Verhuizing schotels Burum flinke klus ldagen Engel koopt 'gegijzelde patiënten' vrij m EUWS 11 Speciale gezant moet nieuwe plek vinden Kinderen blijven na afwijzen pardon Na flinke discussies en grondig onderzoek door onder meer TNO heeft het kabinet eindelijk de knoop doorgehakt. Het spionage centrum van de AIVD en MIVD in Burum moet weg uit Nederland. Het staat de komst van razendsnel 5G-internet in de weg. Om dezelfde informatie te kun nen tappen, moet het afluister station naar een plek elders in Europa. De zoektocht wordt be moeilijkt nu veel plekken al bij voorbaat afvallen. Om ongestoord zijn werk te kunnen doen, moet afluisterstation in een vrijwel on bewoond gebied staan of hoog op een berg. Het kabinet heeft nog geen lan den op het oog. Daarom wordt een 'special envoy' benoemd. Deze ge zant moet bevriende landen warm maken voor de huisvesting van het spionagestation. Dat moet iemand De Nigeriaanse zakenman Zeal Akaraiwai (foto) wilde de aan dacht niet, maar nu lijkt hij hard op weg het Afrikaanse kersticoon van 20t8 te worden. De BBC maakte een verhaal over de zaken man die wordt aanbeden door de armen in de ziekenhuizen van Nigeria. Akaraiwai is een trouw bezoeker van een aantal zieken- zijn 'met kennis van en ervaring in de inlichtingenwereld om bij de (beoogde) buitenlandse partners draagvlak te creëren voor de ver plaatsingsoptie.' Dat schrijft staats secretaris Mona Keijzer van Eco nomische Zaken, mede namens Defensie en Binnenlandse Zaken, in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens het kabinet moet een ver drag worden gesloten 'waarin alle met de vestiging gepaard gaande zaken uitputtend moeten worden behandeld.' Nederland is te dichtbevolkt en te plat voor een grote storingsvrije locatie SG is de opvolger van de huidige mobiele netwerken (4G) die de meeste Nederlanders momenteel met hun smartphones gebruiken. Probleem is dat de schotel antennes in Burum verstoord raken door de 3,5 Ghz-frequentie- band die vorig jaar door Brussel is aangewezen voor 5G. Providers lobbyen daarom al ge ruime tijd om het afluistercen- trum verplaatst te krijgen. De vei ligheidsdiensten zijn fel tegen en probeerden de verhuizing tever geefs af te wenden. Het kabinet kiest nu de kant van de providers. Volgens TNO bestaat er geen technische oplossing waarbij 5G kan worden uitgerold én het cen trum in Burum kan blijven. Zelfs in het scenario waarin de schotels het minst worden gehinderd, dient een storingsvrije zone van 50 km rondom Burum te komen. Dat zou betekenen dat een groot deel van het noorden geen 5G krijgt en Assen, Groningen en Leeuwarden economisch gezien tweederangs gebied worden. Ook elders is geen plek: Nederland is te dichtbevolkt en te plat voor een grote storingsvrije locatie. De 4G-netwerken van KPN, Tele2, T-Mobile en Vodafone be horen tot de beste ter wereld. Het kabinet wil die koppositie niet verliezen. „De komende jaren worden allerlei dagelijkse zaken continu verbonden met internet: auto's, landbouw, zorg, robots maar ook huishoudelijke appara ten", schrijft Keijzer. „Geavan ceerde mobiele communicatie via 5G is daarvoor de basis." Door het kabinetsbesluit kunnen de voorbereidingen nu in 2020 beginnen. Twee jaar later kunnen de eerste frequenties dan vrijkomen. Verreweg de meeste minder jarige asielzoekers die zijn afge wezen voor het kinderpardon, zijn nog steeds in Nederland. Slechts 80 van de 1400 minder jarigen zijn aantoonbaar ver trokken. Dat blijkt uit cijfers die de NOS heeft opgevraagd bij het ministerie van Justitie en Veiligheid. 740 kinderen zijn in Nederland zonder verblijfsvergunning, 400 kinderen die zouden wor den uitgezet, kregen toch nog een verblijfsvergunning om bijvoorbeeld medische redenen en van 180 is niet duidelijk waar ze zijn. Het gaat in alle Desnoods kopen we treinkaartjes of vliegtickets 1 dgn Texel (De Koog) gevallen om minderjarigen die al zeker vijf jaar in Neder land waren. Defence for Children schatte eerder dat er 400 kinderen zijn van wie de situatie lijkt op die van Howick en Lili, de Armeense kinderen die na tien jaar Nederland uitgezet dreigden te worden, maar na grote ophef mochten blijven. Slechts 6 procent van de afge wezen minderjarigen vertrok dus daadwerkelijk. „Veel te weinig", zegt staatssecretaris Harbers (Justitie) tegen de NOS. „Als mensen geen vergunning krijgen, moeten ze terug." Geen witte, maar een grijze kerst Nederland krijgt ook dit jaar geen witte kerst, verwacht Weeronline. „Kerst verloopt dit jaar grijs", meldde het meteo rologische bureau gisteren. Automobilisten die op de ochtend van eerste kerstdag de weg opgaan, kunnen te maken krijgen met slecht zicht door mist. Vooral in het zuiden zal de zon weinig te zien zijn. Ook op tweede kerstdag wordt bewolkt en somber weer verwacht. Het blijft wel droog. Vanaf: Halfpension 1 dgn Bruggedii www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cPg huizen in het land. Daar koopt hij patiënten vrij. Dat wil zeggen, hij betaalt de rekeningen van mensen die zijn behandeld maar het zie kenhuis niet laat gaan omdat ze de rekening nog niet hebben betaald. Ziekenhuisdetentie heet dat en het speelt in meer Afrikaanse landen, zoals Democratische Re publiek Congo, Ghana, Kenia en Kameroen. Omdat de ziekenhuizen nauwe lijks overheidssteun krijgen en bijna alle patiënten onverzekerd zijn, houden ze patiën ten vast om nog iets van de gemaakte kosten terug te krijgen. Artsen en verple gers zitten ermee, maar kunnen de patiënten niet zomaar laten gaan. Totdat de Mercedes van Akaraiwai voorrijdt. Bij de receptie infor meert hij naar 'gegijzelde patiën ten', maakt een praatje met hen en besluit dan meestal de rekening te betalen. De 'engel' betaalt een paar honderd dollar per persoon, wat voor hem een fooi is maar voor de zieken vaak neerkomt op vele maanden salaris. De zakenman verwacht niets terug van de zieken en wil ook geen contact met 'bevrijde' patiën ten. Tegen de BBC, die zijn goede werk ont dekte, zegt hij te hopen dat ze zich zijn komst zul len herinneren alsof er 'een soort engel aan hun bed kwam om hen vrij te kopen'. Krant verdenkt journalist Uitbraak griep bij paarden Babylijkjes gestolen maandag 24 december 2018 HILVERSUM GO De enorme schotelantennes van het centrum moeten naar een andere plek. fotoanp Het spionagecentrum in het Friese Burum moet weg, maar waarheen? Een speciale gezant gaat namens het kabinet op zoek naar een land dat het afluisterstation van de veilig heidsdiensten wil huisvesten. David Bremmer Den Haag Een Nigeriaanse zakenman blijkt een engel voor patiënten. Hij betaalt de ziekenhuisreke ning voor mensen die die niet kunnen betalen. In Nigeria kennen ze hem als de man van 'The Angel Project'. Bob van Huët Lagos Johannes van den Akker zegt dat actiegroep 'We gaan ze halen' bij het plan blijft om in Griekenland vluchtelingen op te halen, ook al heeft de bus waarmee de groep dat wilde doen het begeven in Duitsland. >or de wintersporters! Slaap in een v< 3 nachten incl. ontbijt in Parkhotel 7 3 keer een diner (hoofdgerecht) Gratis gebruik van wifi en parkerer Aankomsten t/m maart. Betaal pas 3* Fletcher Hotel De Cooghen (7,8) 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis wifi fietsroutes y| Q qp Aankomsten t/m maart H v.a. AMSTERDAM 99.-1 aankomst! 4* Velotel Brugge (7,8) 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx diner (hoofdgerecht) Gratis parkeren en wifin #9*™ Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting BERLIJN Het Duitse blad Der Spiegel doet aangifte tegen de gevallen journalist Claas Relotius. Het blad vermoedt dat hij geld dat hij inzamelde onder de lezers in eigen zak heeft gestoken. Eerder gaf Relotius toe dat hij zijn ver halen voor het blad 'in grote mate' had vervalst. ERMELO In een groot aantal paardenstallen is een zeer besmette lijk griepvirus uit gebroken. Volgens de Sectorraad Paarden, die de belangen behartigt van meerdere par tijen in de paarden sector, heerst de influenza voorals nog in het zuiden en in het midden van het land. BANGKOK Tien lichaampjes van baby's die stier ven vlak na de ge boorte, zijn geroofd van een begraaf plaats in de Thaise hoofdstad Bang kok. Volgens de krant Bangkok Post worden de lijkjes vermoedelijk ge bruikt voor zwarte magie. Er zouden baby-amuletten van worden gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11