Speechschrijver Jan Snoek levert meesterwerkjes af Hij schreef al de speeches van ministers en van premier Balkenende, maar nu souffleert Jan Snoek zelfs koning Willem-Alexander. Ook bij diens kersttoespraak dinsdag. Wie is Jan Snoek? 'Vrede op aarde begint heel dichtbij' is honderd procent Jan Snoek 22 JAN HOEDEMAN JEROEN SCHMALE Hij is de koning onder de man netjesmakers. En nu dus van de koning zelf. Die zocht na zijn inhuldiging in 2013 nog een speechschrijver en per soonlijk adviseur voor zijn hofhouding. De keuze viel op de beste ambtenaar op dat vlak: Jan Snoek. 'De beste van allemaal', claimen collega-speech- schrijvers en oud-ministers. Het zegt iets over de professionalisering van het koningschap. En het zelfbesef van Willem- Alexander dat hij nog niet de Great Communi- cator is, maar er wel goed in wil worden. En Snoek heeft de ruimte gekregen. Zat Beatrix nog statisch achter een tafel met een boeket, in de vijf kersttoespraken van de hui dige koning was Snoeks hand al zichtbaar. „Ik zie een koning die non-verbaal veel doet", zegt speechschrijver Jan Sonneveld, die met Snoek op het ministerie van Verkeer en Waterstaat werkte. „De koning staat en loopt tijdens de toespraak. Jan is van de tekst, maar ook van de setting en presentatie. Na de peri- ode-Beatrix zie ik toespraken die een sprong hebben gemaakt van spreker naar publiek." „Ik app Jan altijd na de kersttoespraak," zegt zelfstandig speechschrijver Renée Broekmeu- len. „Het wordt de laatste jaren wat menselij ker. Minder boven de mensen, meer ertussen. De koning snijdt maatschappelijke problemen aan op een toon waardoor mensen denken: dit gaat over ons. Onder Beatrix was het te formeel en ook wat poëtisch." Wat is nou zo typisch Jan Snoek in de speech van de koning? „Dat 'Vrede op aarde begint heel dichtbij' is honderd procent Jan Snoek", zegt Elza Kuipers. „Dat is wat Jan doet: hij maakt het heel behapbaar, dichtbij en con creet." Nog een voorbeeld dat iedereen zich herinnert: 'Nederland is meer dan zeventien miljoen selfies.' De vraag rijst wat voor man Jan Snoek is. Al lereerst: extreem bescheiden. In contacten met collega's en bewindslieden deelt hij vrijwel niets wat privé is. Snoek (55) komt uit een hardwerkend calvinistisch gezin. Zijn vader was docent Nederlands op een middelbare school. Snoek studeerde Nederlands en kwam te werken als jonge redacteur bij de Algemene Rekenkamer. Zijn man regisseert opera's. „Snoek heeft iets ondoorgrondelijks", zegt Chris Buijnk, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Banken. Hij leerde Snoek ken nen toen hij plaatsvervangend secretaris-gene- raai op Economische Zaken was. „Jan is er wel, maar ook niet. Hij geeft vooral weergaloos een stem aan wie zin teksten uitspreekt." Elza Kuipers, nu zelfstandig speechschrijver, noemt Snoek attent, open, betrokken en grap pig. „Hij is ontzettend gevat, maar situationeel. Het gaat nooit ten koste van iemand. In mijn herinnering lagen we op Algemene Zaken re gelmatig onder het bureau van het lachen. Hij is allesbehalve saai en grijs. Ook niet flamboy ant, maar als je hem spreekt op een borrel, dan heb je een leuk gesprek." Oud-collega Jan Sonneveld zegt: „Hij is soms zó bescheiden dat ik denk: neem eens wat meer ruimte in, Jan." Volgens Renée Broekmeulen, ook speechschrijver, wil Snoek zich wegcijferen. „De opvatting van Jan is dat je in dienst staat van je spreker. Hij is de meest discrete, hij is de wan delende onkreukbaarheid." „Het geheim van Jans genialiteit is dat hij er volledig voor gaat", zegt Melanie Schultz van Haegen, voormalig minister van Infrastruc tuur. „Hij vermorst geen tijd met rondhangen in de wandelgangen. Hij werkt aan zijn passie, de speech." Snoek leest daarvoor veel kranten, literatuur, poëzie, maar ook rapporten van het Sociaal Cultureel Planbureau. „Daar gaat hij met een potloodje doorheen, want ooit kan het ge bruikt worden," zegt Kuipers. De speechschrij ver heeft altijd het gevoel dat hij te weinig in put krijgt. „'Ach ja, de inhoud doen we er wel even bij', zegt Jan dan." Toen Kuipers en Snoek samen voor Balke nende werkten, liep de minister-president vaak aan de vooravond van een speech nog even bij hen binnen. „'Kan er nog een grapje bij?' vroeg hij. Dan zei Jan: 'Het lijkt wel of we ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 GO van de koning Jan Snoek (r.) houdt zich altijd op de achtergrond, maar zijn hand in de optredens en toespraken van Willem-Alexander en Maxima is onmiskenbaar, foto robin utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 77