Veel partijen hebben baat bij voortduren van de missie 'We knokken niet, maar helpen ook niet echt. Wat blijft er dan over?' 18 het incident als wraakactie, maar ging verder niet in op de aanlei ding. Een onschuldiger voorbeeld van het verschil in striktheid tussen de skiing en non-skiing nations be treft het afval van de kantine. De Duitsers zien er streng op toe dat afval wordt gescheiden: etensres ten, papieren servetten en plastic bestek verdwijnen allemaal in een andere bak. Goed geregeld, zou je zeggen. Ware het niet dat de ton nen vervolgens in één en dezelfde Malinese truck verdwijnen, waarna de vuilnismannen ze een paar honderd meter verderop in de woestijn storten en in brand ste ken. Le Noble, droogjes: „De sa menwerking tussen de verschil lende onderdelen van de missie kan beter." Godsvermogen Een ander probleem van de VN- missie is het feit dat veel partijen baat hebben bij het voortduren er van. Honderden Malinezen heb ben er een lucratief baantje aan te danken, als chauffeur, vliegveld medewerker of als tolk. Maar ook militairen van veel non-skiing nations willen niet dat de missie ten einde komt. De VN- salarissen zijn gestandaardiseerd, en liggen vaak tussen de 4000 en 8000 euro, wat in Afrika een gods vermogen is, zeker voor de militai ren die uit een land komen dat kortgeleden zelf nog werd ver scheurd door een burgeroorlog, zoals Siërra Leone. Terug naar onze jongens. Naar gelang mijn week in Mali voort duurt, beginnen de rammers me meer te accepteren. Ik word een vaste gast in de donkere, naar zweet en eiwitshakes ruikende wooncontainers, behangen met pin-ups en brieven van de kerk- vereniging. Ik ga met ze mee naar de sportschool, ook wel 'The Glori- ous House of Gains' genoemd, hij gend druk ik gewichten omhoog, 's Avonds kijk ik voetbal met ze, of zie ik toe hoe ze hun favoriete spel spelen, Red Dead Redemption II, waarin je als revolverheld de sa loons en de prairies van het Wilde Westen afschuimt. Na vier dagen lang grappen over mijn lange, 'linkse' kapsel te heb ben aangehoord, geef ik toestem ming mijn kop te millimeteren. Onder de bezielde muzikale bege leiding van Kendrick Lamar laat een van de rammers, Kapper Bob, zijn tondeuse over mijn kop gaan. De anderen kijken lachend toe. Hoe beter ik ze leer kennen, hoe eerlijker ze worden. Dagelijks ver vullen ze hun taken met precisie en toewijding, vertellen ze. Wie ik ook spreek, of het nou Nederlan ders zijn, militairen uit Canada of Duitsland, of Malinese tolken, al lemaal zeggen ze dat 'onze' mili tairen goed werk afleveren. Als enigen wagen ze zich in de gevaar lijkste gebieden van het land, als enigen rijden ze in open voertui gen, waardoor ze beetje bij beetje het vertrouwen van de plaatselijke bevolking hebben gewonnen, wat de basis is voor het inwinnen van goede inlichtingen. Maar in wekelijks of maandelijks perspectief krijgt hun werk, dat zelden of nooit ergens toe leidt, iets absurds. Ik vertel de rammers de Griekse mythe van Sisyphus, die tot in de eeuwigheid een rots blok een heuvel op moet rollen. Telkens als hij de top heeft bereikt, rolt het rotsblok weer naar bene den. Hoewel niet iedereen de my the kent, weet iedereen hier pre cies hoe Sisyphus zich voelt. Veel zeggend is het thema van de deze week beschikbaar gestelde films: 'Films over mensen die telkens de zelfde dag beleven'. De commandant van de Lurp, Dawid Dobosz, erkent het pro bleem. Hij ziet het als een van zijn voornaamste taken om zijn jon gens te blijven motiveren. „Ik druk ze op het hart dat ze zich alleen moeten bezighouden met de din gen waar ze invloed op kunnen uitoefenen. De rest is niet aan ons." Dus voeren ze hun taken maar zo goed mogelijk uit, sporten ze soms wel tweemaal per dag, en leren ze de missie te zien als één grote oefening. En mijn neef? Die is ouder ge- missie met een bardienst: als je wilt meedoen met de grote jon gens, als je serieus genomen wil worden, moet je af en toe de mou wen opstropen en vervelende klusjes opknappen. Maar goed, wat nou als de kanti- nedienst miljoenen kost, en mili taire levens niet te vergeten? Wat als je voor het welslagen ervan af hankelijk bent van mensen die niet weten hoe af te wassen, of het liefst eindeloos blijven poetsen? Ik ben maar een passant, iemand die tweemaal even heeft samenge leefd met deze jongens. Maar zelfs ik kan me niet losmaken van de moedeloosheid die velen hier er varen als ze iets verder kijken dan vandaag, verder dan het film- avondje (Duits nagesynchroni seerd), verder dan het zondagse mijmermoment, verder dan het volleybaltoernooi of de pokerwed strijd. Op mijn laatste ochtend klop ik de verdwaalde haartjes van mijn kussen. Ik sla mijn broek uit, het rode stof dwarrelt neer. De ram mers begeleiden me naar de jeep. Het is de eerste keer in mijn leven dat ik word uitgeleid met de bij naam 'Kale'. Mijn nieuwe coupe heeft mijn neef geïnspireerd om zijn sik af te scheren. Ineens lijkt hij weer op degene met wie ik zo vaak heb gespeeld. Over iets meer dan een maand zal ik hem weer zien, op Neder landse bodem. Hoe hij zijn tijd in Mali zal herinneren, als een nuttig militair avontuur of als een ondui delijke, clouloze droom, dat zal de tijd uitwijzen. Maar ik heb zo mijn vermoedens. worden, rustiger. In 2015 wilde hij nog Desert Fox genoemd worden, vandaag noemt iedereen hem bij zijn naam. „Toen was alles nieuw", legt hij uit. „Maar nu is het avon tuur van die begindagen verdwe nen. En er is ook geen vooruit gang. We knokken niet, maar hel pen ook niet echt. Wat blijft er dan over?" Met andere woorden: hij wacht inderdaad in de loopgraaf, hij houdt inderdaad stand, maar de hoop om voorwaarts te kunnen is hij verloren. Afglijden Minister van Buitenlandse Zaken Stef Blok zei afgelopen juni in de Tweede Kamer dat 'we het afglij den van Mali naar de donkere middeleeuwen hebben kunnen stoppen'. Met enige goede wil zou je dat inderdaad kunnen beweren, al blijft de vraag hoe duurzaam dat is, en of andere landen niet net zo zeer geplaagd worden door geweld en criminaliteit als Mali. Sommige militairen vergelijken de Nederlandse deelname aan de Kale Met kaal geschoren kop en kogelwerend vest mee met de 'rammers van 30'. ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 GO VERVOLG VAN PAGINA17 Stof Het rode fijn- stof is onvermijdelijk en dringt door tot in de kleinste gaatjes. FOTO E. DANIELS/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 73