De inwoners van Mali kunnen vaker niet dan wel met elkaar De criminaliteit, smokkel en drugshandel zijn verplaatst en tieren er nog altijd welig 16 Welnu, waarvoor zijn zij precies gestorven? Met andere woorden: heeft deze missie nut gehad? Een belangrijke en ingrijpende vraag, waar tientallen antwoorden op te vinden zijn, niet één ervan alles omvattend. Een vraag ook die nie mand hier graag gesteld ziet wor den, omdat het antwoord zou kunnen inhouden dat de dood van hun kameraden helemaal tever geefs is geweest, en dat al die jaren aan inspanningen, en de miljoe nen die aan de missie zijn gespen deerd, voor niets zijn geweest. Maar ik zal een poging wagen. Inlichtingen De doelstelling van de VN-missie waaraan Nederland deelneemt, is het bevorderen van de vrede en stabiliteit in de regio. In grote lij nen is de situatie afgelopen jaren inderdaad verbeterd, met als grote adder onder het gras dat het ge weld zich vooral heeft verplaatst: het is van het noordoosten naar het midden en de zuidgrens ge trokken, naar waar de VN-militai- ren minder invloed hebben. En de criminaliteit, drugshandel en smokkel tieren er nog altijd welig. Het deeltje van die overkoepe lende missie waarvoor Nederland verantwoordelijk is, betreft infor matievergaring. De Nederlandse militairen zijn hier om in contact te raken met de plaatselijke bevol king en zo inlichtingen te verza melen over de tientallen, zo niet honderden stammen en milities die in de regio om macht strijden, groeperingen die ook nog eens per dag van samenstelling veranderen. Je begrijpt Mali het beste als je het niet ziet als natiestaat, maar als een enorme woongroep waarvan de bewoners - twee derde is 18 jaar of jonger - vaker niet dan wel met elkaar overweg kunnen. Nederland levert de mensen die moeten uitvogelen waar en wan neer de volgende ruzie zal uitbre ken. 'De vijand' is dus niet zozeer 'sterk en onverbiddelijk', zoals mijn neef schreef, als wel 'ondui delijk en moeilijk te bestrijden'. De belangrijkste gewapende groe pen tekenden in 2015 in Algiers een vredesakkoord met de door de VN gesteunde Malinese regering, maar dat wordt lang niet altijd na geleefd. In augustus liet de VN- Veiligheidsraad nog weten 'diep gefrustreerd' te zijn over deze stagnatie. Hoogspanning De Nederlandse taak klinkt mis schien abstract, maar is heel con creet. Op de tweede ochtend krijg ik een kogelwerend vest en ga ik mee op patrouille naar Gao, een stad in het oosten. Onlangs is daar een lokale held en bouwmogol doodgeschoten die naar verluidt zaken heeft gedaan met islamiti sche fundamentalisten. De stad kwam onder hoogspanning te staan. Het zwarte bevolkingsdeel van de stad legde de schuld bij het Arabische deel, dat zich in het nauw gedreven voelde. De gemoe deren bedaarden pas toen de imam rust predikte. Hoe relatief Kerk Nederlandse en Duitse militairen wonen een gezamenlijke kerkdienst bij. fotolaif/hh die rust precies is, daar hopen we vandaag achter te komen. In een konvooi onder leiding van twee lichtbewapende voertui gen, Mercedes Benzen-met- boordwapen, rijden we door de woestijn, naar de moskee. In het voertuig zitten de 22-jarige Tho mas (schutter), de 33-jarige Remco (chauffeur) en de 29-jarige Nicky (pelotonscommandant) en ik. Mijn neef omschreef het stel als 'de rammers van 30' (het derde pe loton) en dat kan ik begrijpen. Ze zijn breed, hebben getatoeëerde armen, stevige baarden en opge schoren koppies. Denk: Tim Hof man on steroids. Als we de stad binnenrijden worden we toegezwaaid, goed lachse kinderen vragen om koek jes en chocolade. Een hartelijk beeld, te midden van deprime rende omstandigheden. Tussen de vele hopen weggeworpen water flessen, slippers en verpakkingen op straat snuffelen geiten vergeefs naar iets eetbaars. We rijden door zwarte rookwal men, nasmeulend plastic, onze ke len branden. Op de motorkap van een oude Dakar-wagen wordt een bok in stukken gesneden. Op een muur staat gekalkt: 'Capital du crime', hoofdstad van de misdaad. Als bij de moskee blijkt dat de imam vandaag niet aanwezig is, rijden we door naar het markt plein, waar we worden begroet door een tolk met wie de rammers vaker werken. Al snel gebaart een in wit gestoken Arabier naar ons. Drie man stappen uit, onder wie ik, en een tolk. We gaan in de schaduw staan, achter een vracht container, tussen sigarettenstom- pjes en naar urine ruikend zand. De man heeft nicotinegele tan den, hij rookt Dunhill, net als ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 Op pad Een Nederlands peloton rustlocatie. foto ministerie van defensie komt met hun quads aan op een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71