De toekomst is aan de buitenboom Nep €249 €249* Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Hier volgt een waarschuwing: wie de kerstboom nagedane zaken in de tuin zet, levert een plantaardig koekoeksjong af. Sunweb.nl éi wat voor een? Vroeger was de keuze gemakkelijk. Je kocht een naaldboom (er bestond maar één soort), ver sierde het ding en stak de kaarsjes aan. Een emmer water of zand stond paraat om een eventuele brand te blussen. Na de feestdagen gaf je de inmiddels half kale boom mee aan de vuilnisman en daarna had je een dag werk om het kaarsvet uit de vloer bedekking te krabben. Geen wonder dat die romantische stearine-kaarsjes het aflegden tegen de elektrische, en dat de echte kerst boom werd vervangen door een kunstboom. Die kunstbomen hebben een ra zendsnelle evolutie doorge maakt. Van iets dat meer leek op een vertakte bezemsteel dan op een conifeer, ontwikkelde de kunst kerstboom zich tot een nepboom die nauwelijks meer van echt te onder scheiden is. Maar ja, de essentie van de kerst boom is zijn geur. En de kunstboom blijft ruiken naar plastic, vooral als elektrische lampjes de takken verwarmen. En dat los je niet op met een spuitbus met dennen geur. Ook de echte boom bleef niet hetzelfde. Het kreng dat al voor kerst de helft van zijn naalden had verloren, is opgevolgd door meer geavanceerde soorten die hun naal den nauwelijks laten vallen. Ze worden ge noemd bij hun achter namen: Nordmann, Conica, Nobilis. De slanke Nordmann is tegenwoordig de standaard boom. In milieubewuste gezin nen geef je de afgeleefde boom natuurlijk niet mee aan de vuilnisman. Je plant hem in de tuin, niet beseffend dat je zo een plantaardig koe koeksjong geschapen hebt. De meeste kerst bomen sterven na de marteling van een paar weken in de warme huiskamer, maar er zijn er altijd een paar die overleven en vervolgens uitgroeien tot ware woudreuzen. Alle andere planten in de tuin worden wegge concurreerd, want on der een volwassen kerstboom wil niets groeien. Wil je in de tuin iets Tuingoeroe Romke van de Kaa vertelt elke week hoe je een lustoord maakt van een dorre lap grond. anders dan alleen maar kerstboom, plant dan de Conica. Dat is een dwerg die nooit hoger wordt dan een meter of drie, en zelfs daarvoor wel dertig jaar uittrekt. de buitenboom. Dat kan een conifeer zijn, maar in de loop der jaren is het begrip 'kerstboom' steeds rekbaarder geworden. Tegenwoordig wordt elke boom die met slingers van ledlamp jes is getooid, in de nadagen van de christelijke cultuur als kerstboom ervaren. Het feest van ezel en kribbe verdwijnt steeds verder achter de ho rizon. Wat je zou moeten kiezen als bui tenboom, als die er niet al staat? Ik zou een toverhazelaar nemen. Als de lichtjes in januari weer op zolder worden opgeborgen, neemt de tover hazelaar het over door te bloeien met kleine lintbloempjes van bijna licht gevend geel. Geef een toverhazelaar wel de ruimte. De boom wordt behoorlijk breed, al gaan daar wel een paar generaties overheen. En vrees niet: er wil van alles onder groeien. Appartementen Apollon Appartementen llion Beach Appartementen Eleni per persoon "o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Appartementen Kamaria +12m> GO ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 Wel of geen kerstboom? En zo ja, Een kunstkerst boom blijft ruiken naar plastic, ook als je 'm bespuit met dennengeur. De toekomst is overduidelijk aan 'r Ji. LOGIES Griekenland - Kreta - Rethymnon Gerund door een gastvrije Griekse familie Dicht bij strand en centrum Gezellige poolbar Vanaf per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen LOGIES Griekenland - Kreta - Chania Splinternieuw Zeer ruim opgezet Moderne appartementen Vanaf LOGIES Griekenland - Kreta - Sissi Totaal gerenoveerd Gemoedelijke sfeer Kleinschalige accommodatie Vanaf per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen LOGIES Griekenland - Kreta - Gouves Persoonlijke sfeer Dicht bij strand en centrum Gerund door een gastvrije Griekse familie Vanaf per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. Sunweb is aangesloten bij: SANVR Qgjf) SGR thuiswinkel waarborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 86