'Helaas doen de buren nog niet mee' Jim is f rikadellenkoning van Renesse ■S, 10 ZE Jan versiert zijn huis uitbundig voor Kerstmis In gedachte is hij het hele jaar bezig met de opbouw. „Nu denk ik al weer aan hoe het volgend jaar kan wor den." Tot zijn spijt is het nog niet ge lukt de buren zover te krijgen dat ze ook wat kerstversiering aanbrengen aan hun woningen. „Ze vinden het prachtig wat ik doe, maar zelf doen ze helaas niets." Jan is niet kerkelijk maar vindt het heel leuk een paar weken per jaar het huis uitbundig te versieren en in het licht te zetten. „Ik heb een hobby waar ik het hele jaar mee bezig ben en die ik maar één maand kan laten zien." Hij weet dat heel veel anderen ge nieten van zijn werk. „Hoewel het niet lukt om de straat mee te krijgen, vragen de buren wel al ver voor kerst wat het gaat worden. Welke plannen ik heb." Hij vertelt over een meisje van een straat verderop dat hem een kerkkaart gaf 'wegens het mooiste huis van de straat'. Hij glimlacht en zegt dat zoiets hem heel goed doet. Inspiratie voor het versieren doet hij op tijdens bezoeken aan kerstmark ten. Hij gaat er meerdere per jaar af en vindt vooral de Duitse heel bij zonder. „Die van Dortmund is echt goed. Daar hebben ze ook de groot ste kerstboom ter wereld, 45 meter hoog." Maar hij gaat ook naar Frank rijk en Engeland om daar de kerst- sfeer te proeven. Ellen wijst naar een lamp die in de woonkamer hangt. „Die zagen we op een kerstmarkt in Lille. Aan de hand van een foto bouwt Jan dan zelf zo'n lamp." Vol gens haar heeft hij twee gouden handen die bijna alles kunnen. De conciërge van de Zeevaartschool in Vlissingen beaamt dat. „Met wat hout en een paar pvc-buizen kan ik heel wat maken." Maar twee gouden handen hebben is niet altijd plezie rig, vervolgt hij. „Want iedereen komt naar je met de vraag iets te re pareren." Jan zegt dat hij al lang een speciale band voelt met kerstmis. Toen hij nog samenleefde met zijn eerste vrouw mocht hij zich niet echt uit leven. „Wilde ze niet." Ellen, daar entegen, heeft er geen enkele moeite mee dat gedurende de kersttijd de hele woonkamer totaal veranderd is. En ook de tuin en de serre, waar een levengroot rendier staat met een ar renslee. „Een deel van de meubels slaan we op zodat we de hele kamer in kerstsfeer kunnen brengen." Dat zorgt er wel voor dat gedurende die weken de voordeur niet gebruikt kan worden. Jan heeft een stelregel: „Ik begin pas met bouwen na Sinterklaas." En in de tweede week van januari bre ken ze alles weer af en zet hij zijn kerstspullen ingepakt op een aantal pallets in de garage. „Die vullen we tot de nok." Hij rekent voor dat hij al les bij elkaar zeker zo'n acht tot ne gen kubieke meter aan kerstspullen heeft. „Laatst vroeg iemand hoeveel kerstmannen ik heb. Ik weet het echt niet. Ben gaan tellen maar ge stopt bij de honderd." Het was Rik de Ligt die een paar maanden geleden zijn werkgever Sander Coomans, eigenaar van Whizz Burger in Renesse, vroeg of het niet eens leuk was een wedstrijd frikadelleneten te houden. Die was daar wel voor in, waarop Rik zich vals eerste deelnemer liet noteren. Zaterdag was het zo ver. Eén voor één druppelden de fastfoodliefheb- bers de friettent binnen. Meer pu bliek dan deelnemers. „Ook van onze groep zijn er een paar afge haakt", vertelde Rebecca Schelle- kens. „Zogenaamd omdat ze iets an ders te doen hadden. Maar volgens mij waren ze bang om te verliezen." Zijzelf is dat allerminst, zelfs als enige vrouw tussen alle frikadellen- minnende mannen. Al denkt ze dat haar overburen er meer op kunnen. Zeker Siebe Ennenga, die zelf een snackbar heeft. „Wij hebben Tat's Patat op de Brouwersdam. Als ik 's ochtends om elf uur de frituur aan zet, gooi ik er vaak gelijk een frika delletje in voor mezelf Heerlijk." Appelmoes De blikken veranderen wanneer Coomans een schaal met twintig frikadellen op tafel zet en de tijd af telt van drie naar één. Een half uur krijgen de deelnemers om zoveel mogelijk staven weg te werken. Re becca snijdt ze in stukjes, Jim doopt ze royaal in de appelmoes en Siebe kauwt rustig en beheerst. Zijn vriendin Tatjana kijkt trots toe. Ook Detty Kloppenburg staat te supporteren. Niet alleen haar man doet mee, maar ook hun vriend Hel- mut Weizman uit Hamburg. „Hel- mut komt een paar keer per jaar naar Renesse en dan eten ze altijd frika dellen. Veel frikadellen. Dus ik zei: Helmut, kom maar kerst vieren, dan kun je meedoen aan de frikadellen- wedstrijd." Ze dept Helmut's voor hoofd met een servetje. „Hij zweet altijd zo als hij eet." Helmut doet zijn best, maar kan niet op tegen Jim Stremme. Nie mand kan op tegen de Scharendijke- naar met zijn bakje appelmoes. „Ik ga winnen", zegt hij na twaalf frika dellen. „Tuurlijk. Ik ben nog niet zo lang geleden bijna dertig kilo afge vallen, dus mijn maag kan dit aan. En ik heb net twaalf bier op." En inderdaad: Jim wint, met veer tien frikadellen. Rik hield het bij vijf en is daarmee de grote verliezer. Het maakt hem niet uit. „Ik wilde ge woon niet meer. Ik vond het zo vies. Voor vandaag, want morgen eet ik ze gewoon weer hoor. Maar dan ge woon één. Hooguit twee." IN DE REGIO Middag vol spelletjes Kerstconcert fanfare Kaarting en topbiljart MIJN DORP, MIJN STAD Maandag Dinsdag Woensdag maandag 24 december 2018 GO In het donker is het huis van Jan (58) en Ellen (53) Weug niet te missen. Hun woning in de Van Steveninckstraat in Oost-Sou burg vormt een waar lichtbaken met tal van kerstfiguren. Het is vooral de hobby van Jan die het prachtig vindt om zijn huis in kerstsfeer te brengen. Dat doet hij al zo'n veertien jaar. En elke keer is het anders, verzekert hij. Emile Calon Oost-Souburg Jan en Ellen voor hun huis in Oost-Souburg, fotorubenoreel De een sloeg van tevoren twaalf biertjes achterover, de ander hield een flesje water bij de hand. Maar het grote geheim, aldus Jim Stremme, was toch wel het bakje appelmoes. En hij kan het weten, als onbetwiste winnaar van het Renesser frika- dellenvreetfestijn. Wendy Wagenmakers Renesse A Deelnemers met rechts win naar Jim. FOTO MARIEKE MANDEMAKER HULST Donderdag houdt Stichting Jeugdva- kantiewerk Hulst de jaarlijkse kerstva kantiedag. Bij deze spelletjes middag zijn alle kin deren van 6 tot en met 12 jaar uit de gemeente Hulst uit genodigd om te komen spelen. Er zijn weer allerlei originele spellen bedacht. Van verstoppertje in een ruimte vol met rook tot het spelen van levend ping pong. De inschrijving be gint om 13:45 uur bij 't Jagertje, zoutest- raat 65 in Hulst. Het programma duurt van 14.00 uur tot 16.30 uur. De kosten voor deze middag zijn 1 euro. CLINGE De Clingse fanfare Weldoen door Ver maak viert woens dag, Tweede Kerst dag, haar 130-jarig jubileum met een kerstconcert in de Clingse H. Henri- cuskerk. Naast kerstmuziek staat een aantal concertwerken als mede lichte muziek op het programma staan. Na afloop is er een gratis glas glühwein voor de aanwezi gen. De aanvang is om 11.00 uur. KOEWACHT RKVV Koewacht or ganiseert Kaarting en topbiljart wed strijden voor Hanen. De wedstrijden vin den plaats op woensdag 26 de cember van 13.30 uur tot 18.00 uur in de kantine van de voetbalclub aan de Berlaersstraat 4 in Koewacht. A Story to Teil, de eerste cd van de Zeeuwse folkband Merrow werd vanmiddag met een optreden in Porgy en Bess in Terneuzen gepresenteerd. Het eerste exemplaar van A Story to Teil was voor Sjef Her mans, organisator van muziekevenement Songs from the heart. Tijdens Songs from the Heart-editie 2015 in De Spot in Middelburg, speelden de leden voor het eerst samen. „Daar zeiden we tegen elkaar 'zullen we een bandje vor men?' Sjef stond dus aan de wieg van Merrow", zei gitarist Ruud Eggermont. foto peter nicolai AXEL Begraafplaats Burcht laan, 17.00 uur: Kerstlichtjes branden bij oorlogsgraven; HULST Begraafplaats ingang Zoutestraat, 17.00 uur: Kerst lichtjes branden bij oorlogs graven; KOEWACHT R.K. Kerk, 16.00 uur: Kindje wiegen; SLUIS Groote Markt, 11.00- 22.00 uur: Schaatsbaan XL; TERNEUZEN Grote Kerk, 22.00 uur: Kerstnachtdienst Leger des Heils; Markt, 13.00- 21.00 uur: Winterfever met rol- schaatsbaan en winterbar; SLUIS R.K. Kerk, 10.45 uur: Kerstviering met de White Group; ZUIDDORPE R.K. Kerk, 14.00 uur: Kindje wiegen; AXEL Café de Boemel, 14.00 uur: Kerstkaarting; CLINGE Henricuskerk, 11.00 uur: Verjaardagsconcert fan fare Weldoen door Vermaak; EMMADORP Bezoekerscen trum, 10.00 uur: Excursie Saeftinghe in wintersfeer; KOEWACHT Kantine VV Koe wacht, 13.30 uur: Kaarting en topbiljarttoernooi; NIEUW NAMEN Zaal Benedic- tus, 14.30 uur: Kerstbingo; OOSTBURG JOTA, 15.00 uur: Kerstfeest; SINT-JANSTEEN Café Laza rus, 14.00 uur: Topbiljarttoer nooi; Café Ambiance, 13.00 uur: Kerstdartstoernooi; SLUIS Carillon Belfort, 15.30 uur: Kerstconcert Piet Hame link; Groote Markt, 11.00-22.00 uur: Schaatsbaan XL; TERNEUZEN Markt, 13.00- 21.00 uur: Winterfever met rol- schaatsbaan en winterbar; Porgy Bess, 15.00 uur: Ker strecital met Mathieu van Bel len (viool), Maria Milstein (viool) en Nicolas van Poucke (piano); De PIT, 20.00 uur: Zware bieren-avond. CD PRESENTATIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42