9 Een schuldgevoel om te leven. Volgens mij heb ik dat ook, zei hij Maarten aangericht zouden kunnen hebben. We genoten zo van het leven, dat we in de taxi in Ja karta bedachten dat we iets terug wilden doen. Toen hebben we het plan voor de Elfstedentocht bedacht. Terug in Nederland moest Maarten direct door naar Engeland, om ingewerkt te worden in een nieuwe functie. Ik zou ondertussen op zoek gaan naar een woning. Toen hij terugkwam had ik in mijn ene hand de sleutels van ons huis en in de ander een positieve zwangerschapstest." Haar man moest ook weer trainen, zonder dat het stel ruchtbaarheid wilde geven aan het plan voor de zwemelfstedentocht. „Hij zwom rondom Texel. Vissers vertelden hem waar de oesterbanken la gen, want daar wil je niet op knallen. Die mannen hadden we gezegd: 'Maarten wil weer wat langere stukken zwemmen, misschien ooit een heel lang stuk om geld voor kankeronderzoek op te halen'. Want zo was het ook." „Ik vond het veel erger om hem te horen lijden dan om het te zien. In die eerste nacht zei hij letterlijk dat hij niet meer wilde lijden, dat vond ik verschrikkelijk om te horen. Maar toen ik hem 36 uur later op dat vlotje zag liggen, uitgeput en spugend, wist ik dat hij niet meer verder kon en dat het niet erger zou worden dan dit. Ik weet niet meer precies wat ik daar tegen hem zei, in elk geval iets met het woord goed. 'Het is goed zo, schatje', of'wat doe je het goed'. „Natuurlijk hadden we de gekte langs de kant van het water gezien. Al die duizenden mensen, ook 's nachts. Maar toen ik vlak nadat Maarten was gestopt eindelijk even tijd had om op wat nieuwssites te kijken en werkelijk overal zijn hoofd zag, dacht ik: oh, volgens mij is het doel dat wij in die taxi in Jakarta bedachten - zo veel mogelijk geld ophalen voor kankeronderzoek - wel bereikt. Niet lang voor de Elfstedentocht keken de Van der Weijdens naar een documentaire over twee berg beklimmers. Eentje haalt de top, de ander over lijdt. De overlever gebruikt de term overlevers- schuld. Daisy, nu: „Ik keek naar Maarten en ik zag het kwartje gewoon vallen bij hem. Ik vermoedde zelf al wat langer dat er iets van een schuldgevoel schuil moest gaan achter de wens voor deze tocht, waarbij hij zo verschrikkelijk zou lijden. Op dat moment zei ik niets en toen die documentaire was afgelopen zei hij alleen maar: 'volgens mij heb ik dat ook.' Ik, gespeeld onwetend: 'Wat bedoel je, schatje?' We hebben er daarna wel heel goed over kunnen praten, over zijn schuldgevoel naar de jongens waar hij de ziekenhuiskamer mee deelde en de kanker niet overleefden. Zo heeft deze hele tocht ons dichter bij elkaar gebracht. Dit hebben we echt samen gedaan. We runnen samen een bedrijf, be- ter.nu, waarvoor Maarten presentaties geeft voor het bedrijfsleven. Momenteel zijn we bezig met een theatertoer over de Elfstedentocht." Glimlach: „Dat doen we vanuit huis en we hebben ook een tweede dochtertje gekregen, soms zitten we nu wel heel erg dicht op eikaars lip." „Anke was aan boord van onze boot gekomen, de we duwe van Dennis - een man die Maarten anderhalfjaar voor de tocht mailde met de vraag of hij hem kon ont moeten. Die verzoeken krijgt Maarten wel vaker en daar kan hij helaas niet telkens op ingaan. Maar met Dennis was het anders, daar had hij direct een klik mee. Dennis had ook leukemie, ze waren van dezelfde leeftijd, allebei een jong dochtertje. Misschien is Dennis' lot wel dé moti vatie achter de lijdensweg van Maarten in het water. „Het werd nacht, het regende, het was ellendig en op de wal stond een gezin. Ze staken een vishengel naar ons uit, met een brief. Daarin stond dat de vader van het gezin terminale kanker had, maar dat ze blij waren dat ze Maartens visie op kanker hadden leren kennen. Nu wisten ze dat ze het onafwendbare einde niet meer moesten negeren, maar de komende tijd juist moesten gebruiken om te verbinden als gezin en een mooie be grafenis moesten voorbereiden. En er zat ook nog 100 euro in de envelop." zaterdag 22 december 2018 GO - Daisy van der Weijden m Voor meer informatie over de theatertoer van Maar ten van der Weijden: www.beter.nu/11stedentheater- tocht. Per verkocht kaartje gaat 11 euro naar kanker onderzoek. Van der Weijden, de crew en de theaters werken kosteloos mee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9