ZUID-SOEDAN 15 ten de jongens van het dorp me bang toen ze als hyena's achter me aanrenden." Ze was groot en weldoorvoed toen ze trouwde, herinnert ze zich. "Nu lijken meisjes van 17 wel kleine kinderen. Door de ondervoeding." De mannen wilden des tijds goed voor haar betalen. „Dertig koeien", geeft Nyayieha aan. De vertaler klikt weer met zijn tong want het was een mooie bruidsschat. „Elke familie is heel trots op een dochter waar de mannen voor in de rij staan", licht hij toe. Nyayieha, die al vier dochters en een zoon heeft, verwacht dat kind nummer zes een mooie koeiennaam krijgt. Dat geeft aanzien bij de Nuer. De namen van twee andere kinderen la ten zich vertalen als 'Veel ossen' (een meisje) en 'Hamer-waarmee-je-een-stok-in-de-grond- slaat-om-de-koe-aan-vast-te-binden' (de jon gen). Maar een meisje is wel het meest gewenst. Al heeft ze al vier dochters die nog aan de man moe ten. Als dat lukt heeft ze weer een bescheiden kudde en dus hernieuwd aanzien voor de familie. In Toch hebben best wat mannen aangeklopt voor haar oudste dochter (23), maar omdat er onvol doende runderen worden geboden, wijst ze de een na de ander af. Ook dat regelt zij. Ze schudt haar hoofd en je hoeft geen Nuer te spreken haar te begrijpen waarom de dochter nog niet is vergeven. Nyayieha vertelt hoe haar eigen man haar destijds in haar ar men kneep om te kijken of er genoeg vlees op het bot zat. Dertig koeien was de schatting. Haar oud ste dochter is mager, weet ze. Maar ook weer niet zo mager dat er geen bruidsschat tegenover hoeft te staan. „God is boos op ons", resumeert ze alles wat er tegenzit. Haar dierbaarste wens voor het kind in haar buik? „Dat het genoeg te eten zal heb ben en groot en sterk wordt." maandag 24 december 2018 ZUID-SOEDAN Het jongste land ter wereld maakte zich in 2011, na een bloedige strijd, los van het islami tische Soedan. De na weeën zijn zichtbaar door verse kogelgaten in de hoofdstad Juba. De grootste stammen, de Dinka en de Nuer, vochten samen tegen de Soedanezen maar liggen ook nog steeds met elkaar in de clinch. Nyayieha Puok. Juba, Zuid Soedan, 2018. FOTOSANDER KONING la Kijk op de site bij /maria Verslaggever Bob van Huët vertelt over zijn gesprekken met de vrouwen in Zuid-Soedan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15