670 transacties per seconde plaats. Afgelopen week waren er ruim 104 miljoen betalingen met pin of cre ditcard aan de kassa, ongeveer 8 miljoen meer dan in dezelfde peri ode vorig jaar. In totaal zette de de tailhandel daarmee 3 miljard euro om. Inmiddels verloopt nog maar vier op de tien betalingen con tant, meldde Betaalvereniging Ne derland eind oktober. Vier jaar ge leden was dat nog zes op de tien. En met de komst van betalen met de smartphone of via slimme horloges is de rek er nog lang niet uit. De toename geldt niet enkel pin betalingen. Ook is in de voorbije week substantieel meer online af gerekend met iDEAL en credit cards. Van zaterdag 15 tot en met vrijdag 21 december zijn op die ma nier 15,8 miljoen betalingen gedaan, voor een bedrag van 1,4 miljard euro. Vorig jaar ging het om 12,3 miljoen betalingen voor 1,2 miljard euro. In aanloop naar Sinterklaas re kenden Nederlanders afgelopen najaar 99 miljoen maal elektronisch af, 15 procent meer dan in 2017. maandag 24 december 2018 GO 1 ft -V.'£S| •*- pwïïs "Pnjf- 5&5 «TrrB sB pyKii De crisis in Syrië begon in 2011 toen ver schillende bevolkings groepen zich tegen de Syrische president Bas- har al-Assad keerden en Assad de opstand op zijn beurt hard neer sloeg. In 2014 werd de burgeroorlog deel van een groter conflict: IS probeerde er een poot aan de grond te krijgen. Inmiddels heeft de oor log al zo'n 500.000 le vens geëist 'Maria anno 2018' is m.b.v. Save the Children en het Rode Kruis gemaakt. Save The Children (IBAN: NL74ABNA0707070252) helpt families in Za'atari in Jordanië en het Rode Kruis (giro 661) zorgt voor mobiele medische teams en apotheken in Zuid-Soedan. De Britse politie heeft een belo ning van 50.000 pond (56.000 euro) uitgeloofd voor informatie over de daders die drones heb ben laten vliegen in de buurt van de Londense luchthaven Gat wick. ANP Londen Koning Willem-Alexander heeft dit jaar de bibliotheek van Paleis Noordeinde gekozen als decor voor zijn kersttoespraak. Het resultaat wordt morgen, eerste kerstdag, om 13.00 uur uit gezonden door de NOS op NP01 en op Radio 1. Gelijktijdig is de kersttoespraak op NP02 te zien met gebarentolk. fotorvd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5