Ift 11 SAFEHOUSE EXOTEN De Zonnegloed in Oostvleteren: wat begon als een kinderboerderij is nu een opvang voor exotische dieren. „Er zitten hier veel dieren met een zwaar verleden." Zuiderburen en Albanië is het in de mode om dieren in kleine kooien te stoppen om publiek aan te trekken. Presti gieuze hotels en restaurants doen dat", legt Ackaert uit. „Uli was een dansbeer. Daarvoor moest hij op Voor ieder kunstje dat hij goed deed, kreeg de baviaan een pint bier een ijzeren plaat staan om zoge zegd te gaan dansen. Als je hem dan nadien in die kooi ziet zit ten. Ook de beren Elena en Ber- ros konden gered worden van een erbarmelijk bestaan en hebben nu een vorstelijk onderkomen in De Zonnegloed. We lopen langs het verblijf van de berberapen. Ackaert wijst naar een vrouwtje: „Dat is Fibi. Een vrouw had haar als klein aapje ge kocht op een markt in Marrakesh. Thuis leerde ze Fibi met mes en vork eten en deed haar kleertjes aan. Op een dag heeft ze haar in een kinderwagen gezet en is met haar gaan wandelen. Toen is Fibi door de politie in beslag geno men." Naast haar zit een manne tje. Hij geeuwt en laat zijn indruk wekkende tanden zien. Nee, dit zijn geen dieren om in huis te ha len. Datzelfde geldt voor de bavia nen verderop. „Dat vrouwtje daar zat opgesloten in een hokje van een meter bij een meter. En er zit ook een baviaan tussen die komt uit een Belgisch café. Daar moest hij kunstjes doen en als hij het goed deed kreeg-ie een pint bier. Je hoeft niet ver te gaan om gru welijke dingen te zien." Zo lopen we langs verschillende papagaai ensoorten, gedumpt door eigena ren. Langs ringstaartmaki's, ach tergelaten in een trailer langs een snelweg. Langs roofvogels en stinkdieren: ooit aangeschaft door mensen die niet snapten dat deze roofdieren weieens willen aanval len. En daar, een vosmangoest. Hij lijkt wat op een stokstaartje en mist een pootje. „Voor ons geeft dat niet", zegt Ackaert. „Alle die ren zijn hier welkom, ook bescha digde." Op het eerste gezicht heeft De Zonnegloed in het Vlaamse Oostvlete ren veel weg van een dierentuin. Je koopt een kaartje en wandelt door een park waar je al lerlei exotische dieren kunt bekij ken. Ze zitten in ruime, brand schone verblijven die vaak ook nog voorzien zijn van een fors buiten verblijf. Vanachter een laag muurtje loopt een groep stoks taartjes nieuwsgierig met je op. In een enorme kooi vliegen oehoe's rond. En kijk daar: kamelen, bavianen, beren en lynxen. Je zou bijna ver geten dat veruit de meeste dieren hier niet 'zomaar' zijn. Ze zijn ooit ernstig verwaarloosd en/of mis handeld. Of ze zijn als huisdier aangeschaft en afgedankt, apen en wasberen doen het nu eenmaal niet zo goed in huis. Ieder dier hier heeft een verhaal. Je kunt het lezen op de borden bij de verblijven. Als je door De Zonnegloed wandelt denk je geregeld: hoe is het moge lijk? Gegrepen Initiatiefnemers Karei Ackaert en zijn vrouw Lieve kwamen oor spronkelijk naar Oostvleteren om er een kinderboerderij op te zet ten. Maar in 2001 kwam het echt paar in contact met Stichting AAP in Nederland. „We werden gegre pen door het leed van inheemse en uitheemse wilde dieren en rea liseerden ons dat we daar de rest van ons leven iets aan wilden doen." En zo transformeerde de kinderboerderij in wat Ackaert zelf een 'sanctuary' noemt, een toevluchtsoord voor verwaar loosde, mishandelde en afge dankte dieren. De Zonnegloed is vijf hectare groot en biedt onderkomen aan zo'n vierhonderd dieren (115 soor ten). Sinds enkele jaren maakt het officieel deel uit van het Europese netwerk van sanctuaries, EARS. Broodnodige kennis over de die ren en vacante opvangplaatsen worden hierin uitgewisseld. De Zonnegloed heeft dertien mensen vast in dienst. „We hebben ook vrijwilligers", zegt Ackaert. „Maar als je te maken hebt met gevaar lijke, getraumatiseerde of zieke dieren, dan moet je met een vast team kunnen werken." En ja, dat kost geld. Jaarlijks ruim 1,2 miljoen euro. Geld wat binnen moet ko men uit entreekaartjes, giften en adoptie van dieren. Er is geen sub sidie. Treurige verhalen, die zijn er wel. Zoals dat van de beren Uli en Mimi. Ze werden gered uit Alba nië waar ze in een miniscule kooi gehouden werden. „In Bulgarije maandag 24 december 2018 GO leder dier hier heeft een verhaal' In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De Zon negloed in Oostvleteren A Oprichter Karei Ackaert. foto's camileschelstraete - Karei Ackaert, initiatiefnemer De Zonnegloed Kijk voor meer informatie op dezonnegloed.be en ears.org Peter van den Assem Oostvleteren AA Veel 'gasten' zijn bijna allemaal huisdieren geweest. A Deze ringstaartmaki's werden gedumpt. A Bruine beren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43