Nederlandse artiesten domineren de hitlijsten in 2018 19 2018 was het jaar van de Nederlandse muziek. Liedjes van eigen bodem werden op Spotify bijna 3 miljard keer gestreamd en Zoutelande werd de grootste Neder landstalige hit ooit. 'Die rappers hebben het echt op eigen kracht gedaan' Spotify ALEXANDER VAN EENENNAAM En dan zitten we hier in het oude strand huis Wat je vertelt houdt me nuchter en warm eel Nederland be zweek begin dit jaar voor Zoutelande, een duet van Blof met de Vlaamse Geike Arnaert. Het werd de grootste Neder landstalige hit ooit, dit voorjaar niet weg te slaan van de toppositie in zo wel de Top 40 als de Mega Top 50. Die zijn gebaseerd op airtime (radio), downloads en streams (online afge speelde nummers). Blof, in de loop der jaren gewend aan hits, scoorde met Zoutelande zijn eerste nummer 1- hit in het Spotifytijdperk. En brak bovendien door in België, een fijne bijvangst. 2018, het jaar van de Nederlands talige muziek? Frank Helmink grin nikt bij de constatering. De directeur van Buma Cultuur, de organisatie die lobbyt voor muziek van eigen bo dem, herinnert zich hoe hij nog maar twee a drie jaar geleden moest roeren en porren in de muziek- en media wereld. „We hadden het gevoel dat het Nederlands product weinig ruimte kreeg. Terwijl in een onder zoek van ons toen de helft van het land Nederlandstalig als favoriete muziek noemde. Het leek wel alsof de smaak van de dj's belangrijker was dan die van de luisteraars. Terwijl de publieke omroep wel de slogan han teert 'Van iedereen, voor iedereen'. Dan moet je Nederlandstalig niet wegstoppen bij pakweg Sterren NL." Helmink ging in debat met mensen uit de muziekwereld en vond gehoor bij Jan-Willem van Engelen, de nieuwe zenderbaas van NPO Radio 2 en afkomstig uit de muziekindustrie. „Wij hebben als publieke zender niet het doel op zich om Nederlandstalige muziek te draaien", zegt Van Enge len. „Maar ik vind wel dat we de Ne- derlandse popcultuur moeten on dersteunen." Enkele jaren geleden draaide Radio 2 nog vooral Nederlands talige klassiekers van Doe Maar, Frank Boeijen en Het Goede Doel. „Met die trend hebben we ander halfjaar geleden gebroken. Onze focus is verlegd naar actuele arties ten. Dat kon ook omdat het aan bod zo goed is." Dan is de vraag wat er eerder was: hoogwaardig aanbod van nieuwe Nederlandse artiesten, of de nieuwe focus van de zender? „De kip-of-eivraag. Ik denk eerder dat het hand in hand gaat." Vandaar dat Radio 2, momenteel de tweede zender van het land, nummers van Suzan Freek, Blof, Davina Michelle en Nielson tot TopSong uitriep. „Van het weke lijkse nieuwe aanbod aan muziek op onze zender komt 60 procent uit eigen land", zegt Van Engelen. „Deze week heeft Tim Dawn bij ons de TopSong. Weliswaar En gelstalig, maar ik heb net gehoord dat hij eigenlijk Thijs Vroegop heet. Inderdaad, ook een Neder lander. Nieuwe Nederlandse ar tiesten hebben bij ons meer kans op airtime." Buma-directeur Helmink schrijft het succes van de Neder landse muziek voor een aanzien lijk deel toe aan de rappers en hip hoppers die de jeugd in hun greep hebben. „Zij hebben het echt op eigen kracht gedaan, want hun muziek werd al helemaal niet ge draaid op de mainstream-radio- zenders." Neem Josylvio, die bij het groot ste deel van Nederland eerder een belletje doet rinkelen door zijn deelname aan Expeditie Robinson dan door zijn muziek. Maar de rapper heeft dit jaar volgens de laatste cijfers al 230 miljoen streams op Spotify. Wilbert Mutsaers, voorheen werkzaam bij onder meer Mojo en 3FM en nu beleidsmaker bij Spotify Nederland, ziet dat te rug in de cijfers. Per maand zijn 5 tot 6 miljoen Nederlanders actief op Spotify. „De millennials luisteren massaal naar Neder landse hiphop en rap. Ook omdat zij nummers op repeat zetten, gaat het snel. Frenna en Lil' Kleine brachten dit najaar Verleden Tijd uit, ik wist niet wat ik zag. Binnen een dag was het nummer bijna een miljoen keer gestreamd. Dat was meteen een record, het oude stond sinds april op 680.000, Sojiane van Boef." Mutsaers constateert dat de veertien populairste Nederlandse artiesten in 2018, voornamelijk Nederlandstalige rappers en hip hoppers, samen al 2 miljard keer zijn gestreamd. „Met de rest erbij zul je dan richting de 3 miljard gaan. Bizar veel, maar de hele streamingmarkt is explosief ge groeid." Voor Frank Helmink is de pro motiemissie voor Nederlands talige muziek meer dan geslaagd. „Dat is fijn om te constateren. Het is in Nederland tussen de oren gaan zitten bij de mensen die radio, festivals en concerten pro grammeren: Nederlandstalig is niet minderwaardig in vergelijk met Engelstalig. Ik denk dat het wel goed is geweest dat we even met de vuist op tafel hebben geslagen." GO ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 Zing je moerstaal Blof en Geike Arnaert hadden ongekend succes met Zoutelande. Toch voeren op Spotify rappers de boventoon, foto lex de meester Davina Michelle staat al weken bovenaan met Duurt te lang. Meest gestreamde artiesten in 2018 1. Josylvio, 226 miljoen streams 2. Ronnie Flex, 222 miljoen 3. Lil'Kleine, 188 miljoen 4. Bizzey, 174 miljoen 5. Drake, 173 miljoen 6. Boef, 160 miljoen 7. Frenna, 155 miljoen 8. Broederliefde, 134 miljoen 9. Ed Sheeran, 129 miljoen 10. Sevn Alias, 117 miljoen (vetgedrukt is Nederlands)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74