Saskia Noort Met een roesje de feestdagen door Zo doen zij dat Vuurwerkbranche in Brazilië schudt elke tegenstand zo af VEEL GEDEELD Een knalverbod werd snel weer teruggedraaid Wat me op de been houdt, is de belofte dat ik in januari niet ga drinken 14 k og een paar dagen en we kunnen los. Hier staan de dozen wijn al in de kelder, flesje port voor bij de kaas, goeie whisky na de koffie, wat kratjes bier om dit alles weg te spoelen en ook een sixpack met o.o alcohol N voor de vorm. De kunst is de kerstdagen zo verdoofd mogelijk door te komen, met alcohol als katalysator van de con versatie. Drie dagen lang het land door, met het huidige schei- dingscijfer heb je zo zes families. Bij het kerstontbijt wordt al prosecco geschonken. Doe niet zo moeilijk, een glaasje, alleen om te proosten. Of ben je zo'n zeurende quinoa-kut? Twee miljoen mensen, een majestueuze boulevard, witte kleding voor geluk. Weinig momenten zo ico nisch als oud en nieuw op de Copacabana in Rio de Ja- neiro. En bovenal: een enorme vuurwerkshow die de nieuwjaarsnacht in lich terlaaie zet. Vorig jaar nog gingen er zo'n 37.000 vuur pijlen de lucht in. Totale kosten van het oudejaars- vuurwerk in Rio: zo'n half miljoen euro. Hoewel de stad de eindjes nauwelijks aan elkaar kan knopen, ligt er amper iemand wakker van. Op het totale budget van zo'n 6,5 miljoen euro voor het zesdaagse oud-en- nieuwfeest valt het mee, bovendien worden de kos ten grotendeels gedekt door sponsorende bedrijven. Daarbij verteerden de meer dan 700.000 toeristen rond de feestdagen zo'n 500 mil joen euro in Rio. Een vuur- pijltje meer of minder, wat zou het? Brazilië is een vuurwerk- land. Ook tijdens de talloze regionale feesten zoals Sao Joao ofwel de juni-feesten, die op sommige plaatsen een maand duren, gaan dui zenden pijlen de lucht in en wordt driftig geknald. Te gen dat laatste is wel steeds meer verzet. Vanuit milieu oogpunt, maar ook om ou deren, kinderen, dieren en iedereen die er niet tegen kan te ontzien. In een aantal kleinere ste den is al een verbod op knalvuurwerk. Maar toen in miljoenenstad Sao Paulo in mei zo'n wet van kracht werd, roerde de machtige vuurwerklobby zich. Het plaatsje Santo Antönio do Monte, in de staat Minas Gerais op zo'n 200 kilome ter van Belo Horizonte, is met meer dan zeventig vuurwerkfabrieken 's we relds tweede vuurwerkpro ducent, na het Chinese Liu- yang. Met succes ging de vuurwerkindustrie in be roep. Een soortgelijk lande lijk wetsvoorstel dat mo menteel door de politieke molen gaat, wacht vermoe delijk eenzelfde lot. Zeker met het naderende aantre den op 1 januari - ongetwij feld begeleid door veel vuurwerk - van de nieuwe president Jair Bolsonaro, die weinig sympathie heeft voor milieubescherming en ruim baan wil voor de Bra ziliaanse industrie. Ik ben niet degene die het glas weigert. Integendeel, het idee deze dagen door te moeten zonder de warme roes van lichte be neveling vind ik bijna onverdraaglijk. En wat zijn nu drie dagen per jaar? Nou ja, drie, met oud en nieuw erbij worden het er al snel vier, en het is nu ook heel hip om je ook op 1 januari klem te zuipen. En op alle voorafgaande kerstborrels, oefenkerstdiners, sinterkerstetentjes, de tussenlig gende dagen omdat het vroeg donker wordt, en de stress van duizend boodschappen doen en wat te koken voor een gezel schap bestaande uit vega- /pesca-/flexitariërs en gluten vrijen je te veel wordt. Wat me op de been houdt, is de belofte aan mezelf dat ik in januari niet ga drinken, alleen groente zal eten, vroeg naar bed ga en drie keer per week zal sporten. Alleen al de gedachte hieraan geeft me rust, en een excuus om er nog maar weer eentje in te schenken. Jellinekkliniek staat dat je een alcoholverslaving hebt wanneer je als vrouw veertien glazen of meer alcohol per week drinkt. Dat maakt van mijn hele fami lie en vriendenkring alcoholis ten, mijzelf incluis, zeker in deze donkere feestmaand. Wonderlijk genoeg maken we ons allemaal tegelijk ontzettend druk om het voorstel van GroenLinks-Kamerlid Katha- lijne Buitenweg om xtc-gebruik te gaan reguleren. Direct wordt er gekrijst over doden en geva ren, over onze arme kindjes die straks bij de supermarkt hun pilletjes halen. Maar hoe zit het dan met de adhd-kindjes en hun dagelijkse portie Ritalin? Onze oxa- en temazepammen, alprazolammen, oxycodons, tramadolletjes en liters chardonnay die menig moe der achterover klapt op de vrijmibo, de stedentrip met vriendin nen, tijdens de lunch om wat voor reden dan ook? Drank staat op de ranglijst van drugs hoger dan xtc of cannabis en leidt volgens mij tot meer problemen dan deze twee. In het verkeer, in het sociale leven, in het lichaam. En toch zien onze kinderen, die we zo graag onbedorven houden, ons deze kerst weer kibbelen om wie de Bob is, halflam discussiëren over waarom we wel/niet uit de EU moeten, de zoveelste ontkurkte fles verrukkelijke wijn prijzen. De roes opzoeken hoort kennelijk bij ons, en dat is helemaal niet erg, zolang het bij af en toe blijft en niet eindigt in dood, geweld, ontslag of scheiding. Dat geldt wat mij betreft ook voor xtc en cannabis. En maak jezelf maar niks wijs over je kinderen, die gaan als ze enigszins nieuwsgierig zijn zeker experimenteren met drugs. Als moeder zou ik veel liever zien dat er goede controle op de pillen is, dan dat ze in een donkere steeg onbekende rotzooi kopen van een straatdealer. Kerst op straat De pagina's Wetenschap zijn terug op 5 januari Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. ZATERDAG 22 DECEMBER 2018 GO FOTO GETTY Steden zinnen op vuurwerkvrije zones in ons land, maar in vuurwerkwalhalla Brazilië peinzen ze daar niet over. De anti- vuurwerklobby krijgt er geen poot aan de grond, omdat verboden banen kosten. JOOST DE JONG RIO DE JANEIRO Op de website van de Waar massa's mensen hun laatste kerstinkopen doen, hoopt de 38-jarige Lee dat ze ook nog wat voor hem over hebben. Hij is een van de circa zesduizend daklozen die in Londen de kerst op straat moeten doorbrengen. Hij rookt een joint met spice, een slecht soort synthetische wiet. „Dat heb ik nodig om het vol te houden." fotoa rain/epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 69