DE JAARWISSELING 8 DAISY VAN DER WEI JDEN VROUW VAN ZWEMMER MAARTEN Ooit dreef het zwemmen Maarten en Daisy van der Weijden uit elkaar. Nu niet. Die krankzinnige Elfstedentocht van de olympisch kampioen, waarmee hij een heel land in opwinding bracht en 5 miljoen euro inzamelde voor kankeronderzoek, deden ze echt samen. Dit is haar verhaal. Wat maakte 2018 memorabel? Een serie verhalen waarin we terugblikken en vooruitkijken aan de hand van de grote en kleine gebeurtenissen. „Sorry Maarten, zei ik, maar als jij nu stopt, ben je niets meer waard voorde kankerpatiënten. Dat kan je natuurlijk helemaal niet zeggen tegen iemand die al zo lang aan het zwemmen is en toch moest ik dat doen. Zo hadden we het afgesproken: als hij wilde stoppen, moest en zou ik hem terug het water in praten. Als hij zich op z'n rotst zou voelen, slechter dan ik hem ooit had gezien. „We verwachtten datzo'n gesprek pas in de tweede nacht van zijn Elfstedentocht nodig zou zijn. Dat was de ervaring uit zijn voorbereidende zwemtocht van Amsterdam naar Leeuwarden, toen hij in de tweede nacht hallucineerde. Hij zag roze waterfietsen en kaste len. Daar heb je geen drugs voor nodig, zwemmen voor het goede doel kan dat ook met je doen. Ik heb lang ge twijfeld of ik met hem mee zou gaan op de boot die naast hem voer, omdat ik hem niet wilde zien lijden. Hij zei: als één persoon mij terug het water in kan krij gen, ben jij het. En dat was dus al in de eerste nacht no dig. Hij zei: ik wil niet langer lijden. Ik zei: je moet te rug." De man over wie heel Nederland half augustus sprak, appte en facebookte, Maarten van der Weij den, laat zich tijdens het anderhalf uur lange ge sprek met zijn vrouw één keertje zien, in de voor kamer van hun monumentale pand in het Bra bantse Waspik: of hij dochter Phileine van school moet ophalen. Graag, knikt zijn echtgenote. En weg is de man die met zijn 55 uur lange ploeter- tocht door Friese wateren 5 miljoen euro ophaalde voor de ziekte waar hij zelf als jongvolwassene van genas: kanker. „Ik beloofde hem in ons gesprek in die eerste nacht dat ik alles zou doen wat hij vroeg. Dat hij er een week over mocht doen om weer in Leeuwarden te komen, een maand desnoods. Dat we een jacuzzi zouden regelen voor hem. En toen vroeg hij na een paar uur om een pizza funghi. Ik dacht: hoe gaan we dat in vredesnaam regelen, op zondagochtend in Friesland? Ons communi- catieteamplaatste een oproep op sociale media en voor we het wisten hadden we allerlei pizzadozen aan boord." Winnaars vallen op, zegt Daisy: „En Maarten won altijd." Zij zwom vroeger ook in open water, net als haar broer en zus. Als leden van de Zeeuws- Vlaamse zwemvereniging Koewacht reden hun ouders honderden kilometers met ze naar de wed strijden door het hele land. Toen ze wat ouder waren, was Maarten er een tijdje niet. Hij was ziek, leukemie. Ernstig, klonk het in het zwemwereldje. Hij werd in Amsterdam behandeld en toen daar een wedstrijd was, kwam hij kijken. Daisy: „Hij zag er zo slecht uit dat wij ons afvroegen of hij er het volgende jaar weer bij zou kunnen zijn." Hij genas, via Hyves zocht Daisy jaren later con tact met hem. „In de zomer dat wij een relatie kregen werd ook duidelijk dat openwaterzwem- men op de Spelen van Peking, in 2008, een olym pisch onderdeel zou zijn. Hij was er heel duidelijk over dat zwemmen voor hem op één stond. Maar dat ik binnen dat zwemleven ook belangrijk was. We gingen samenwonen in Eindhoven, waar hij trainde, ik paste me flink aan zijn topsportleven aan, maar kennelijk niet genoeg. Want vanaf een trainingskamp op een eiland voor Venezuela, meldde hij me dat topzwemmen en ik toch niet samen gingen. Ik heb m'n spullen weggehaald uit Eindhoven en ben weer een tijdje bij mijn ouders in Zeeland gaan wonen. Rust moest ik hebben, want het had me wel een tik gegeven. Hoewel we voor de Spelen wel weer leuk contact met elkaar hadden, heb ik zijn gouden race in Peking niet ge zien. Toen het net uit was wilde ik vluchten en heb ik met familie en vrienden een kampeervakantie in Frankrijk geboekt. Ik kreeg veel berichtjes toen hij won. Sommige mensen condoleerden me met zijn goud, zij wisten niet dat wij alweer goed met elkaar omgingen." Het kwam helemaal goed tussen de twee. Ze werkten, reisden en genoten van het leven. „In 2014 zaten we een paar maanden voor Maartens werk bij Unilever in Indonesië, nadat we daarvoor een prachtige wereldreis hadden gemaakt. We dachten voorzichtig aan kinderen, wat bij ons onzeker was door de schade die de chemo's bij zaterdag 22 december 2018 GO 'Hij lag daar spugend Ik zei: het is goed zo' Jeroen Schmale Waspik aisy van der Weijden (34): Langeafstands- zwemmer Maarten van der Weijden ploe terde 55 uur door de Friese wateren. Met zijn alternatieve Elf stedentocht haalde hij geld op voor kanker onderzoek. Van der Weijden, die genas van leukemie, haalde de eindstreep niet. Hij moest ziek opgeven, maar haalde wel 5 mil joen euro op. foto's anp EN CASPER VAN AGGELEN Daisy van der Weijden, de vrouw van langeaf- standszwemmer Maarten van der Weijden, met dochtertje Phi leine. FOTO KOEN VERHEI JDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8