overweg mm 17 'We blijven rustig. De zwarten weten dat het niet de schuld was van ons Arabieren' mijn vader. Later, bij de nabespre king, zal hij worden omschreven als 'Jackpot'. Klap De man leidt een jeugdorganisatie en zegt precies te weten wat er in de stad speelt. Hij vertelt dat Gao sinds een maand of negen rustiger is. Met 'rustiger' bedoelt hij dat hij al tijden niemand meer levend verbrand heeft zien worden, nie mand in een kist in de rivier heeft zien verdwijnen. De moord op de lokale held 'was een klap voor de gemeen schap', geeft hij toe. „Maar we blij ven rustig. De zwarten weten dat het niet de schuld was van ons Arabieren. Je kunt niet iedereen controleren, er zijn altijd rotte ap pels." Het gesprek duurt anderhalf uur, daarna wordt een nieuwe af spraak gemaakt. Drie dagen later volgt het tweede gesprek, ditmaal in privésetting. De rammers en ik hurken neer op twee grote fleece- dekens, we krijgen te horen wat goed gaat in de stad, welke spanin gen er heersen, en wat beter kan. Gegevens worden uitgewisseld, er wordt gelachen. Daarna keren we terug naar het kamp. Ik ben ge tuige geweest van een schoolvoor beeld van een dubbele geslaagde informatie-missie. Maar de grote vraag blijft: wat gebeurt er met de opgedane in lichtingen? Hier wordt het verhaal ingewikkelder. De inlichtingen worden bekeken door analisten, die hun rapporten weer doorgeven naar boven. Maar wat er dan met die rapporten gebeurt, is niet ge heel duidelijk, ze worden in elk geval zelden omgezet in beleid. De praktijk leert dat ze maar al te vaak stranden in de eindeloze bureau cratieketen van de Verenigde Na ties. Ze belanden op stapels, of er wordt maar kort naar gekeken. René Le Noble, commandant van de Nederlandse militairen in Mali, was er in 2013 bij in New York, toen Nederland de eerste on derhandelingen over de missie voerde. Hij was erbij toen de Ne derlanders het kamp in 2014 bouwden. Onder temperaturen van meer dan 50 graden Celsius zetten ze tenten neer en rolden prikkeldraad uit. Le Noble noemt wat er met de door Nederlanders vergaarde inlichtingen gebeurt 'een grijze zone'. Militairen iets la ger in de pikorde spreken liever van een zwart gat. Om dit proces te kunnen begrij pen, moet je beseffen dat er aan een VN-missie allerlei landen meedoen, die allemaal van een an der operationeel niveau zijn. Op de werkvloer wordt onderscheid gemaakt tussen 'skiing nations' en 'non-skiing nations', landen die skiën en landen die niet skiën. Skiing nations, zoals Nederland, Duitsland, Zweden of Canada, be- schikken over een professionele en goed functionerende legermacht. De non-skiing nations, zoals Ban gladesh, Benin, Congo ofTsjaad, halen dat niveau zelden of nooit. Zo zie ik soldaten uit Benin tij dens de wacht hun geladen ma chinegeweer gewoon verderop te gen een muur zetten, in de bran dende zon, alvorens zeifin strand stoelen achterover te leunen. Een van de rammers vertelt dat hij tijdens een bezoek aan het con trolecentrum van de missie, in de hoofdstad Bamako, in plaats van een bruisende situation room een vrijwel lege computerkamer aan trof, slechts bemand door een To- golees die op zijn stoel lag te sla pen, zonnebril op zijn voorhoofd, hand in de broek. Mijn neef vertelt me dat hij in 2015 nog samenwerkte met een kolonel in het leger van Tsjaad die inmiddels onder de zoden ligt. Toen de kolonel een korporaal aansprak op zijn wel erg frequente hoerenloperij, doorzeefde deze zijn meerdere met een automa tisch wapen. De VN bestempelde Alert Een Duitse soldaat houdt de omgeving van het kamp in de gaten. Soldaten uit Benin nemen het niet zo nauw met de bewaking, foto laif/hh GO ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 Moord Patrouille in Gao, waar de spanning is opge lopen na de moord op een plaatselijke prominent. FOTO LAIF/HH LEES VERDEROP PAGINA 6 Vertier Film kijken is een van de spaarzame ontspannende activiteiten in Kamp Castor. Wel Duits nagesynchroniseerd voor de oosterburen, foto laif/hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 72