E 24 M VINCENT LUISTERT RADIO dwin Evers was, nee hij is, want hij is nog steeds, Edwin Evers is Edwin evers en dat maakt Edwin Evers Edwin Evers. Hij is echt, meer zichzelf is vrijwel niemand op de radio. Hij is radio, geboren met een micro foon in de hand, voorbestemd tot ouwehoeren, tot plaatjes draaien, grappen maken en mensen interviewen. Hij is timing. Hij maakt radio op een volkomen vanzelfsprekende wijze. Hij wist op zijn zes tiende al dat er maar één doel in het leven was: Een ochtendshow maken. Hij deed het bijna 21 jaar. Eerst op Radio 3, vanaf 1 januari 1998, daarna, vanaf 17 april 2000 op Radio 538. Rutte als cabaretier Glennis slaapt goed Hij is één van de laatste echte radiosterren. Toen hij begon had je nog geen vindikleukjes, het contact met de luisteraars ging nog helemaal via de oren. Hij trok je naar het toestel toe, hij maakte van de studio zijn eigen kamer waar hij met vrienden, zijn sidekicks, elke morgen bij el kaar kwam om... Ja, om wat eigenlijk, om er te zijn, om wat in de kranten te bladeren, met luis teraars te spreken, muziek te draaien, BN'ers te bellen en gasten en bandjes, (bentjes) te ontvan gen. Dat de Grote Evers groot is, bewijst de aan dacht voor het feit dat hij afgelopen vrijdag voor de laatste keer om 4.00 uur opstond teneinde vanuit Hardenberg naar Hilversum te rijden. Hij is het zat om elke avond voor het achtuurjour naal al in bed te moeten liggen. Het is klaar. De Laatste Evers staat op duurde 12 uur. Het was één lange veerinjereetshow. De 'vrienden van de show' die naar de studio kwamen, pas seerden op de snelweg billboards met 'Evers be dankt'. Terecht, al die veren. Want wie houdt het in godsnaam vol, 21 jaar lang voor het achtuurjour naal naar bed. Het heeft één voordeel, je hoeft het achtuurjournaal niet te zien, daar word je niet vrolijk van. Evers en zijn team zijn al die tijd overeind ge bleven, in al hun lol, hun flauwheid, hun irritant harde lachsalvo's, hun mooie verhalen, hun vro lijkheid, hun oprechte woede en hun ochtendge- klets. Ik kan me niet voorstellen dat Evers geen radio meer zou willen maken, we horen hem binnen kort gegarandeerd weer ergens. Ik hoop als inter viewer, dat is iets wat hij heel goed kan, hij maakte het leukste interview met Louis van Gaal ooit. Quote van de dag Ik kijk echt niet. Dat kan ik niet Documentairemaakster Sacha Vermeulen maakte de ultieme kerstfilm over een Rotterdams ziekenhuis. In de traditie van kerstklassieker LoveActually, maar dan allemaal echt waar. „Er wordt gelachen, gehuild, mensen worden geboren en sterven. Precies wat er in het ziekenhuis gebeurt", zegt een van de 'hoofdrolspelers', ziekenhuisdominee Vlasblom. en documentaire over een ziekenhuis in 2018? Dat zal dan wel over de grote problemen in de zorg gaan: over bed dentekorten, dure medicijnen, oeverloze bureaucratie en pgb-ellende? Nee, nee, nee, schudt regisseur Sa cha Vermeulen driftig haar hoofd in het restaurant van het Rotterdamse Ikazia-ziekenhuis. „Dat wilde ik alle maal echt niet, juist een keer niet die problematiek. Wij wilden een kerst film over dit ziekenhuis maken waarin ook veel ruimte is voor het hoopvolle. Een sprankeling. Juist in deze tijd. Een documentaire met de vorm van Love Actually; een moza ïekfilm met meerdere personages uit allerlei rangen en standen, levens die samenkomen in het ziekenhuis, met kerst. Daar gebeuren verdrietige din gen, die gaan we ook niet uit de weg, maar de nadruk ligt op liefdevolle, hoopvolle gebeurtenissen." De vorige kerstperiode liep Ver meulen met een cameraploeg rond in het kleine, christelijke ziekenhuis aan de zuidkant van Rotterdam. Met verhalen over een oudere mevrouw die hier spoedig zal overlijden. Een mannelijke patiënt die al lang in het Ikazia ligt. De dienstdoende chirurg met kerst die noodgedwongen een paar dagen voordien zeer uitgebreid kookt en dineert met familie en vrienden. De verpleger, Michael, die jarig is met kerst, maar niets liever Wij wilden dit maken met ruimte voor het hoopvolle. Een sprankeling wil dan uitgerekend op die dag wer ken. Zo voelt hij het gemis van zijn gezin, dat aan de andere kant van de wereld woont, in Suriname, niet. Vermeulen en haar crew filmt Mi chael terwijl hij zichzelf nog eens op schept uit het plastic bakje met witte rijst van de afhaalchinees. In zijn flat, waar hij woont met zijn twee fretjes. 'En natuurlijk', grinnikt Vermeu len, 'moest en zou er een kerstbaby in de film'. En, o man, die 'kreeg' ze. Een hoogzwangere vrouw met Molukse roots meldt zich met een te hoge bloeddruk in het ziekenhuis, op kerstavond wordt haar dochter gebo ren. Bepaald niet eenvoudig allemaal, maar het hoogtepunt voor mij was dat haar net zo nerveuze naasten aan het kraambed een magnifieke vertol king van Stille nacht, heilige nacht la ten horen. „Er wordt gelachen, gehuild, baby's worden geboren en mensen sterven in drie kwartier tijd," zegt een van de andere hoofdrolspelers uit de docu mentaire, de geestelijk verzorger van het hospitaal, dominee Jan Piet Vlas blom. „Heel knap, om dat allemaal in 45 minuten te laten zien." Bij de vijf voorvertoningen van de film in het ziekenhuis zelf, borrelden allerlei emoties op bij de personeels leden - toch wel wat gewend als me dewerkers in de zorg. Vlasblom: „Het ene moment zitten ze te lachen, het andere moment huilt vrijwel ieder een. En weet je, dat mag ook, juist met kerst. Dat is een hogedrukpan van emoties. Kerst is voor de kerk een van de grote feesten, maar ook, of juist met kerst, sluiten we onze ogen Evers TELEVISIE Omroep WNL zou graag een Correspondents' Dinner organi seren. In zo'n programma, dat naar Ameri kaans voor beeld in 2016 al eens werd ge maakt, neemt de premier de parlementaire pers en BN'ers op de hak. MUZIEK maandag 24 december 2018 GO Glennis Grace zegt 'geen nacht minder goed te slapen', nu haar voorma lige manage ment in Amerika haar aanklaagt wegens nega tieve uitlatingen in de media. „Ik vertel niks ver keerds, alleen de waarheid", aldus Grace. Reageren? vincent@persgroep.nl —Presentator Humberto Tan kijkt bewust niet naar het vernieuwde RTL Late Night metTwan Huys. Het programma dat hij eerst zelf presenteerde voelt volgens hem nog steeds als zijn 'kindje'. zoals het is Jeroen Schmale Sacha Vermeulen filmde vorige kerst in het Rotterdamse zie kenhuis. 44 —Sacha Vermeulen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24