g-3 Kerst vraagt om bezinning Reddingboten brengen zeelieden kerstbrood Worsteling Arno van Horssen, Goes r 1 Zeeuw Luc Sarneel is dj bij Serious Request 2 KERSTDINER INKOPEN Commentaar Het zijn de donkere dagen voor kerst. De dagen zijn kort. Buiten sombert het. Het is grauw en grijs. Binnen com penseren we de donkerte met lichtjes in de kerstboom en brandende kaarsen op tafel. In delen van Indonesië zit de bevolking letterlijk in het donker. Een allesverwoestende tsunami kostte dit weekend het leven van ruim tweehonderd mensen. Nog eens honderden raakten gewond en voor het leven van tientallen vermisten wordt ge vreesd. De materiële schade is immens. De enorme kracht van het water en de uitbarsting van de Kra- katau maken in een paar luttele seconden duidelijk hoe kwets baar de mens is en hoe kostbaar ook het leven is. De tsunami doet denken aan de ramp die Sri Lanka, Indonesië en Thailand trof op eerste kerstdag 2004 met 230.000 doden als gevolg. Dicht bij huis hebben we andere zorgen. Valt het kerstdiner wel in de smaak? Zijn we voor het etentje buiten de deur niet over- dressed? Bij wie en met wie brengen we de kerstdagen door? Kerst vraagt om bezinning. Het is dé tijd van het jaar om eens goed bij jezelf te rade te gaan. Heb ik compassie met de men sen om me heen? Geef ik wel genoeg om ze en vertel ik ze dat dan ook? Luister ik naar anderen? Laten we aan het einde van het jaar eens écht naar elkaar luis teren en er voor elkaar zijn. Toon mededogen met de mensen die het minder hebben. Sla eens een arm om ze heen. Sta open voor andere meningen. Oordeel niet. Maar vooral, luister naar elkaar en probeer dat vol te houden tot de volgende kerst. En dan weer, en dan weer... Goede kerst. 'De mens is kwetsbaar en het leven kostbaar' VLISSINGEN Vrijwilligers van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij (KNRM) heb ben de afgelopen dagen kerstbro den afgeleverd aan schepen in de ankergebieden voor de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust. Normaal gesproken komen de vrijwilligers van de KNRM langszij om zieken en gewonden van boord te halen, nu voeren vanaf de posten Westkapelle en Neeltje Jans sche pen met kerstbroden uit tijdens hun laatste oefening van het jaar. De zeelui die aan boord van an kerliggers verblijven is het niet ge geven om kerst in familiekring te vieren. Ze liggen soms weken te wachten op lading voor de Neder landse kust en dat betekent dat ze tijdens kerst ver van huis zijn, zon der hun dierbaren. „En geloof me dat dat ook voor ogenschijnlijk stoere zeelui een hard gelag is", stelt Edward Zwitser, namens de KNRM initiator van de actie. Zwitser is in het dagelijks leven contactpersoon voor het zakelijke netwerk van de KNRM. En dus ook voor de rede rijen. „Om hun mensen gaat het!" Om wat afleiding te organiseren Geloof me dat dat ook voor ogenschijnlijk stoere zeelui een hard gelag is combineerden de vrijwilligers van de KNRM hun wekelijkse oefen tocht met het bezorgen van kerst broden en de daarbij behorende wenskaarten, gemaakt door kinde ren van lokale basisscholen. ALMANAK De jaarlijkse worsteling staat weer voor de deur. Wat zullen we eten met kerst? Vooral tweede kerstdag wordt span nend, de familie met aanhang komt op bezoek. De vrouw des huizes maakt zich er al dagen druk om. Zo'n probleem hoeft dat toch niet te zijn. Ze slaagt er al jaren in om iets heerlijks te serveren. Vaak hetzelfde, maar in een net iets andere samen stelling. Niemand merkt het. Maar dit jaar is alles anders, pa- nikeert ze. 'De grootgrutter met dat lichtblauwe embleem heeft de onvervangbare kippenpoten uit de schappen gehaald.' Dominee Kakes overleden Drugs gevonden in woning Met strikt genomen nog twee dagen te gaan voor de kerstboodschappen, was het dit weekeinde dan toch Zwarte Zaterdag. Rijen voor de kassa bij de Aldi, bulten op de kar voor de Agrimarkt. Geratel van karren op het parkeer terrein van de Aldi in Goes. De kerstverlichting ligt alweer in de aanbieding, mensen lopen af en aan - en het is nog maar ochtend. Bij de Agrimarkt verderop is het nog veel drukker - misschien wel omdat je hier vrij parkeren hebt. Bedrijfsleider Rolf Speckens kijkt, op het drukste moment van de drukste dag, welgemoed rond in de winkel. Honderden mensen tu ren geconcentreerd in de rekken op zoek naar ingrediënten voor het kerstdiner. „De Hollandse garna len, die zijn niet aan te slepen: 4,79 euro voor 200 gram, da's bijna de helft goedkoper. Ook het Alfa-bier en de afbakbroodjes doen het goed." Bij de Agrimarkt geen rijen voor de kassa: die zijn verdwenen sinds de handscanner zijn intrede heeft gemaakt. Als de nood toch aan de man dreigt te komen, springt het winkelpersoneel even achter de kassa. „Maandag zal er ook nog wel wat komen, maar dit is de topdag", weet Speckens zeker. Tweede kerstdag kunnen de klanten alweer terecht om vergeten boodschappen bij te kopen. RELAX ACTIE €50 korting 2e kerstdag t/m ZONDAG OPEN 13.00-18.00 UUR MIDDELBURG Voor Luc Sarneel uit Middelburg is een droom uit gekomen. De 21-jarige Zeeuwse dj doet mee aan 3FM Serious Re quest: Lifeline. Vanuit het 'hoofd kantoor' in Tivoli/Vredenburg was hij elke nacht te horen van drie tot zes op NPO 3FM. Ook afgelopen nacht draaide de Middelburger. Vanavond om negen uur sluit de actie. Een uitzending met Luc Sarneel betekent: 'een chaotische muziek smaak, nul saaie momenten en op vallend weinig Zeeuws accent!', al dus de muziekzender. De Zeeuw is normaal gesproken ook te horen, maar dan op vrijdag- en zaterdag avond van 00.00 tot 002.00 uur en woensdag van 02.00 tot 04.00 uur voor BNN/VARA. Pittige uurtjes, maar tijdens Serious Request doet Sarneel er een schepje bovenop. Met 3FM Serious Request: Life line zet NPO 3FM zich samen met het Rode Kruis in voor reanimatie in Nederland, bescherming tegen natuurgeweld en noodhulp bij oorlog en conflicten. Een week lang, tot en met vanavond, trekken drie teams met 3FM-dj 's vanaf drie verschillende locaties in het land van actie naar actie om vanavond hopelijk aan te komen bij Tivoli/Vredenburg in Utrecht, het hoofdkwartier van de actie én de plek waar 3FM Serious Request be gon in 2004. maandag 24 december 2018 - Edward Zwitser, KNRM Tip? redactie@pzc.nl GOES Dominee Klaas Willem Kakes uit Goes is woens dag overleden op de leef tijd van 82 jaar. De op 29 mei 1936 in 's-Heer Hen drikskinderen geboren predikant deed op 7 mei 1978 intrede bij de toen malige Gereformeerde Kerk van Goes, waaraan hij verbonden bleef tot aan zijn emeritering op 1 september 1998. Daar voor was hij verbonden aan de Geformeerde Ker ken van Idskenshuizen en Treebeek. De dankdienst voor zijn leven begint vrij dag 28 december om 13.45 uur in de Vredes- kerk aan het ds. W. H. van der Vegtplein 2 in Goes. BORSELE Een 46-jarige man uit de gemeente Borsele is woensdag aangehouden nadat in zijn woning speed, cocaïne en can nabis in verschillende verpakkingen werd ge vonden. De politie heeft de vondst pas zaterdag bekendgemaakt. De poli tie was op zoek naar een verboden wapen in het huis van de man. Daar voor hadden agenten een huiszoekingsbevel gekre gen. Maar bij het door zoeken van de woning trof de politie vijftien indi viduele verpakkingen met speed, drie gripzakjes met cannabis, 63 amfeta- minepillen en vier verpak kingen met cocaïne. Kerstkarren Ondine van der Vleuten Goes GRATIS LEVERING TOPSERVICE: UW OUDE MEUBEL GRATIS RETOUR! HAMONTERWEG 143 ACHELBELGIE www.winzo.be 2e Kerstdag open Huize Van Hors sen serveert deze Kerstmis diners waar Jamie Oliver nog een puntje aan kan zuigen. Arno van Hors sen uit Goes geeft genietend een voorproefje: „Kastanje-sau cijzenbroodjes, trifle - een laag jesdessert van De kerstboodschappen van Arno van custard, vrucht- Horssen. jes en slagroom -, een uitgebreide kaasfondue met Eerste kerst schuiven er pides om lekker in brokken te tien aan - waarvan vijf van scheuren, dessert van caramelijs het eigen gezin - tweede met zout en stukjes chocolade kerst maar liefst zestien, boven op een chocoladecake. Wat „Mijn vrouw is even langs kletskoppen erop verkruimelen en de groenteboer gegaan je bent klaar. Kleine moeite, groot want, ja, dan moet je wel resultaat, zou Jamie Oliver zeg- iets meer inkopen dan nor gen!" maal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34