Laat jij Jozef en Maria bij je overnachten? O David& Arjan Merry 'Perfect willen zijn is dodelijk vooreen plezierig leven' 'Vriendinnen zie ik maar vier keer per jaar. Dat is mijn keuze' Wat zou ik doen als de noden en wensen van een ander net zo groot waren als de mijne? Zet Slack, Linkedln en appgroepen uit -ELSKE DOETS, ZAKENVROUW Ban perfectionisme uitje leven Bonustip, voor als je terugkomt op kantoor Als december dan toch op z'n donkerst is, met lichtjes in de boom en de geur van sparren en warme chocomel in huis, denk ik aan vroeger. Mijn moeder las ons in de dagen rond kerst vaak voor uit de kinderbijbel. De magie van het verhaal betovert me nog steeds een beetje: een kindje in een kribbe, drie koningen die een ster volgen, herdertjes die bij nachte de engelen hoorden zingen. We kropen dicht tegen haar aan. Maar altijd zat me ook iets dwars. Want waarom moest die schat in een armoedige stal worden geboren? Ik zie Jozef al wanhopig aan de deuren ram melen, zijn hoogzwangere geliefde achter hem gezeten op een ezeltje. Nergens mochten ze naar binnen. Niemand kwam ze te hulp. Ik vroeg me toen al af, op schoot bij mijn moeder: wat zou ik hebben gedaan? Had ik ze binnengelaten, die vreemde lingen en hun gedoe? En eerlijk gezegd stel ik mezelf die vraag nog steeds: wat doe je in een situatie waarin je niet weet hoe het afloopt en niet weet of je er zelf beter van wordt? Inmiddels heeft de Ameri kaanse filosoof John Rawls me een oplossing geboden. Hij be dacht 'de sluier van onwetend heid', als manier om voor jezelf te bepalen wat rechtvaardig is. Mensen vinden vaak hun eigen belang het meest rechtvaardig, zegt Rawls. Arme mensen vin den het eerlijk dat je de deur opendoet, want iedereen heeft recht op onderdak. Rijke men sen vinden het rechtvaardig dat je de deur dicht laat, want vreemdelingen kunnen gevaar opleveren of van alles van je af pakken. Dus wat is het ideaal? John Rawls kwam met een simpel en radicaal gedachte-experiment: beeld je eens in dat je leeft in een sluier van onwetendheid. Je weet niet waar je bent gebo ren, hoeveel geld je hebt, of je wit of zwart bent. Je weet niets van jezelf. Wat vind je recht vaardig, als je je eigen belangen niet kent? Het uitgangspunt van John Rawls: als je niet van jezelf weet wat je eigen belangen zijn, ga je automatisch op zoek naar de beste versie voor iedereen. Een door eigenbelang veroorzaakte vorm van empathie. Nog steeds helpt die vraag me. Wat zou ik doen als de noden en wensen van de ander net zo groot en echt voor mij waren als die van mijzelf? Het doet me denken aan een preek van predikant Martin Niemöller uit 1946: 'Toen de nazi's de communisten arres teerden, heb ik gezwegen; ik was immers geen communist. Toen ze de sociaaldemocraten gevangenzetten, heb ik gezwe gen; ik was immers geen soci aaldemocraat. Toen ze de vak bondsleden kwamen halen, heb ik niet geprotesteerd; ik was immers geen vakbondslid. Toen ze de Joden opsloten, heb ik niet geprotesteerd; ik was immers geen Jood. Toen ze mij kwamen halen, was er niemand meer die nog protesteren kon.' zo slecht nog niet. Bovendien staat het mooi, onder de boom, als ik verhaaltjes aan mijn kin deren voorlees. David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. PC ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 ERIK MATSER, NEUROPSYCHOLOOG Voor onze e-mail schakelen we een out of office-reply in, maar Linkedln, chatplatform Slack of zakelijke whatsapp- groepen dan? Die tetteren vrolijk door terwijl jij net ontspannen dat boek bij de open haard probeert te lezen. „Het is niet gek een zakelijke appgroep tijdens je vakantie te verlaten", zegt e-mailcoach Arjan Broere. „Ik doe het ook met de groeps- app van hockeyouders. In die twee weken rond kerst zal er niets belangrijks gebeuren, dus stap ik er twee weken uit." Verder adviseert Broere om e-mail tijdelijk helemaal van je telefoon te verwijderen en alle meldingen van Slack, Linkedln of andere platforms uit te schakelen. „Zo kom je ook niet in de verleiding." ik dan maar." Voor noodgevallen, zoals een bosbrand in een gebied waar klanten zitten, mogen ze Doets wel bellen, ook als ze in Dubai zit. „Maar bij veel zaken kun je je afvragen: is het echt nodig dat ik hiernaar kijk? Managers zouden zichzelf wel wat minder belangrijk mogen vinden, want vaak kan een collega het prima oplossen." „Het zou mooi zijn als we mas saal per 1 januari besluiten dat perfectionisme niet meer in ons leven thuishoort", stelt neuropsy- choloog Erik Matser. Hij noemt perfectionisme 'dodelijk voor een plezierig leven'. „Al vanaf jonge leeftijd is er druk om het juiste te kiezen en alles goed te doen. Van het beste profiel kiezen op de middelbare school tot hoge cij fers halen voor taal en rekenen, terwijl je misschien veel beter bent in muziek of beweging. Ook veel werkgevers eisen het allerhoogste van hun werk nemers." Matser pleit voor gedre venheid in plaats van perfectio nisme. „Doen waarin je goed bent en waarvan je energie krijgt, sti muleert de aanmaak van groei hormonen. Daarnaast verbetert je immuunsysteem, waardoor je nauwelijks meer ziek bent. Daar voor zouden we op school en op het werk meer oog mogen heb ben." Ook zakenvrouw Elske Doets pleit ervoor minder naar het per fecte plaatje te streven. „Ik heb drie prioriteiten in mijn leven ge steld: mijn bedrijf, mijn gezin en mijn lijf. Dat betekent bijvoorbeeld dat ik veel sport, maar geen tijd heb om naar het theater te gaan. En vriendinnen zie ik misschien maar vier keer per jaar. Niet per fect misschien, maar dat zijn mijn keuzes. Dat straal ik ook uit naar mijn werknemers. Excelleer waarin je goed bent en laat het andere over aan anderen." Vast herkenbaar: na twee weken kerst vakantie begin je vol goede moed op kan toor, maar na twaalven zit je alweer midden in de dagelijkse werk stress. Om dat gevoel te voorkomen, tipt coach Arjan Broere om je opgedane inzichten die eerste dag na de vakantie op papier te zetten. „Als je dat op je werkplek doet, ver zilver je iets van die ontspanning die je hebt ervaren." Een laatste tip van Broere: schakel je automatische e-mail- antwoord niet meteen uit. „Dan maak je een zachte landing en heb je extra tijd om al die mails door te spitten." Misschien was zo'n stalletje -Arjan Vergeer Reageren? zo@persgroep.nl De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, Hardwarelnfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82