Kers <4* <D O O 2018 was rampjaar voor particuliere belegger in aandelen E 21 Aandelenkoersen leveren 10 tot 15 procent in AAN HET WERK Misschien hik je er op dit moment wel tegenaan: een enorme zin om onder een deken te kruipen en te genieten van je welverdiende vakantie. Je hebt de jaarafsluiting doorstaan, de autoresponder van je mail aan gezet. Je hebt de obligate kerstborrel met collega's overleefd en keert met je kerstpakket onder de arm huiswaarts in de hoop te kunnen bijslapen. feestdagen bieden namelijk bij uitstek een gelegenheid aan het Monster van de Prestatie- druk: bij een sfeervol opgetuigde kerstboom, de uitmuntende catering voor de basisschool van je kroost, het ultiem samengestelde vuur werkpakket, drie ver schillende feesten met oud en nieuw die hopelijk Instawaardig genoeg zullen zijn... Als je even niet uit kijkt ben je gewoon aan het wérk, maar dan terwijl je vakan tie hebt. Je zit nog steeds midden in de ratrace van alles- moet-perfect. Doe je je stinkende best om Tankje niet bij, dan eindig je na je kerstvakantie net zoals je kerstboom: afgetuigd, weggesleept en opgebrand het iedereen naar de zin te maken en een glossy kerst te realiseren, maar ga je er zelf aan onderdoor. Niet bepaald een slimme strategie! Misschien helpt dit: perfect wordt het toch niet. En dat is maar goed ook. Perfecte feestdagen zijn namelijk het saaiste wat er is. Zeg eens eer lijk: welk perfect kerstdiner kun jij je nog herin neren? De écht memorabele feestmomenten zijn wanneer het juist volledig in het honderd loopt. Die keer dat je de rollade cremeerde, omdat je deze verstrooid een halfuur in de magnetron stopte. De te intieme monoloog van een aange schoten oom Frits. De aangestoken kaarsen, om dat het ondeugdelijke gourmetstel de stoppen liet doorslaan... Dat zijn de betere decemberver- halen. De kerstvakantie is bij uitstek zo'n moment dat het gerechtvaardigd is om alles uit je handen te laten vallen, fouten te maken en je verwachtin gen naar beneden bij te stellen. Belangrijker nog dan je onhaalbaar perfecte Allerhande-kerst is dat je deze periode overlééft - en het liefst nog een beetje bijtankt ook. Doe je dat niet, dan ein dig je na je kerstvakantie net zoals je kerstboom: afgetuigd, weggesleept en opgebrand. En dan moet het jaar nog beginnen... Nee, laten we dat niet doen dit jaar. Geef jezelf met de kerst wat rust cadeau. Ik wens je een imperfecte, stressloze kerst. VW blijft betalen 'Opec kan ingrijpen' Spaarders werden jarenlang voor gek versleten. Wie zette zijn geld nou op een spaarrekening met minder dan o,i procent rente, ter wijl er op de beurs meer dan ro procent rendement per jaar was te halen. De Amsterdamse AEX-index steeg in 2017 met 13 procent, in de VS gingen de koersen zelfs met 25 procent omhoog. Maar dit jaar lachen de spaarders het hardst. Zij halen een minimaal rendement, terwijl de aandelen wereldwijd 10 tot 15 procent inleve ren. De daling zet de laatste dagen nog eens extra hard door en dan moet er straks in veel gevallen ook nog vermogensrendementsheffing worden betaald, een dubbel verlies voor beleggers. Een schrale troost is dat beleggers in cryptomunten het nog veel slechter hebben gedaan. De koer sen van die exotische beleggingen zijn dit jaar gedecimeerd. Veel be leggers in cryptomunten hebben hun verlies genomen en zijn er inmiddels weer uitgestapt. Uit een onderzoek van Binck Bank blijkt dat velen de bitcoin inruilden voor aandelen in wietproducenten. Er is maar één beleggingscatego rie die het droog hield het afgelo pen jaar: de obligaties. Beleggers in Nederlandse staatsleningen kun nen een rendement van 3 procent bijschrijven. Geen toprendement, maar het maakt in elk geval de in flatie meer dan goed. „Dit had niemand van tevoren zien aankomen", zegt Corné van Zeijl, fondsmanager bij vermogens beheerder Actiam. „2018 zou het jaar van aandelen worden, vooral van Europese aandelen." Zo was het ook in het begin. De aandelen koersen gingen als een speer de eerste weken. De totale waarde van aandelen wereldwijd bereikte in januari de 87.289.962.9r7.450 dollar, oftewel ruim 87 biljoen dollar, berekende de Rabobank vorige week. Inmiddels mag daar een dikke 15 biljoen dollar van worden afgetrokken en de terugloop lijkt nog niet ten einde. De eindejaars- rally, die op Europese beurzen acht keer in de tien jaar plaatsvindt, is in geen velden of wegen te bekennen. Sterker, de aandelenmarkten leve ren procenten per dag in. W Economen gaan ervan uit dat de groei vertraagt, maar dat er geen recessie komt „Eigenlijk ging het tot september best goed", memoreert Bob Ho- man, hoofd Investment Office van ING. „Er heerste optimisme onder beleggers. Zaken als een mogelijke handelsoorlog tussen China en de VS, brexit en Italië werden groten deels genegeerd." De aandelenbeurzen waren we reldwijd een toonbeeld van stabili teit. Maar dat beeld kantelde com pleet vanaf september. Angst voor een recessie is volgens Homan de verklaring voor het gedraaide sen timent. „Vanaf september kwamen er steeds meer tegenvallende cijfers over de economische groei wereld wijd." Dat tastte het vertrouwen van beleggers aan. „En daarmee kwam de angst voor een handels oorlog en de brexit weer op", ziet Van Zeijl. Verontrustend Economen gaan ervan uit dat de groei wel vertraagt, maar dat er geen economische recessie komt. Maar Van Zeijl wijst wel op een ver ontrustende parallel. „Het was een mooi jaar voor de bedrijfswinsten. Toch daalden de koersen. Dat zorgde voor een extreme daling van de koers-winstverhouding van aandelen. De laatste keren dat dat gebeurde waren in 1987, met de beurskrach; 1994, het jaar waarin de VS met een extreme renteverho ging kwam; 2002, toen de internet- bubbel barstte en 2008, toen de kre dietcrisis uitbrak." Dat lijstje voorspelt niet veel goeds, want zowel in 2002 als in 2008 zakte de economie in. „Het positieve is dat de jaren daarna wel goede beursjaren waren", probeert Van Zeijl er nog een optimistische draai aan te geven. Bob Homan van ING wil voorals nog niet te veel somberen over de dalende aandelenkoersen. „De correctie op de beurzen is fors geweest, maar we hebben ook een aantal fantastische beursjaren gehad. De daling biedt juist weer kansen. Wij kijken met kopersogen naar de aandelenmarkt." maandag 24 december 2018 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: de feestdagen. Als je niet uitkijkt, kan de decembermaand minstens even stressvol zijn als je werk. De Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). FRANKFURT Het wegwerken van de schade door het schan daal met de sjoemeldiesels kost Volkswa gen dit jaar 5,5 miljard euro en volgend jaar nog 2 miljard euro. Dat zegt de financieel topman van VW, Frank Witter, in een interview met de Duitse zakenkrant Dor sen Zeitung. In 2020 voorziet hij nog 1 miljard euro aan op- ruimkosten. ABU DHABI Oliekartel Opec, Rusland en an dere olieprodu centen zullen hardere maatre gelen overwe gen als de pro ductieverlaging niet voldoende is om de markt weer in balans te brengen. Dat zei minister van Energie Su- hail al-Mazrouei van de Ver enigde Arabi sche Emiraten gisteren. O c De tickertape van de AEX op de gevel van de beurs, fotoanp Particulieren betraden dit jaar massaal de aandelenmarkten, gelokt door de hoge rendemen ten van de afgelopen jaren. Maar na een hoopvol begin gingen de aandelenkoersen wereldwijd onderuit. Peet Vogels Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21