Eenvoud zit Kaandorp als gegoten rULTUUR 25 Als het doek opengaat meldt ze ten overvloede dat ze geen decor heeft. Gekleed in een rood ensemble wordt ze, sober, begeleid door pianist Bernd van den Bos. In haar nieuwe voorstelling Eh... mijdt Brigitte Kaandorp alle op smuk en staat ze - welhaast als een stand up-comedian - voorname lijk achter de microfoon. En die eenvoud zit haar als gegoten. Het is alsof de cabaretière samen met regisseur Wimie Wilhelm heeft besloten terug te keren naar de wortels van haar carrière. Naar de franjeloze kleinkunst, waarin slechts het gesproken en gezongen woord elkaar afwisselen. Haar eerste lied zet meteen de toon: Het is nooit af en er is altijd wat. En dan weten we: Kaandorp dompelt ons, wederom, onder in alle tragikomische facetten van het bestaan, zoals alleen zij dat kan: dicht bij huis, herkenbaar en altijd ingekleurd op haar unieke wijze. Het leven is voor de 56-jarige met het klimmen der jaren ('Alles hangt, bladdert, schilfert en kreukt') tot een vervaarlijk hin- dernisparcours verworden, waarin haar volwassen kinderen en be jaarde ouders nog volop aandacht opeisen. Neem het uitje met vader en moeder Kaandorp naar het tuin centrum, waarin ze met oog voor het pijnlijkste detail beschrijft welke diepmenselijke rampen zich tussen knolbegonia's en Boeddhabeelden kunnen voltrek ken. Of de nachtelijke telefoontjes van haar kroost, die haar, de be zorgde moeder, een langgerekte opvlieger bezorgen. Zelf ontkomt ze evenmin aan haar dagelijkse portie ongemak. Ze verhaalt bijvoorbeeld over haar De koningin van het vaderlandse cabaret is, inderdaad, terug op haar troon wederwaardigheden in het Paleis op de Dam, waar ze is uitgenodigd om aan te zitten tijdens het staats banket dat wordt gegeven ter gele genheid van het bezoek van het Belgisch koningspaar aan ons land dit jaar-geen grap. Natuurlijk zet ze de scène ui terst koddig aan, maar alleen al het beeld om Kaandorp door het pa leis te zien struinen met net iets te veel op, zorgt voor een hilarisch hoogtepunt. Haar liedjes - lijzig droog of oprecht ontroerend zoals de moe der van een zoon die zelfmoord pleegde ('Het is voorbij'), zijn van zeldzaam hoog niveau. In Eh... heeft Brigitte Kaandorp, die de afgelopen jaren artistiek nog wel kwakkelde, haar oervorm wederom te pakken. De koningin van het vaderlandse cabaret is, in derdaad, terug op haar troon. niet voor de ellende in de wereld. Een kerst die alleen maar feestelijk is, zweeft ergens boven onze wereld; dat wordt een luchtbel. Daarom heb ik ook niet zo gek veel met kerst, zoals dat nu verworden is; het moet alle maal groter, hoger, gezelliger. Maar in deze film is wel ruimte voor alle ver schillende emoties die bij Kerstmis in het ziekenhuis komen kijken, heel knap vind ik dat." De producent achter de documen taire is De Familie Film TV, het be drijf van de veelgeprezen documen tairemaker Michiel van Erp. Hij hoopt dat de kerstfilm de eerste is in een serie die laat zien hoe Nederland 'bijzondere dagen' beleeft. Denk ook aan carnaval, dodenherdenking, Ko ningsdag. Andere dagen, dezelfde vorm: door de verschillende perspec tieven van totaal uiteenlopende per sonages, ontstaat een compleet beeld van zo'n bijzondere dag. Helemaal echt, uit het leven gegrepen, of zoals de Vlamingen zo mooi omschrijven: 'het leven zoals het is'. Regisseur Vermeulen: „Dat is exact wat ik wilde laten zien. Het leven zo als het is, in het ziekenhuis, met kerst. Ik ken het ziekenhuisleven re delijk, mijn moeder werkte altijd in de verpleging. En toch heb ik het heel intens beleefd. Ik kan me niet voor stellen dat ik de komende jaren met kerst niet even terug zal denken aan deze film en de mensen die we portretteerden. Verpleger Michael verzorgt in een scène een mannelijke patiënt, terwijl ze een gesprek voeren. Dat is volkomen gelijkwaar dig, een echt gesprek tussen twee mensen. Dan doe je als zorgverlener iets goed, als je dat kunt. Hij zegt het niet, maar natuurlijk wil Michael op zijn verjaardag met kerst juist werken om het gemis van zijn familie in Suriname minder te voelen. Alle liefde die hij in zijn lijf heeft, stopt hij in de mensen in dit gebouw. Zo lief devol, dat raakt mij echt." Kerst is een hogedrukpan van emotie. Lachen, huilen, het mag maandag 24 december 2018 CABARET Brigitte Kaandorp - Eh... Tournee tot en met 26 april 2019 Arno Gelder Bijzondere dagen in Nederland: Kerst, BNNVara. Morgenavond om 21.45 uur en tweede kerstdag om 12.10 uur te zien op NP01. 44 —Jan Piet Vlasbom Brigitte Kaandorp staat de komende tijd met de voorstelling Eh... in meerdere theaters in Nederland, foto mark engelen -4 Beelden uit Bijzon dere dagen in Neder land: Kerst. FOTO'S BNNVARA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25