4 Mark van Bommel is met PSV winterkampioen. Op een 'checklist voor de beginnende hoofdtrainer' heeft hij al aardig wat dingen afgevinkt. Het eerste halfjaar van Van Bommel in vogelvlucht. De vroege wissel zaterdagavond van Michal Sadilek voor Gaston Pereiro bij o-i tegen AZ, dat was typisch zo'n ervaringsmoment. Je ziet als trainer dat het niet loopt. Je denkt dat je de oplossing weet. Maar durf je na 29 minuten al ie mand pijnlijk te wisselen? „Ik vond wachten geen optie. Zo snel mogelijk de boel reparen, dat wilde ik. En wat mij betreft onge acht wie je eruit haalt," zei Van Bommel, die Sadilek de gewenste agressiviteit zag brengen en zag scoren. De vroege wissel om iets te door breken, die kunnen we dus met groen afvinken op een checklist in het denkbeeldige handboek voor beginnende hoofdtrainers. Wat staat er nog meer op Van Bom mels kerstrapport? En belangrijk ook: wat nog niet? Een eerste belangrijke keuze maakte Van Bommel al bij zijn aanstelling. Hij stapte niet in een staf die reeds voor 90 procent vaststond. Hij nam van Phillip Cocu kaderperso neel (dokter, inspanningsfysio loog, teammanager, etcetera) over, maar koos op keeperstrainer Ruud Hesp na zijn eigen assistenten. Het is echt zijn staf die hij aanstuurt. Én hij voegde Bert van Marwijk toe in een rol als zeer ervaren ad viseur. Van Bommel is de eredivisietrai ner die het minst wisselt in zijn basiself. Tegen AZ pas de 10de en 11de mutatie in een halfjaar. En nog noodgedwongen, want Pablo Rosario was geschorst en Daniël Schwaab was om privé-redenen in Duitsland. „Internationaal, in de Champions League, passen teams geen man dekking meer toe, ze dekken ruimtes af. Atlético Madrid onder Diego Simeone is een schoolvoor beeld daarvan. Maar dat moet je heel gericht trainen. En daar moe ten spelers ook klaar voor zijn, in mee kunnen. Op trainingen doen we wel oefeningen, maar om het in de totale ploeg te krijgen, in Ik vond wachten geen optie. Zosnel mogelijk de boel reparen, dat wilde ik toppers, in 'kleinere' wedstrijden, zowel uit als thuis, dat blijkt nog lastig. Maar volgend seizoen zul len we toch in staat moeten zijn om het te doen. Steven Bergwijn bijvoorbeeld, die rent nu heel plichtsgetrouw 80 meter achter opkomende backs aan omdat ik dat vraag, maar het moet ernaar toe dat hij als vleugelspits maar 30 meter terugverdedigt en zijn te genstander daarna in de zone wordt opgevangen." Dit zei Phillip Cocu eind vorig sei zoen over PSV en over waar het volgens hem heen moest. Precies dit heeft Van Bommel nu voor el kaar in de eredivisie. Met Bergwijn als speler die zich spectaculair ontwikkelt. Luuk de Jong en Jeroen Zoet dach ten in de zomer na over transfers. Maar beide dragende spelers ble ven en ze schreven dat mede toe aan hun gesprekken met Van Bommel. Hij inspireerde De Jong ook door nog een ontwikkeling te voorzien in een andere rol. Luuk kan ook spelen achter een voor hoede met twee of drie snelle aan vallers. Hij voelt aan waar ruimtes liggen," zei Van Bommel na PSV- Barcelona, een CL-duel waarin De Jong uitblonk als een soort num mer 10. Hoe Van Bommel hier mee omgaat, moet nog blijken. PSV is tot dusver topfït. Wel stelde hij één keer zijn complete reservebank op in de beker tegen RKC. Dat kwam als een boemerang bij hem terug. De tweede keus zonder ritme bleek veel minder ver dan gedacht. „Ik koos tegen RKC ergens voor, nadat ik erover had nagedacht. Zo zou ik dat weer doen. Dat wat je kiest vervolgens niet goed uitpakt, daar neem ik de verantwoordelijkheid voor," zei hij zaterdag. Ook had Van Bommel een beginnersfoutje in de voorbereiding tegen Valen- cia. Hij wilde vlak voor tijd Maxi Romero speeltijd gunnen, maar de scheids floot al af terwijl de spits bij de zijlijn stond. Dat was zo'n moment dat Van Marwijk met één blik liet merken: dit niet meer zo doen, trainer. Is nog niet voorgeko men. Wel waren er twee nederlagen in één week tegen Barcelona en Feyenoord. De reactie: 6-0 winst tegen Excelsior, 0-4 bij Heracles en 3-1 tegen AZ. Voor een camera praat Van Bom mel makkelijk. Tegen scheidsrech ters, grensrechters en vierde man nen voorlopig ook. „Het is een beetje een spel. En het gaat ook niet altijd over voetbal," vertelde hij laatst. „Soms vraag ik ook ge woon: waar koop jij eigenlijk je aardappelen?" maandag 24 december 2018 GO Mark van Bommel instrueert Nick Viergever aan de zijlijn, foto anp pro shots Checklist vol groene V-tjes voor Mark van Bommel Maarten Wijffels Eindhoven Managen van een staf. Toewerken naar een vast team. Ontwikkelen speelwijze/spelers. - Mark van Bommel Kietelen van sterkhou- ders. Inspelen op blessures Managen van de reser vebank Rust bewaren na drie nederlagen op rij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53