MARIA ANNO 2018 Amerikaanse overheid tot en met kerst op slot Ze wikkelde hem in een doek en legde hem in een voederbak, omdat er voor hen geen plaats was in het nachtverblijf. 'IK WIL MET VOLLE MAAN BEVALLEN' Paddy Ashdown, oud-leider Britse liberalen, overleden 14 President Donald Trump wil miljar den euro's vrijmaken voor de bouw van de grensmuur. De Democraten weigeren daarmee in te stemmen. Overheidsdiensten zijn nu geslo ten, omdat er geen geld voor is. Door deze zogeheten shutdown zitten circa 380.000 ambtenaren van negen de partementen zonder salaris thuis. Nog eens 420.000 ambtenaren werken bij diensten die het werk niet mogen neerleggen, zoals de douane of de post. Zij moeten onbe taald doorwerken, hoewel ze dat sa laris alsnog krijgen als de shutdown voorbij is. De Amerikaanse ruimtevaartorga nisatie NASA is een van de diensten die vrijwel al zijn personeel onbe taald verlof moet geven. Alleen per soneel dat nodig is om het interna tionale ruimtestation ISS en andere lopende ruimtemissies te begelei den, blijft aan het werk. De shut down duurt nog zeker tot 27 decem ber. De Senaat komt dan weer bijeen om lopende zaken af te handelen, zegt senator Mitch McConnell. Grensmuur McConnell leidt de Republikeinse meerderheid in de Senaat. Hij bena drukte dat de onderhandelingen met de Democratische partij over de fi nanciering van de grensmuur met Mexico ondertussen doorgaan. „Al les kan gebeuren." Het is niet voor het eerst dat tij dens het presidentschap van Trump geen tijdige oplossing wordt gevon den voor de begroting. De laatste keer dat de Amerikaanse overheid 'op slot' ging was eerder dit jaar. In februari was sprake van een 'shut down' van enkele uren, in januari duurde de situatie een paar dagen. Ook tijdens andere president schappen is een 'shutdown' voorge komen. Dat gebeurde bijvoorbeeld in 2013 onder Barack Obama. Toen hoefden honderdduizenden ambte naren zo'n twee weken niet op hun werk te komen. De grootste sluiting vond plaats in 1996 onder Bill Clin- ton. Ambtenaren zaten toen drie we ken thuis. LONDEN Paddy Ashdown, de voormalige leider van de Britse Liberal Democrats, is na een kort ziekbed op 77-jarige leeftijd over leden. Ashdown maakte in no vember bekend dat hij blaaskanker had. Zijn partij maakte het over lijden zaterdag 'met grote droefheid' be kend. „Paddy zal zeer worden gemist als ge liefde vriend en collega" schrijft de partij. Hij zal worden herinnerd als iemand die een on metelijke bijdrage heeft geleverd aan de liberale zaak." Tegen de BBC zei partijprominent en oud- vicepremier Nick Clegg dat Ashdown de reden was dat hij de politiek in is gegaan en liberaal werd. „Wat ik het meest in hem bewonderde, is dat hij - heel zeldzaam - een politicus zonder een greintje cy nisme was." Ashdown werd in 1941 geboren in New Delhi, toen India nog een Britse kolonie was. Na een carrière bij de mariniers ging hij de politiek in en werd in 1983 geko zen in het Lagerhuis. Ashdown leidde zijn partij van 1988 tot 1999. In 2001 werd hij in de adel stand verheven. Overal ter wereld zijn er aanstaande moeders die, net als Maria, geen thuis, geen huis en geen wieg hebben. Vrouwen zoals Nyayieha uit Zuid-Soedan die in haar eentje twee uur naar de enige kliniek in de buurt liep. oen ik jonger was, kon ik aan de vorm van mijn buik zien Ifl wat het zou gaan worden. Maar na zo veel kinderen is mijn buik te ver uitgerekt. Ik kan het nu niet meer voor spellen." Nyayieha Puok (43) hoopt op een meisje, zegt ze even later. Belangrij ker is dat het kindje op 22 december wordt gebo ren, zoals was uitgerekend. En niet vanwege de kersttijd maar omdat het dan volle maan is. Bij de stam van de Nuer is dat belangrijk en daarom wordt het moment van conceptie heel precies ge pland. „Het brengt geluk als een kind op dat mo ment wordt geboren." Een beetje hulp van boven heb je wel nodig in Zuid-Soedan waar niet alleen de christelijke God aanbeden wordt maar ook de dieren, bomen, zon, maan en sterren. Én er wordt gebeden dat het in middels dertiende vredesbestand voor een keertje stand zal houden. Want de vaak vergeten burger oorlog in Zuid-Soedan heeft sinds 2011 ruim 400.000 slachtoffers gemaakt. Geen land van waaruit je een geboortekaartje wilt versturen. Om het perspectief nog somberder te maken: Nyayie- ha's zesde kind - een heeft ze er verloren - ziet het levenslicht een maand nadat weer eens gruwelijke massaverkrachtingen door losgeslagen soldaten worden gemeld. Dat het kind later te maken krijgt met honger, malaria en een klimaat op drift is niet denkbeeldig. „Vroeger waren er niet zo veel slechte dingen tegelijk", zegt Nyayieha. Haar twintig koeien bezweken door infectieziekten. Dat was na de laatste overstroming in een extreem natte re gentijd. Nee, dit deel van Afrika wordt niet ont zien, om nog maar te zwijgen van de bloedige ve tes met de rivaliserende Dinka-stam, om kuddes en grasland. Wil Nyayieha dit kindje eigenlijk wel als de ster ren zo ongunstig staan? Onverwacht klinkt er een vrolijke lach in de traditionele tukul, de ronde hut van houten staken, geharde modder en een rieten dak. „Vrouwen moeten kinderen produceren, mannen moeten vrouwen beschermen", legt ze uit in het Nuer, de taal van haar stam met dezelfde naam. De Engelssprekende vertaler klikt zijn tong instemmend tegen zijn gehemelte en vult aan: „Vrouwen willen baren tot aan de menopauze, dat is hun taak." Net als bij meervrouwen op deze plek liggen Nyayieha's roots elders. Haar familie komt uit de buurt van Leer, een stad een paar honderd kilome ter westelijker, die vaak in de vuurlinie van rege ringstroepen ligt omdat de wieg van rebellenleider Riek Machar er stond. Het is twee maanden lopen naar Toch, een nederzetting aan de rand van het immense Sudd-moeras. Tussen de zijtakken van de Witte Nijl is een zompige waterlinie gevormd waarachter bewoners en vluchtelingen buiten be reik blijven van zware legervoertuigen en van sol daten die de weg niet kennen. Twee uur heeft Nyayieha vandaag gelopen naar de Rode Kruiskli- niek, een van de weinige medische voorzieningen in wat formeel rebellengebied is. Haar man is er niet. Hij laat het opvoeden van de kinderen en alle huishoudelijke taken zoals voedsel vinden en het dragen van loodzware bidons met water aan Nyay ieha over. De aanstaande moeder is imponerend lang, zo als veel Nuer-vrouwen. Haar uitpuilende buik be dekt ze met een prachtig wit gewaad met blader motieven. Bladeren zoals ze tegenwoordig worden gegeten door de bewoners, net als keiharde boom vruchten die in betere tijden aan vogels en insec ten worden gelaten, vertelt Nyayieha. Maar wat ze hebben, delen de moerasmensen met nieuwko mers, vaak familieleden, afkomstig uit gevaarlijker streken. Het was niet altijd slecht, vertelt Nyayieha die trouwde op haar zeventiende. „Ik was een geluk kig kind. We speelden in de rivier. Een keer maak- maandag 24 december 2018 GO «MA'S KITCHEN Overheidstaken als vuilnis ophalen komen in het gedrang, fotogetty Onenigheid over de bouw van de grensmuur bij Mexico leidt ertoe dat de Amerikaanse overheid tot zeker 27 december op slot blijft. Honderdduizenden ambtenaren zijn vrijdag naar huis gestuurd en krijgen geen salaris, omdat het Congres en het Witte Huis het niet eens kunnen worden over de nieuwe staatsbegroting. Karlijn van Houwelingen Washington Bob van Huët Toch, Zuid-Soedan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14