Inspectie onderzoekt rol politie in zaak Humeyra 7 'Bezorging is prima op orde' Postbedrijf oogst in kersttijd veel kritiek SANDD wordt streng gecontroleerd. Sandd kent dergelijke overheidscontroles niet." De arbeidsvoorwaarden van Sandd zijn verder minder, stelt Haneveld. „Capabele medewerkers zullen eerder geneigd zijn voor PostNL te kiezen." Laagbetaald De krappe arbeidsmarkt helpt ten slotte niet mee. Zowel Sandd als PostNL kunnen nauwelijks mede werkers vinden. „Voor de bezor ging kan dat nooit goed uitpakken. Het blijft laagbetaald werk, mensen vertrekken zodra ze een beter betaalde job vinden." Kersverse vader Arnold van der Maas baalt en heeft aan zijn kennis making met Sandd een kater over gehouden. „Sandd zou zo'n mooie concurrent van PostNL kunnen worden, maar dan moeten ze hun zaken echt beter op orde hebben." De geboortekaartjes voor zoon Luuk heeft hij opnieuw verstuurd. Via PostNL. „Dat is duurder, maar dan komen ze tenminste wél aan." Haar 31-jarige ex-vriend Bekir E. wordt ervan verdacht haar dinsdag te hebben neergeschoten bij haar school. E. was in augustus van dit jaar al veroordeeld voor mishande ling van het meisje en bedreiging met de dood. Omdat hij in hoger beroep ging tegen de hem opge legde drie weken gevangenisstraf, hoefde hij nog niet de cel in. Wel werd direct een contactverbod van kracht en kwam hij onder toezicht van de reclassering te staan. Bekir was echter onvindbaar. Half sep tember werd hij aangehouden. Maar omdat Humeyra al geruime tijd niet meer was lastiggevallen werd de zaak tegen Bekir voorwaar delijk geseponeerd. Afgelopen 11 december stapte Humeyra echter opnieuw naar de politie. Ze werd weer gestalkt door haar kwelgeest. Via social media kreeg ze een foto opgestuurd waarop Bekir poseerde met een vuurwapen in zijn hand. Humeyra deed weer aangifte, maar besloten werd om niet tot directe aanhouding van Bekir over te gaan. De politie was bang dat als bij Bekir geen vuurwapen zou wor den gevonden hij snel weer op vrije voeten zou komen. Bovendien was toen onduidelijk waar Bekir uithing. Op de middag dat Humeyra haar school verliet om voor een vervolg afspraak naar de politie te gaan, dook Bekir plotseling op bij het Designcollege. Hij stapte daar uit een auto, liep de school in en schoot Humeyra van dichtbij dood, luidt de verdenking. Niet veel later haalde de politie hem elders in Rot terdam uit zijn auto. Bekir liet zich zonder slag of stoot in de boeien slaan. In zijn auto werd een vuur wapen gevonden. Tweede aanhouding Inmiddels is een tweede verdachte aangehouden voor betrokkenheid bij de moord op de Turkse tiener: een 25-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats. Hij zou bij Bekir in de auto hebben gezeten, met nog een derde man naar wie de politie nog aan het zoeken is. Bekir is in april dit jaar ook nog veroordeeld voor smaad en bedrei gingen met de dood van een jonge vrouw. Hij kreeg daar een werkstraf van 60 uur voor opgelegd. Het regent klachten over de bezorging van Sandd. De concurrent van PostNL lanceerde vorig jaar een supergoedkope eigen postzegel, maar veel brieven komen volgens klanten niet of te laat aan. Arnold van der Maas en zijn vrouw Esmeralda uit Zierikzee wilden deze maand de geboorte van hun zoon Luuk met familie en vrienden delen. De tachtig geboortekaartjes verstuurde hij via Sandd. „Hun postzegel is beduidend goedkoper dan die van PostNL", zegt Van der Maas. „Op zoveel kaarten scheelt dat een flink bedrag." Twee weken later bleek geen van de geboortekaartjes aangekomen. Waar ze gebleven zijn? „Dat weet Sandd niet. Na lang aandringen hebben ze me toegezegd de kosten te vergoeden." Ook Sylvia Romeling probeerde Sandd uit. 'De eerste keer kaarten met Sandd verstuurd, maar ook de laatste keer', klaagt ze op de offi ciële Facebookpagina van het bedrijf. 'Een week geleden gepost, maar nog nergens aangekomen. Lekkere service!!' Van de 35 kaarten die Stefan Dek- kinga op 6 december verzond, zijn er slechts twee bezorgd. 'Wat een klotebedrijfreageert hij. De vraag is of alle klachten inci denten betreffen. Sandd bezorgt al sinds 1999 post voor bedrijven en bezit inmiddels een kwart van de zakelijke markt. Sinds vorig jaar concurreert het ook bij de gewone briefpost met PostNL. Dat doet het bedrijf dankzij een eigen slechts 60 cent kostende postzegel. In december is de prijs nóg 10 cent lager. Sandd is daarmee veel voordeliger dan PostNL, dat 83 cent rekent (met kerst 78 cent). In ruil moeten Sandd-klanten wél genoegen nemen met slechts twee bezorgdagen, terwijl PostNL vijf dagen in de week bezorgt. Dat lijken Nederlanders geen probleem te vinden. Vorig jaar sleet Sandd meteen 12 miljoen kerstzegels. Volgens de Nederlandse Vereni ging van Poststukken- en Post stempels Verzamelaars (Po&Po) is de slechte bezorging geen uitzon dering. Leden verstuurden vanaf augustus diverse malen een serie brieven via Sandd, vanaf diverse plekken in Nederland. „Het resul taat was verbijsterend", stelt secre taris Ernst Flentge. „Meer dan de helft is nooit afgeleverd." Brieven die wél op de deurmat belandden, deden er soms een Om te concurreren met PostNL moet Sandd zijn zaakjes beter op orde hebben maand over. „Sandd mag dan flink goedkoper zijn, als je de post vaker moet versturen ben je alsnog duur der uit." Ook bij vakbond FNV kwamen signalen binnen over Sandd. „Ik hoor van mijn leden dat het arbeidsethos van Sandd-medewer- kers minder is", zegt bestuurder Etiënne Haneveld. „Nu het over grote deel bij PostNL werkt, zal dat deels kinnesinne zijn." Tegelijk zou het hem niet verbazen. „PostNL moet als officiële postbezorger aan allerlei voorwaarden voldoen en zaterdag 22 december 2018 GO Sandd laat in een reactie weten zich niet in het geschetste beeld te herken nen. „Natuurlijk is het zeer druk bij de kerstpost, daarom hebben we ook extra capaci teit ingezet op onze klanten service om optimaal bereik baar te zijn." Sandd claimt dat de bezorging prima op orde is. „Het aantal bezorgklachten ten opzichte van 2017 is sterk gedaald." Het bedrijf laat de bezorgkwaliteit meermaals per maand checken door marktonderzoeker GfK. De punctualiteit komt in dat onderzoek uit op 97,3 pro cent, zegt Sandd. De eigen postzegel en kerstzegel zijn volgens het bedrijf een groot succes. Exacte cijfers wil het niet verstrekken 'maar de groei bedraagt 30 procent ten opzichte van 2017.' •4 Donderdag werd Humeyra de laatste eer bewezen bij de Mevlana-mos- kee in Rotter dam, gisteren werd ze in Tur kije begraven. FOTO JAN KOK De Inspectie Justitie en Veilig heid gaat onderzoeken hoe de Rotterdamse politie en Reclas sering Nederland hebben ge handeld in de aanloop naar het doodschieten van het 16-jarige meisje Humeyra Ergincanli. Sander Sonnemans Victor Schildkamp Rotterdam David Bremmer Apeldoorn sandd A Ernst Flentge noemt ver zending via Sandd ver bijsterend: Meer dan de helft is nooit afgeleverd." FOTOCORNE SPARIDAENS 'Bezorging Sandd loopt spaak' - Arnold van der Maas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7